ببینید: این خودرو مفهومی “بی‌ام‌و” سری ۸ است

نویسنده:

۱۱:۱۷:۵۰

خودرو لوکس بی‌ام‌و سری ۸ سال ۲۰۱۸ بسیار زیباست.

شاید شما فقط آن را نگاه کنید، اما طراحان خودرو آن را می‌خوانند و اولین خواندن یک خودرو جدید بخش بسیار مهمی از آن است. همین موضوع است که حیرت یا نا امیدی آنها را برمی‌انگیزد. اولین لحظه‌ای که چشمتان به آن می‌خورد، همان لحظه‌ای است که ذهنتان درباره آن تصویر سازی می‌کند.

بی‌ام‌و سری ۸ مفهومی چالش برانگیز است، چون به معنای واقعی چالش بر انگیز است! البته از جهت مثبت. عبارت قدرتمندی که می‌توان درباره آن به کاربرد این است: “زیباست”، به همین سادگی. و چیزی هم نیست که بشود درباره آن چانه زد و درباره نسبت آن صحبت کرد. یک خودرو زیبای لوکس کوپه است که هر چقدر هم بگردید نقطه‌ضعفی در آن پیدا نخواهید کرد.

 

 

آیا خودروهای مفهومی برای سمت و سو دادن برندها به سفری پر ریسک به سوی ناشناخته‌ها نیستند؟

خوشبختانه مدیر طراحی‌های مفهومی بی‌ام‌و آقای Marc Girard می‌گوید: هدف اول پیش معرفی سری ۸ جدید است. وظیفه این خودرو گسترش حوزه خودروهای لوکس است. نمی‌گویم که این یک شروع جدید است اما نوع جدیدی از زبان است. خطوط موجود بر روی خودرو کمتر شده و روی پیکرسازی آن تمرکز بیشتری صورت گرفته است. ما توانایی کنترل خود بر روی شکل‌ها و حالت‌های پیچیده را به نمایش گذاشته‌ایم.

بی‌ام‌و ید طولانی در خودروهای مفهومی دارد و سری ۸ یک هفته پس از نمایش انحصاری آن درTG  برای عموم به نمایش درآمد. بی‌ام‌و سری ۸ متفاوت است. مانند آن است که دکمه شروع مجدد را فشرده و دوره کاملا جدیدی از طراحی را شروع کرده باشیم. آنچه که اکنون دیده می‌شود، تنها ۹۰ درصد از آنچه که در خودرو جدید تولیدی سال آینده دیده می‌شود نیست، بلکه نمایانگر رویکرد موج بعدی بی‌ام‌وها از جمله خودروهای خودران آن است. پس اولین خواندن آن بیش از هر بار دیگری مهم است.

 

 

تصادفا سالی که سری ۸ اصلی رونمایی شد، با رونمایی خودروی کوپه مفهومی بی‌ام‌و که Z9 نام دارد هم زمان شد.

مدیر شرکتHarald Krüger  می‌گوید: عدد ۸ همیشه نمایانگر اوج کارایی اسپرت و انحصار برای بی‌ام‌و بوده است. سری ۸ مدل بعدی ما برای توسعه حوزه خودروهای لوکس ما می‌باشد. در این روند ما به دنبال محکم کردن پیشتازی خود در کلاس خودروهای لوکس هستیم.

آقایGirard   اضافه کرد: ما همیشه نمادهای کلیدی بی‌ام‌و را جشن می‌گیریم، همچنان خطی قرمزی وجود دارد که ریشه‌های ما را زنده نگه می‌دارد و چیزی که من می‌توانم بیان کنم این است که قطعا ما گام جدیدی در رابطه با سطوح و مدرنیته برداشته‌ایم.

برای ساختن یک خودرو لوکس باید به ماهیت موضوع توجه شود. پویایی کلید اصلی هر بی‌ام‌و است و ما این امر را با تمرکز بر ضروریات شفاف‌تر می‌کنیم. کاهش دادن برداشت منفی ایجاد می‌کند ،چرا که فکر می‌کنید چیز کمتری به دست آورده‌اید. اما در واقع چیزهای بیشتری را فراهم می‌کنیم،ما برای بهبود کاهش می‌دهیم.

می‌توانید عناصری از استون مارتین و جگوار F-Type  را در قوس‌های عقبی و شاید هم برخی نشانه‌های لکسوز را در جلوی آن ببینید. اما وقتی عمیق‌تر می‌شویم، با خودرویی مثال زدنی از نظر ظرافت، طراحی و دیدگاه بصری روبه‌رو خواهیم بود. رنگ اصلی آن خاکستری بارسلونایی که تقریبا همان آبی-خاکستری است که دارای رنگ دانه‌های اکلیلی می‌باشد. بی‌ام‌و چراغ‌های لیزری خود را بسیار دوست دارد و این چراغ‌ها و لامپ‌های ال‌ای‌دی آن، حس طراحی خودروهای معاصر را منتقل می‌کند. آقای Girard می‌گوید: این مورد بسیار به مدل نهایی نزدیک می‌باشد اما کمی بیشتر بهبود خواهد یافت.

 

 

پشت خودرو سری ۸ ،سری به نشانه احترام برای خودروی خارق العاده i8  تکان خواهد داد! چراغ‌های آن به صورت L شکل هستند و از قوس‌های عقبی آن بیرون زده‌اند و در کل ساختار زیبایی را ایجاد کرده‌اند.

خرت و پرت‌های معمول خودروهای مفهومی درون آن دیده می‌شوند، اما سعی کرده‌است که این خرت و پرت‌ها را مهار کند. درها از آلومینیوم پوشیده شده‌اند و دارای صندلی‌های مسابقه‌ای با پوسته کربنی پوشیده شده از چرم دوخته شده‌است. دستگیره‌های درب آن از یک فلز بافته شده با فیبر کربن استفاده می‌کند. فرمان آن دارای آلومینیوم با دست پولیش شده‌است که قسمت بالایی آن از آلکانترا پوشیده شده‌است و دارای پدال‌های قرمز رنگ آنودایس در پشت آن است.

مهمتر از آن، در سری ۸ مفهومی، نسل بعدی رابطه‌های کاربری بی‌ام‌و اجرا شده‌ و فعالیت‌های داخلی را در دسته‌های کنترلی مجزا گروه بندی می‌کند. این بخش نیز مانند سایر بخش‌های خودرو کاهش داشته و مورد تمرکز قرار گرفته است و نمایشگرهای گرافیکی جلوی راننده با کیفیت‌ترین نمونه‌ای است که ما تاکنون دیده‌ایم. کنسول وسطی آن برخی دکمه‌های قدیمی را داراست. کنترل کننده iDrive همچنان به قوت خود باقیست اگرچه در این مدل از کریستال Swarovski   ساخته شده‌است. آقای Girard به خوبی می‌داند که جنگ آینده، جنگی در رابطه با داخل خودرو خواهد بود و ایشان تصدیق می‌کنند که همه به دنبال ابر اتصال می‌گردند، اگرچه تا حدودی به تحقق پیوسته است، اما همچنان جای کار دارد.

 

 

او می‌گوید ما سر یک دو راهی قرارداریم، می‌توانیم این راه یا راه دیگری را انتخاب کنیم. بزرگترین موضوع این است که ما تکنولوژی‌های آینده را داریم اما خط قرمزهای خود را حذف نمی‌کنیم. پس افزودن تکنولوژی جدید، بازشناسایی یک بی‌ام‌و خواهد بود. ما قدرت خلاقیت شفافی داریم و همیشه از آن برای تاکید بر ارزش‌های خود استفاده خواهیم کرد. اکنون زمانی هیجان انگیز برای طراحان است چرا که فرصت‌های زیادی برای آنها وجود دارد فقط باید انتخاب درستی داشته باشیم.

از سوی دیگر سری۸ از یک قانون ساده پیروی می‌کند: باید در همان لحظه اول عاشق چیزی شوید، شما شانس مجددی برای ایجاد حس اول نخواهید یافت.

 

برگرفته از
topgear
لینک کوتاه

دیدگاه

1 دیدگاه برای “ببینید: این خودرو مفهومی “بی‌ام‌و” سری ۸ است”