یک ترکیب گیاهی جدید، بسیار موثرتر از داروهای امروزی برای درمان ویروس ایدز

نویسنده:

۰۸:۴۶:۴۶

طبق تحقیقات علمی در دهه ۱۹۸۰ مشخص شد که دارویی به نام “آزیتوتیمیدین” می‌تواند بر علیه ویروس ایدز مقابله کند. آزیتوتیمیدین هنوز هم به عنوان ترکیب اصلی دارو‌های تجویز شده برای بیماران مبتلا به HIV است. اما تحقیقات جدید یک داروی مشتق شده از نوعی گیاه را پیدا کرده است که بسیار موثرتر از آزیتوتیمیدین می‌باشد.

طبق تخمین مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) در ایالت متحده، که حدود ۱٫۱ میلیون افراد در آمریکا مبتلا به اچ آی وی می‌باشند و از هر ۷ نفر مبتلا به این ویروس یک نفر از بیماری خود آگاه نیست.

با توجه به اطلاع رسانی‌های فراوان و تلاش برای جلوگیری از ویروس HIV، تعداد افراد مبتلا به این ویروس بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ به میزان ۱۹ درصد کاهش یافته است. همچنین در اواسط دهه ۱۹۹۰ به دلیل پیشرفت در درمان این ویروس، تعداد مرگ و میر بر اثر HIV نیز کاهش یافته است.

اگرچه هنوز درمان قطعی برای این ویروس پیدا نشده است اما روش و درمان‌های قابل توجهی برای کند کردن پیشرفت این ویروس وجود دارد. اولین دارو که برای مبارزه با ایدز تایید شد، آزیتوتیمیدین (AZT) بود.

ازسال ۱۹۸۷،AZT توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تایید شد اما ویروس HIV کم کم خود را با این دارو آداپته کرد. امروزه به بیماران مبتلا به ایدز ترکیبی از چندین داروی مختلف داده می‌شود که اغلب AZT جز اصلی این ترکیب است.

AZT باعث مهار کردن آنزیمی می‌شود که ویروس HIV این آنزیم را برای حمله به سلول احتیاج دارد. این آنزیم ” ترانس کریپتاز معکوس ” نامیده می‌شود.

تحقیق جدید منتشر شده در مجله محصولات طبیعی، یک ترکیب گیاهی را پیدا کرده است که می‌تواند در مهار این آنزیم از AZT بسیار موثر‌تر باشد. این ترکیب “پتنتیفلورین A” نامیده می‌شود و از یک گیاه دارویی به نام “جاستیکیا جنداروسا” گرفته شده است که در نواحی آسیای شرقی رشد می‌کند.

این کشفیات نتیجه تلاش چند ساله تیمی از دانشمندان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو، دانشگاه باپتیس در هنگ کنگ و آکادمی علم و تکنولوژی در ویتنام است.

رهبر این تیم خبره، “لیجون رانگ” نام دارد که یک پروفسور میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه شیکاگو است , تخصص بالایی در شناسایی عوامل ضد ویروسی دارد.

این تیم بزرگ، گیاه جاستیکا را از بین بیش از ۴۵۰۰ گیاه انتخاب کردند که می‌تواند تاثیر بسیار بیشتری نسبت به AZT داشته باشد و بعداز جداسازی عصاره این گیاه از ساقه و ریشه، متوجه شدند که جاستیکا می‌تواند خواص ضد ویروس HIV داشته باشد.

پروفسور رانگ و همکارانش تاثیر این ترکیب را بر روی سلول‌های T-tropic (سلول‌های T ) و M-tropic ( سلول های ماکروفاژ) ارزیابی کردند. هر دو این سلول‌ها، سلول‌های سفید خون هستند که نقش‌های مهم و کلیدی را در ایمنی و محافظت از بدن در برابر انواع میکروب و ویروس‌ها بازی می‌کنند.

تحقیقات تراپیسم نشان داد که پتنتیفلورین A ( گرفته شده از گیاه جاستیکا) یک اثر بازدارنده قابل توجه و بیشتری نسبت به AZT دارد. پتنتیفلورین A قادر است تا فعالیت آنزیم‌های “ترانس کریپتاز معکوس” را بسیار موثر‌تر از AZT مهار کند و قادر است تا ویروس HIV را در هر دو مراحل اولیه وارد شدن ویروس به سلول‌های ماکروفاژ و مراحل بعدی یعنی هنگامی که وارد سلول‌های T در سیستم ایمنی می‌شوند را مهار کند.

پروفسور رانگ در آخر به این نتیجه رسید که پتنتیفلورین A یک عامل ضد HIV است که می‌تواند به دارو‌های امروزی اضافه شود و باعث افزایش سرکوب ویروس و جلوگیری از ایدز شود.

برگرفته از
medicalnewstoday
لینک کوتاه

دیدگاه