خوش‌گذرانی‌های لب دریا در تعطیلات تابستان

نویسنده:

۰۴:۴۸:۲۵

با این تفریحات سالم و پرهیجان، خاطرات شمال و جنوب محاله یادتون بره!

فصل تعطیلات که از راه می‌رسد همه به یاد ساحل و دریاکنار می‌افتند تا کمی استراحت کنند و آرامش بگیرند. در نتیجۀ این همه اشتیاق برای طبیعت آبی آرام‌بخش، انجمن‌های ساحلی تصمیم گرفته‌اند فعالیت‌های گوناگونی را در اختیار گردشگران بگذارند تا همه بتوانند از تعطیلات خود نهایت لذت را ببرند. وقتی تصمیم دارید سفر ساحلی بعدی خود را برنامه‌ریزی کنید، حتماً فراموش نکنید که این فعالیت‌ها را انجام دهید تا به شما بیشتر از همیشه خوش بگذرد و تنوع را تجربه کنید. شما می‌توانید سواحلی را پیدا کنید که انواع امکانات سرگرمی را به شما و دوستانتان با سلیقه‌های مختلف ارائه می‌دهند.

آفتاب گرفتن و برنزه کردن

خیلی‌ها فقط برای برنزه کردن و آفتاب گرفتن به ساحل می‌آیند. اگر هدف شما هم این است، با خودتان یک حوله ببرید که روی آن دراز بکشید. حتماً ضدآفتاب بزنید تا پوست خود را در برای تشعشعات مضر خورشید محافظت کنید. در طول روز، مرتب ضدآفتاب روی پوست خود بمالید و آن را تجدید کنید. در فصل تابستان، آب بدن به دلیل گرمای هوا تبخیر می‌شود. پس حتماً یک بطری آب دم دست خود بگذارید و بنوشید. ممکن است دلتان بخواهد با خودتان کلاه و چتر آفتابی همراه داشته باشید تا اگر گرما برای شما طاقت‌فرسا بود، بتوانید سایه بگیرید.

قایق‌سواری

سواحل فرصت‌های زیادی برای قایق‌سواری فراهم می‌کنند. شما می‌توانید هم با قایق موتوری و هم با قایق پارویی یا پدالی تفریح کنید و از شناور بودن روی آب نهایت لذت را ببرید. هر نوع قایقی که سوار می‌شوید، حتماً به هشدارهای مأموران ساحلی و غریق نجات توجه کنید و از شرایط جوی اطلاع حاصل نمایید. حتماً از تأثیرات جزر و مد مطلع باشید و تا فاصله‌ای که سیگنال و امواج رادیویی با ساحل دارید و می‌توانید ارتباط برقرار کنید از ساحل دور شوید. 

ماهیگیری

اگر اصرار به ماهیگیری دارید، لازم نیست به همه یادآور شوید که ماهیگیری کنار ساحل چقدر لذت‌بخش است. قبل از اینکه به ساحل بروید و اقدام به ماهیگیری کنید در مجلات و وب‌سایت‌ها کمی جست‌وجو و تحقیق کنید تا بدانید که چه نوع ماهی را باید صید کنید و چه تجهیزاتی لازم دارید. واجب نیست حتماً سوار قایق شوید. از کنار ساحل یا اسکله هم می‌توانید ماهی صید کنید.

موج‌سواری

موج‌سواری یکی از تفریحات ساحلی لذت‌بخش و پرطرفدار است. آنهایی که مبتدی هستند باید به کلاس‌های موج‌سواری رفته باشند و اصول اولیه را قبل از خریدن تخت موج‌سواری و سر خوردن روی امواج یاد گرفته باشند. البته، ممکن است همه سواحل امکانات موج‌سواری نداشته باشند یا شرایط جوی مساعد نباشد اما در هر حال موج‌سواری فقط یک تفریح یا فعالیت ورزشی نیست؛ این سرگرمی یک سبک زندگی است!

شنا

شنا یکی از ورزش‌های خوب و روشی عالی برای ریلکس کردن و رسیدن به آرامش درون است. حتماً به هشدارهای مأموران ساحلی و نجات غریق‌ها در مورد جزر و مد و شرایط جوی توجه کنید. اگر می‌خواهید هم شنا کنید و هم غواصی، باید حتماً مقررات بومی ساحل را رعایت نمایید. در برخی مناطق، شاید مجبور باشید از یک نشان شناور غواصی استفاده کنید تا به قایق‌ها و جت اسکی‌ها هشدار دهید که در مجاورت آنها هستید.

ورزش‌های آبی

برخی سواحل به دلیل امکانات رفاهی و سرگرمی برای ورزش‌های آبی متنوع بسیار پرطرفدار و شلوغ هستند. این ورزش‌ها یا فعالیت‌های سرگرم‌کننده عبارت‌اند از: اسکی روی آب، جت اسکی، بادسواری و روئینگ یا قایق‌سواری. اگر هم می‌خواهید در دنیای زیر آب گشت بزنید و اکتشافات کنید، می‌توانید انواع غواصی را تجربه نمایید. می‌توانید همه تجهیزات را از قرارگاه‌های ساحلی تهیه کنید. اما یادتان نرود که قبل از رفتن زیر آب همه آنها را چک کنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل نمایید.

پیک‌نیک

سبد پیک‌نیک خود را بردارید و به ساحل بروید یا بر فراز یک صخره بلند قالیچه خود را پهن کنید و به تماشای آب بنشینید. غذای سرد، میوه، نان، پنیر و نوشیدنی بهترین خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید همراه خود ببرید. غذا و نوشیدنی‌ها را در یک کلمن یا کیسه یخ نگه دارید و از فلاسک برای درست کردن قهوه استفاده کنید. قالیچه و صندلی برای نشستن روی آن را فراموش نکنید.

تماشای دلفین‌ها و نهنگ‌ها

وقتی شنای دلفین‌ها و نهنگ‌ها را تماشا می‌کنید، واقعاً لذت می‌برید. با یک تور باتجربه به دل دریا بروید؛ جایی که نهنگ‌ها و دلفین‌ها بیشتر مواقع ظاهر می‌شوند. حتماً با خودتان دوربین‌های شکاری با قابلیت بزرگنمایی ببرید تا اگر در چشم‌اندازهای دور بودند بتوانید آنها را خوب تماشا کنید و هیجان‌زده شوید. سواحل اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و هند بهترین مکان‌ها برای تماشای نهنگ‌ها و دلفین‌ها هستند.

بازی‌‎های ساحلی

بازی‌های ساحلی شامل ساخت بهترین قلعه شنی، تشکیل دادن دو تیم و انجام بازی بسکتبال، پرت کردن بشقاب پرنده بین اعضای خانواده یا فوتبال و والیبال ساحلی است.

جمع کردن صدف و گوش ماهی

وقتی برای پیدا کردن صدف و گوش ماهی در ساحل گشت می‌زنید، حتماً چیزهای قشنگی را پیدا می‌کنید که می‌توانید به عنوان یادگاری تعطیلات به خانه ببرید. پوسته‌های صدف و تکه‌های چوب پیچ‌خورده کنار ساحل که امواج دریا آنها را شسته و صیقل داده است بهترین غنیمت‌های تعطیلات کنار دریا هستند. وقتی جزر دریا اتفاق می‌افتد و آب دریا پایین است تا می‌توانید صدف و گوش‌ماهی و هر چیزی را جمع کنید که امواج دریا یا قایق‌ها با خودشان به ساحل می‌آورند.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه