شبنم در بازار کامپیوتر ناکارآمد است

نویسنده:

۱۰:۱۴:۲۹رییس سازمان نظام صنفی رایانه استان تهران مطرح کرد:

به گزارش خبرگزاری مهر، اواسط هفته گذشته، وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور به لغو طرح ایران کد و برچسب شبکه بازرسی و نظارت مردمی –شبنم- در مرحله ثبت سفارش کالاهای وارداتی داد. آزاده داننده، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در مورد تاثیرات این تصمیم بر کالاها و اقلام کامپیوتری که اغلب وارداتی هستند، اظهار کرد: ما موافق این تصمیم برای لغو طرح شبکه بازرسی و نظارت مردمی – شبنم – هستیم و معتقدیم که این تصمیم تاثیر منفی بر اقلام رایانه نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه موافق قاچاق نیستیم و معتقدیم که باید مسیر به گونه‌ای پیش رود که شرایط برای قاچاق مناسب نباشد و تجار قانونی بتوانند کارشان را به خوبی انجام دهند، افزود: اگرچه طرح شبنم برای مبارزه با قاچاق به بازار آمد، اما به دلیل آنکه پختگی کامل را نداشت هرگز موفق نبود.
داننده با اشاره به اینکه پس از اجرای طرح شبنم، شاهد فروش کیلویی این برچسب‌ها در بازار رایانه بودیم، ادامه داد: صرفنظر از بحث چاپ تقلبی این برچسب‌ها، حتی برچسب‌های اورجینال به راحتی در بازار خرید و فروش می‌شد و این موضوع نشان می‌داد که این طرح موفق نبوده و تنها مانع اضافی بر سر راه تجارت قانونی بود.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: این سازمان بارها تقاضای خود را مبنی بر اعلام آثار ناشی از اجرای طرح شبنم برای کنترل قاچاق در محصولات حوزه آی تی، اعلام کرده است تا مشخص شود آیا این طرح موثر بوده یا خیر، اما این گزارش‌ها و ارزیابی‌ها هیچ‌گاه اعلام نشد و اشکالات طرح هم برطرف نشد.
وی با اشاره به ارزیابی ساختاریافته مرکز پژوهش‌های مجلس از ناکارآمدی طرح شبنم نیز گفت: با وجودی که این مرکز جایگاه نظارتی دارد و گزارش‌ها و ارزیابی‌های آن فصل الخطاب است، اما به این گزارش اهمیتی داده نشد و با توجه به  موارد اصلاحی در آن نیز، در این فرآیند اصلاحی صورت نگرفت.
داننده، الزام برای نصب برچسب‌های شبنم را یکی از موانع کسب‌وکار در کالاهای فناوری اطلاعات و رایانه عنوان کرد و گفت: لغو این تصمیم، باعث می‌شود فضای کسب‌وکار سهولت بیشتری پیدا کند.
وی با تاکید بر جایگاه پایین کسب‌وکار ایران در دنیا که ناشی از برخی عوامل مانند طرح شبنم است که مسیر را برای کسب‌وکار سخت می‌کند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تصمیم وزارت صنعت و معدن در این زمینه صحیح است.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، هولوگرام شبنم را برای محصولات فناوری اطلاعات و اقلام رایانه، راه‌حل کاملی ندانست و تصریح کرد: وقتی برچسب شبنم را می‌توانستند از مراجع مختلف غیرقانونی تامین کنند پس این به عنوان یک سازوکار، سازوکار موثری نبود.
وی گفت: سازوکار موثر در این چرخه خدمات پس از فروش است؛ باید الزامی از سوی حاکمیت مطرح شود که کالایی که وارد کشور می‌شود خدمات پس از فروش کنترل شده، نظارت شده و درستی داشته باشد تا دیگر نگرانی بابت قاچاق و کالای غیراورجینال وجود نداشته باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اردیبهشت امسال نیز مرکز پژوهش‌های مجلس در ارزیابی خود از سازوکار طرح شبکه بازرسی و نظارت مردمی، 11 ایراد به این طرح گرفت و اعلام کرد که طرح شبنم به دلیل نبود اطلاعات کامل از مشخصات کالا، خرید و فروش برچسب‌ها، کمبود امکانات بازرسان ، افزایش قیمت‌ها به بهانه نصب برچسب، ‌مسائل مالی، موازی‌کاری نهادهای متولی طرح، بی‌اطلاعی برخی مسوولان، انحصاری بودن مجری، ضعف اطلاع‌رسانی به مردم، ناممکن بودن الصاق برچسب در مبادی ورودی و تکیه به سیستم‌های دستی ناموفق بوده است.

برگرفته از
طرح شبنم
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه