شاخ و برگ بیافزایید! – قسمت اول

نویسنده:

۰۸:۵۹:۲۶

نگهداری چند درخت درون خانه، هر فضای دلگیری را هم باشکوه و شاداب می‌کند. این درختان استوایی پرورش بسیار آسانی دارند و با طراوت خود شما را هم بر سر ذوق می‌آورند!

۱- فیکوس آمستل

فقط برگ‌های سبز، بلند و باریک فیکوس که از شاخه‌های ظریفش آویزان شده اند را نگاه کنید! این برگ‌های زیبا آمستل را به یکی از بهترین درخت‌های خانگی تبدیل کرده. فیکوس آمستل از بقیه فیکوس ها سرسخت تر است و می‌تواند شرایط نوری متفاوتی را تحمل ‌کند. این گیاه انتخاب مناسبی برای اتاق پذیرایی، اتاق خواب و دفتر کار است. این درخت تقریبا بی عیب و نقص، در فضای داخل خانه ۲ تا ۲٫۵ متر بلند می‌شود. چون این درخت گیاهی استوایی است، آبیاری با آب ولرم (نه گرم) را بیشتر دوست دارد.

۲- پاچیرا (درخت پول)

به این دلیل درخت پول خوانده می‌شود که مشهور است این گیاه خوش شانسی می‌آورد! این گیاه تنه‌ای ضعیف و باریک دارد که امکان بافتن و آرایش آن را به باغبانان می‌دهد. بعد از مدتی تنه قوی تر می‌شود و ساختار بهتری پیدا می‌کند. برگ‌های درخشان و پنجه مانند پاچیرا، به  هر خانه‌ای حس مناطق استوایی را می‌بخشد. این درخت نگهداری بسیار آسانی دارد و در نور زیاد تا متوسط رشد بهتری می‌کند. این بومی مکزیک و آمریکای جنوبی، در بیرون از خانه می‌تواند تا ۱۸ متر هم رشد کند اما در فضای خانه بین ۱ تا ۱٫۵ متر رشد می‌کند. پاچیرا خاک تقریبا مرطوب را می‌پسندد.

۳- فیکوس بنجامین (انجیر مجنون)

تنه سست، ظریف، زیبا و کمان شکل بنجامین همان چیزی است که آن را تا این حد محبوب کرده است! این گیاه خوش ترکیب برگ‌هایی درخشان و اشک مانند و تنه ای خاکستری و صاف دارد. بنجامین نور زیاد و غیر مستقیم و خاک اندکی مرطوب را دوست دارد. این درخت را می‌توانید تقریبا در هر ارتفاعی خریداری کنید و برای اینکه در خانه جا شود مرتب هرسش کنید. این درخت با تنه بافته شده هم در بازار یافت می‌شود. وقتی فیکوس بنجامین‌تان خوشحال و راضی نباشد، بدخلقی درمی‌آورد و شروع به ریختن برگ‌هایش می‌کند. پس مطمئن شوید که آن را از معرض باد‌های سرد و یا هوای خشک و گرم دور نگه می‌دارید و احتیاجاتش را برآورده می‌کنید. گیاه هم چنین ممکن است با کم شدن شدت نور در پاییز مقداری برگ ریزی داشته باشد. اگر فیکوس‌تان را هرس نکنید تا ارتفاع ۳ تا ۳٫۵ متری هم می‌تواند رشد ‌کند!

۴- لیندا

به درختی نیاز دارید که در تعطیلات بدون عذاب وجدان رهایش کنید و به سفر بروید؟ لیندا قطعا بهترین گزینه است! چون این گیاه آسان رشد رطوبت را در پایه ساقه متورم خود نگه می‌دارد و به همین دلیل می‌تواند تا هفته ها بدون آبیاری بماند. لیندا هم چنین به خاطر برگ‌های نواری شکل و آبشار مانند خود، که به نظر می‌رسد حتی در شرایط سخت هم پژمرده نمی‌شوند، بسیار محبوب است. این گیاه گیاهی کند رشد است، پس اگر سایز درخت مانند آن را می‌خواهید، دنبال خرید لیندا های بزرگ تر بروید. این نخل خوش ترکیب در خانه حداکثر تا ۲ متر رشد می‌کند. برای رشد بهترش آن را در مکان روشنی از خانه، که البته در معرض نور مستقیم خورشید هم نباشد، قرار دهید. مکانی در جلوی پنجره شرقی یا غربی، محلی ایده آل برای قرار دادن گلدان لیندا تان است.

۵- گیاه ذرت (دراسنا بلالی)

فکر نمی‌کنم هیچ شکی باشد که گیاه ذرت نامش را از کجا گرفته است! برگ‌های پهن و سبز تیره با نوار های سبز روشنی که در وسط برگ کشیده شده، ظاهری دقیقا شبیه برگ‌های ذرت به گیاه داده است! نگهداری گیاه بسیار آسان است و در شرایط نوری مختلف رشد می‌کند (البته بجز نور مستقیم) و تنها انتظاری که از شما دارد آبیاری شدن در زمانی است که سطح خاکش خشک می‌شود. دراسنا بلالی می‌تواند ۱٫۵ تا ۲ متر رشد کند و ساقه‌ای ظریف و عصا مانند تولید کند. در فصل بهار و تابستان هر ۲ تا ۳ هفته یک بار گیاه ذرت را با کو دهای موجود در بازار تغذیه کنید.

۶- دراسنا پرچمی ( دراسنا مارگیناتا، اژدهای ماداگاسکار)

این هم گیاه آپارتمانی که با هر دیزاینی جور درمی‌آید. اژدهای ماداگاسکار برگ‌هایی سبز و چمن مانند با حاشیه قرمز و صورتی تولید می‌کند. این گیاه طیف وسیعی از شکل مانند یک تنه، تنه دوتایی بافته شده، تنه سه تایی بافته شده و چند تنه، را ایجاد می‌کند. دراسنا پرچمی در نور زیاد رشد بهتری دارد اما در نقاط تاریک خانه هم به خوبی دوام می‌آورد و فقط ممکن است مقداری از رنگ قرمز حاشیه برگ‌هایش را از دست دهد. دراسنا مارگیناتا گیاهی نسبتا آسان است و فقط زمانی که سطح خاکش خشک شد نیاز به آبیاری دارد. این گیاه تا ارتفاع ۱٫۵ تا ۲ متری رشد می‌کند.

۷- فیکوس لیراتا

با برگ های بزرگ خشن و زیبای فیکوس لیراتا حال و هوایی دراماتیک به خانه تان بیافزایید! این گیاه شگفت انگیز می‌تواند تا ۳ متر هم در فضای خانه رشد کند و برگ‌هایی غول پیکر، عمودی و ویلون شکل به رنگ سبز تیره و براق تولید کند. این گیاه هم چنین رشد سریعی هم دارد! لیراتا در مورد نور سخت گیر نیست و فقط زمانی که سطح خاک گلدانش خشک می‌شود نیاز به آبیاری دارد. چون برگ ها بزرگ و پهن هستند برای تنفس و رشد خوب نیاز به گردگیری و تمیز شدن دارند. فیکوس لیراتا گیاهی عالی برای اتاق نشیمن‌های بزرگ و لابی‌ها است.

۸- نخل کنتیا

نخلی بسیار مناسب برای نگهداری درون خانه، نخل کنتیا، طیف وسیعی از تغییرات محیطی را به خوبی تحمل می‌کند. شما عاشق برگ‌های پهن و سبز تیره این گیاه می‌شوید که با زیبایی بی اندازه خود سلیقه و ظرافت را به هر فضایی می‌آورند. این نخل رشد کندی دارد در نتیجه به هرس و تعویض مرتب گلدان نیازی ندارد و عمری بیشتر از سایر گونه‌هایش دارد. در کل نخل کنتیا مقداری گران تر از بقیه نخل‌هاست اما ارزش صرف پول اضافه را دارد. اگر به این گیاه مکانی پر نور و مقداری آب هر وقت که سطح خاکش خشک شد بدهید، چیز دیگری از شما نمی‌خواهد!

برگرفته از
bhg
لینک کوتاه

دیدگاه