خاکی سحر آمیز بسازید!

نویسنده:

۰۷:۵۶:۰۱

دوست دارید ترکیب خاکی مخصوص خودتان را داشته باشید که مانند خاکی جادویی هر گیاهی را شاداب نگه دارد؟

خاک گلدان چیست و چرا با خاک باغچه تفاوت دارد؟

فرقی ندارد که از آن برای گیاهان گلدانی درون خانه استفاده می‌کنید یا برای باکس‌های گلدانی و گلدان‌های خارج از خانه، در هر حال خاک گلدان یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده برای داشتن گیاهانی سرحال و سالم است. فرق خاک گلدان و خاک باغچه در این است: خاک گلدان سبک تر است و خلل و فرج بیشتری دارد به همین دلیل اجازه می‌دهد آب به راحتی از بالای سطح خاک تا پایین آن سرازیر شود. همچین اکسیژنی که ریشه‌ها برای تنفس و سالم ماندن به آن نیاز دارند را فراهم می‌کند. در حالی که خاک باغچه آب را به پایین هدایت می‌کند و در همان جا ذخیره‌اش می‌کند.

خاک‌های گلدانی که از بیرون تهیه می‌کنید ممکن است خیلی گران باشد به خصوص اگر تعداد زیادی گلدان داشته باشید. درست کردن خاک گلدان توسط خودتان علاوه بر صرفه جویی در هزینه این امکان را به شما می‌دهد که ترکیب شگفت انگیز مخصوص خودتان را درست کنید که بافت خوب، مواد غذایی و اکسیژن مورد نیاز گیاهان‌تان را به آنها بدهد.

خاک گلدانی دست ساز چیست؟

مخلوط کاشت خاکی با مخلوط کاشت غیر خاکی بسیار متفاوت است. مخلوط غیر خاکی بیشتر برای جوانه زنی دانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهترین ترکیب غیر خاکی دست ساز دارای سه جز است: محیط کشت، جزء که رطوبت و مواد مغذی را نگه دارد و جزء که زهکشی را بهبود ببخشد.

در پایین طرز تهیه ۲ ترکیب خاکی گلدانی را توضیح داد‌ه‌ایم، نگران نباشید روش کار بسیار آسان است و مواد مورد نیاز هم به راحتی پیدا می‌شوند:

 – دستور العمل اول

این ترکیب در نهایت بسیار شبیه به خاک گلدان‌هایی می‌شود که از بیرون تهیه می‌کنیم. شاید حتی بهتر از آن!

بستر کشت (محیط رشد) : خاک باغچه از هر جایی که تهیه می‌کنید. از باغچه خودتان از پارک اطراف خانه‌تان و … . فقط باید دقت کنید که خاک عاری از بیماری و بذر علف‌های هرز باشد.

رطوبت نگهدار: پیت خزه اسفاگنوم. این خزه را از مرداب ها و باتلاق‌ها استخراج می‌کنند و آن را خشک می‌کنند. خزه خشک شده و به رنگ قهوه‌ای کم رنگ در‌می‌آید. بهتر است قبل از ترکیب کردن آن با خاک مقداری آن را مرطوب کنید.

زهکش: پرلایت، ورمی کولیت یا شن. پرلایت یا پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که بسیار سبک است این ذره با ایجاد خلل و فرج و سبک کردن خاک، باعث زهکشی بهتر آب می‌شود.

هر سه این مواد را در اندازه‌های مساوی با هم مخلوط کنید تا ترکیب خاکی مورد نیازتان به دست آید.

– دستورالعمل دوم:

این هم یک ترکیب دیگر برای ساخت خاک دست ساز خودتان که به موادی کمتر از دستورالعمل قبلی نیاز دارد و کشاورزانی که به عناصر ارگانیک علاقه دارند از این ترکیب استقبال زیادی کرده‌اند. برای ساخت خاک گلدانی کمپوست دار به سادگی مقداری از خاک باغچه استرلیزه را با مقدار مساوی کمپوست مخلوط کنید. کمپوست را می‌توانید از بیرون تهیه کنید و یا اینکه آن را هم خودتان بسازید! سپس به مقدار لازم شن یا سنگریزه به ترکیب اضافه کنید تا زهکشی آن را بالا ببرید.

به خاک خانگی دست سازتان کود بدهید!

بعد از مدتی در هر خاکی مقدار مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان کم می‌شود. پس اگرچه خاک خانگی که ساخته اید ترکیبی عالی برای گیاهان‌تان است، آنها بعد از مدتی بدون اصلاح و تقویت مجدد خاک قادر به رشد در آن نخواهند بود. به روش های مختلفی می‌توانید خاک‌تان را تقویت کنید. می‌توانید قبل از کاشت گیاه در ترکیب خاکی‌تان آن را با کربنات کلسیم (سنگ آهک) تقویت کنید. می‌توانید سطح رویی خاک را با مقداری کمپوست بپوشانید. و یا می‌توانید از کودهای موجود در بازار که مواد مغذی را به تدریج و به آرامی در خاک آزاد می‌کنند برای تقویت خاک دست سازتان، استفاده کنید.

 

برگرفته از
bhg
لینک کوتاه

دیدگاه