تام و جری و تبعیض نژادی

نویسنده:

۰۳:۲۸:۵۶

 این کارتون‌های کلاسیک موش و گربه که بعضی از آن‌ها بیش از 70 سال پیش ساخته شده‌اند، همراه با هشدار برای مشترکین «Amazon Prime Instant Video» نشان داده می‌شوند. به علت وجود یک  مستخدم سیاه پوست، ادعاهایی در مورد وجود صحنه‌های تبعیض نژادی در این مجموعه کارتونی وجود دارد. هشدار آمازون می گوید که چنین تبعیضی زمانی در جامعه آمریکا «امری عادی» بوده است.

سرویس پخش آمازون، که به عنوان «لاوفیلم» شناخته می‌شود، مجموعه‌های کارتونی را در بخش کمدی پخش می‌کند. اما «دومین مجموعه کامل تام و جری»همراه با این هشدار پخش می‌شوند: "انیمیشن های کوتاه تام و جری ممکن است همراه صحنه های تبعیض نژادی و قومیتی باشند که زمانی در جامعه آمریکا عادی بود. چنین تصوراتی در آن زمیان اشتباه بودند و هنوز هم اشتباه شمرده می‌شوند." این هشدار همانند هشدارهایی است که بر روی بعضی از دی وی دی های این مجموعه کارتون ها دیده می‌شود.
«فرانک فورِدی» استاد و مفسر فرهنگی دانشگاه کنت، چنین هشداری را «بی اساس» خوانده و گفته است که این هشدار شکلی از سانسور است که زندگی فرهنگی ما را دربرگرفته است:"به نظر می رسد ما  تاریخ را سر و ته می خوانیم و مردم گذشته را با ارزش های امروز خود قضاوت می کنیم."

کارتون های تام و جری برای اولین بار توسط استودیو مترو گلدوین مایر در سال 1940 تولید شد و پخش آن ها تا سال 1957 ادامه یافت. این کارتون ها توسط ویلیام هانا و جوزف باربارا کارگردانی شدند و فرد کوئیمبی تهیه کنندگی آن را بر عهده داشت.
 
پریا پورمند
 

برگرفته از
تبعیض نژاد
لینک کوتاه

دیدگاه