اهدا جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۴ به مخترعان لامپ LED آبی رنگ

نویسنده:

۰۷:۳۲:۴۹

با وجود اینکه دیگر رنگهای LED از اواسط دهه ۱۹۰۰ بوجود آمده‌اند، اما تا کنون تولید LED آبی رنگ با مشکلات فراوانی روبرو بود. مهمترین مشکل هم یافتن مواد مناسب برای تولید نور آبی با هزینه مناسب است. اما سه دانشمند با نامهای ایسامو آکاساکی، هیروشی آماندو و شوجی ناکامارو کشف کردند که نیترید گالیوم می‌تواند گزینه خوبی برای تولید نور آبی در لامپهای LED باشد. علاوه بر این، آنها راهی برای تولید نور بهینه و به‌صرفه از این ماده پیدا کردند، که اضافه کردن آلومینیوم و ایندیوم به آن است. این کشف برای این کره زمین یک گام کوتاه اما منحصر به فرد به شمار می‌رود.
 
برای تامین یک نور سفید کامل، لازم است نورهای قرمز، سبز و آبی با یکدیگر ترکیب شوند. و تلاش این سه دانشمند باعث شد بعد از مدتها اخرین قطعه پازل لامپ LED سفید ارزان قیمت پیدا شود. از این پس لامپهای LED سفید بسیار کارآمدتر شده و کم کم به گزینه شایع بازار تبدیل می‌شوند.
 
آکادمی سلطنتی علوم سوئد در خبر اهدای این جایزه می‌گوید: «لامپ LED حامل وعده‌ای بزرگ برای بهبود کیفیت زندگی بیش از ۱.۵ میلیارد انسان در سراسر کره خاکی است که از عدم دسترسی به خطوط توزیع نیرو رنج می‌برند. به لطف مصرف انرژی بسیار کم این لامپ، می‌توان آن را با نیروگاه‌های خورشیدی محلی و خانگی نیز روشن کرد.»
 
جایزه نوبل امسال ۸ میلیون کرونا سوئد ارزش دارد که بالغ بر ۱.۱ میلیون دلار آمریکا می‌شود.
 
آکادمی سلطنتی علوم در اعلامیه خود می‌نویسد: «لامپهای حبابی رشته‌ای روشنایی بخش قرن بیستم بودند. و قرن ۲۱ با لامپهای LED روشن خواهد شد.»
 
 عباس واحدی

 
برگرفته از
Blue LED
لینک کوتاه

دیدگاه