درگذشت «مارک بل» پیشگام موسیقی الکترونیک

نویسنده:

۰۳:۲۶:۳۷

«وارپ رکوردز» شرکت موسیقی الکترونیک در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که مارک بل که پیشگامی در توسعه موسیقی الکترونیک به شمار می‌رود در سن 43 سالگی درگذشته است. او در دهه 1990 با ساختن آهنگ برای «بیورک»، او را به یکی از خوانندگان مشهور تبدیل کرد.

بل و هم گروهی‌اش «گِز وارلی» به عنوان بدعت گذاران موسیقی الکترونیک شناخته می‌شوند. آن‌ها خالق گروه «LFO» هستند، که نامیست برای دستگاه‌های نوسانگر که به طور گسترده در موسیقی کلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. گروه «LFO» در طی سال‌های دهه 90 با آهنگ‌های «IDM» یا موسیقی رقص هوشمند شناخته شد.
مارک بل کمی بعد به خواننده پاپ «بیورک» پیوست و تهیه کنندگی آلبوم موفق او به نام «Homogenic» را به عهده گرفت. در این آلبوم، قطعه‌های موسیقی الکترونیک با قطعه‌های موسیقی ارکسترایی در آهنگ‌هایی چون « Joga» و «Hunter» ترکیب می‌شوند.

بل همچنان به همکاری خود با بیورک در طی سال‌ها ادامه داد و با او بر روی آلبوم «Biophilia» که در سال 2011 منتشر شد کار کرد. بیورک به این همکار دیرینه خود در صفحه توییترش ادای احترام کرده و لینکی از آهنگ «Love Is The Message» از گروه «LFO» را نیز در کنار آن قرار داده است.
بل همچنین آلبوم سال 2001 گروه «Depeche Mode» که «Exciter» نام دارد را تهیه کنندگی کرده است.

پریا پورمند

برگرفته از
Mark Bell
لینک کوتاه

دیدگاه