«بَت‌موبیل» در گذر زمان!

نویسنده:

۱۰:۵۰:۱۹

همانگونه که لوگو و نشان بتمن، این قهرمان شنل پوش در طی این 75 سال تغییر کرده، وسیله نقلیه او «بت‌موبیل» نیز دچار همین تکامل شده است. از اولین «بت‌موبیل» گرفته تا «تاملر» که در فیلم‌های «شوالیه تاریکی از آن‌ها استفاده شد، این ماشین دچار تحولات زیادی شده تا مناسب ماجراجویی‌های این قهرمان باشد.
 
اولین ماشینی که «بت‌موبیل» نامیده شد، برای اولین بار در شماره چهل و هشتم «دیتکتیو کامیکس»(Detective Comics) در سال 1941 ظاهر شد. این ماشین ظاهر بسیار لطیف تری از جانشینان خود دارد و به نظر می‌رسد که بر اساس یک «کورد رودستر»(Cord Roadster) طراحی شده است.

شاید معروف‌ترین بت‌موبیل، از مجموعه تلویزیونی بتمن در دهه 1960 با هنرپیشگی آدام وست باشد. این ماشین بر اساس یک لینکلن فوتورا طراحی شده و جورج بریس طراح با استعداد، این ماشین خفاشی را به تعدادی وسیله جالب و هیجان انگیز مجهز کرده بود.

بت‌موبیل مجموعه انیمیشینی «Superfriends» دهه 1970، نوع تکامل یافته فوتورا 1960 بود. رنگ سیاه به آبی تبدیل و لوگو مشخص بتمن هم روی آن ظاهر شد.

بتموبیل در سال 1978 دچار تکامل دیگری شد. ظاهر آن بیشتر زاویه دار گشت و و یک ماسک خفاشی بزرگ روی جلوی ماشین طراحی شد.

وقتی کسی نام بت‌موبیل را به زبان می‌آورد، ماشین بتمن در فیلم‌های مایکل کیتون اولین چیزی است که به ذهن انسان می‌آید. این ماشین با ظاهر تیره‌اش، کاملا مناسب بتمنی بود که کیتون در نقش او ظاهر شد.

بت‌موبیل مجموعه انیمیشنی بتمن هم ظاهری تیره‌تر پیدا کرد و قسمت جلویی ماشین به طرزی باورنکردنی دراز و بلند طراحی شد.

برای فیلم «Batman Forever» ماشین بت‌موبیل جدیدی طراحی شد و طراحی آن پر از لامپهای نئونی و وسیله‌های دفاعی جدید بود.

با اینکه فیلم «بتمن و رابین» به عنوان یکی از بدترین فیلم‌های بتمن شناخته می‌شود، ولی «بت‌موبیل» طراحی شده برای آن بسیار جالب بود. این ماشین بر اساس یک رودستر طراحی شده و در حدود 9 متر درازایش است. این ماشین حتی سرعتی در حدود 140 متر بر ساعت داشت.

بتمن ماشین جدیدی در مجموعه انیمیشن «ماجراهای بتمن و رابین» در اختیار داشت. این ماشین جدید طراحی ساده تری نسبت به ماشین‌های قبلی دارد ولی همچنان کاپوت بلندی که مشخصه اصلی تمامی ماشین‌های است را داراست.

برای سری فیلم‌های جدید بتمن و فیلم «بتمن آغاز می‌کند»، ماشین بتمن هم دچار تحول شد و به جای فرم همیشگی با کاپوت بلند، این ماشین که بیشتر شبیه تانک بود و تاملر نامیده می‌شد، جای طراحی‌های قبلی را گرفت.

در دنیای بازی‌های کامپیوتری بتمن و بازی «Arkham Asylum»، طراحی بت‌موبیل به همان طراحی کلاسیک و قدیمی فیلم بتمن 1989 و مجموعه انیمیشنی بتمن و رابین بازمی‌گردد.

در فیلم جدید «Batman V Superman: Dawn of Justice» به کارگردانی زک اسنایدر که در سال 2016 اکران می‌شود، بت‌موبیل کاملاً جدیدی طراحی شده است که زک اسنایدر عکس آن را در توییتر خود منتشر کرد.
 
پریا پورمند

 
برگرفته از
Batmobile
لینک کوتاه

دیدگاه