عجیب‌ترین قفل جهان + ویدیو

نویسنده:

۰۶:۳۹:۱۶

باز کردن مکانیسم سوزنی/زبانه‌ای در قفل‌های استوانه‌ای ساده بسیار راحت است. اگر صبور بوده و چند سنجاق سر نیز داشته باشید، می‌توانید باز کردن این قفل‌ها را به سرعت یاد بگیرید. اما قفل استوانه‌ای موردنظر که در اینجا می‌بینید، داستان متفاوتی دارد. دندانه‌های حفره کلید آن خمیده است و منظور از خمیده، پاراسنتریک نیست. در واقع حفره کلید این قفل در راستای طولش پر از پیچ و خم است. چگونه می‌توان چنین قفلی را باز کرد؟ با یک کلید نرم.

همان طور که در ویدئو توضیح داده می‌شود، باز کردن این قفل بدون شکستن آن، چالش مهمی است. قفل‌باز معروف می‌گوید: «این ویدئو در مورد باز کردن قفل نیست. زیرا نمی‌توانم آن را باز کنم». حائز اهمیت است که بگوییم کانال یوتیوب این فرد بیش از 50 هزار مشترک دارد و بیش از 600 ویدئو در مورد باز کردن انواع قفل منتشر کرده است. وی معتقد است باید زمانی که در کوهستان دوچرخه سواری می‌کنید، قفل باز کردن را به شما یاد دهد.

 

 

وی می‌گوید: «همانند باز کردن یک قفل استاندارد، ابتدا سنجاق اول را انتخاب می‌کنم. سپس نمی‌توانم آن را در بیاورم». زمانی که با صدای بلند می‌گوید چطور می‌توان این قفل را باز کرد، در جواب خود یک کلید را نشان می‌دهد. «باید کلید را داخل قفل فشار دهید، این کلید اطراف انحناهای داخل حفره می‌چرخد و قفل را باز می‌کند. اما چگونه باید به این انحناها برسید».
این قفل‌باز، اجزای قفل مورد نظر را از هم باز نمی‌کند. وی می‌گوید: «واقعاً دوست دارم بخش داخلی این قفل را ببینم. اما نمی‌خواهم هزار قطعه از آن بیرون بریزد و دیگر نتوانم آن‌ها را سرهم کنم». وی موفق می‌شود چند الگو برای این قفل بیابد. الگوهایی که توسط مخترعی به نام Yun-Tung Hsu طراحی شده‌اند. بر اساس یکی از این الگوها، یکی از چالش‌هایی که با چنین قفلی به وجود می‌آید، طراحی یک کلید انعطاف‌پذیر است. کلیدی که بتواند جهت حفره داخل قفل را تغییر دهد، اما سفت و سخت نباشد. بدین طریق حرکت‌های لازم کلید داخل حفره قفل امکان‌پذیر می‌شود و گشتاور را انتقال می‌دهد. در ادامه تصاویری از کلید مورد نظر وجود دارد.
 

پریا اقدامی

 
برگرفته از
قفل
لینک کوتاه

دیدگاه