گوگل تولد معمار برجسته بریتانیایی«کریستوفر رن» را با لوگوی متحرک خود جشن گرفت

نویسنده:

۱۱:۱۰:۰۸

کریستوفر رن که در بیستم اکتبر سال 1632 به دنیا آمده، برای بازسازی 52 کلیسا در شهر لندن(از جمله آن‌ها کلیسای جامع سنت پل) بعد از آتش سوزی بزرگ این شهر در سال 1666 معروف است.
این معمار آینده، در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. او در مدرسه وست مینستر درس خواند و سپس در کالج «وادهَم» آکسفورد ادامه تحصیل داد. او استعداد بالایی در ریاضیات و اختراع از خود نشان داد و در سن 25 سالگی به مقام استادی ستاره شناسی کالج گریشام در لندن منتصب شد. 5 سال بعد در سال 1662، او یکی از اعضای پایه گذار انجمن سلطنتی بود.
کمی بعد توجه او به معماری جلب و اولین ساختمان‌هایی که طراحی و ساخت آن‌ها به او سفارش داده شد، کلیسای کوچک کالج «پِمبروک» کمبریج و سالن تئاتر «شِلدونی» در آکسفورد بودند که از مورد آخر برای برگزاری کنسرت‌های موسیقی، کنفرانس‌ها و مراسم دانشگاه استفاده می‌شد.

علاقه او به معماری در زمانی حیاتی آشکار شد، زیرا آتش سوزی بزرگ لندن در سال 1666 این شهر را در نوردید و قسمت زیادی از آن را به خاکستر و کلیسای جامع قدیمی سنت پل به مخروبه تبدیل کرد. با این حال، رِن از قبل درگیر برنامه‌هایی برای تعمیر این کلیسای جامع-که شامل اضافه کردن یک گنبد بزرگ نیز بود-شده و طرح او توسط شهرداری شهر هفته قبل از آتش سوزی بزرگ پذیرفته شده بود.

کریستوفر رن نقشه‌های بلندپروازانه‌ای برای بازسازی لندن، این شهر قرون وسطایی داشت که همگی رد شدند. با این حال او شانس بهتری با کلیساهای شهر داشت و با تیم خود به بازسازی آن‌ها پرداخت. او در سال 1669 به عنوان بازبین آثار سلطنتی انتخاب شد که به او کنترل در ساخت تمامی بناهای دولتی را می‌داد. کلیسای جامع سنت پل در سال 1697 بازگشایی شد، ولی ساخت گنبد آن تا سال 1711 طول کشید. کریستوفر رن در آن زمان 79 سال داشت و بیش از 45 بر روی پروژه این کلیسا کار کرده بود.
انیمیشن گوگل، در ابتدا با تصویری از ابزار طراحی آغاز می‌شود و سپس انیمیشنی کوتاه از آتش سوزی بزرگ و برخواستن کلیسای جامع از میان آن را نشان می‌دهد. در آخر نیز طراحی یک معمار از این بنا به تصویر می‌آید.

پریا پورمند

برگرفته از
کریستوفر رن
لینک کوتاه

دیدگاه