«او با مرگ یکی می‌شود» نمایشگاهی در مورد مراسم سوگواری

نویسنده:

۰۱:۵۲:۲۱


 آن‌ها و جمعیتی از خبرنگاران در لباس‌های سنتی، برای رونمایی نمایشگاه جدید انستیو لباس این موزه، که "او با مرگ یکی می‌شود" نام دارد جمع شده بودند. این نمایشگاه بر روی مد لباس‌های عزاداری از سال 1815 تا سال 1915 تمرکز می‌کند.

با اینکه در نظر ما لباس‌های عزاداری باید لباس‌های ساده‌ای باشند، 30 لباسی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌‌اند بسیار زینتی و مجلل هستند. بعضی از جامعه‌ها از روی شانه آویزان می‌شوند و آنگونه که آن زمان مد بوده، از جنس ابریشم و تافته هستند. این نوع پارچه‌ها برای انواع مراسم‌های بعد از عزاداری استفاده می‌شدند و استفاده از آن‌ها برای یک تازه داغدیده خودنمایی محسوب می‌شد.

همانگونه که قرن نوزدهم در حال سپری شدن بود، برگزاری درست مراسم سوگواری به صنعتی خانگی تبدیل شد. در اوج این دوره، مجله‌های مد و لباسی چون «هارپرز بازار» در مورد استایل‌های به روز مطلب می‌نوشتند و خانه‌های عزاداری تهیه کنندگان محبوب لباس بودند. ملکه ویکتوریا و ملکه الکساندرا که لباس‌هایشان از نکات برجسته این نمایشگاه است، به شکل گرفتن ایده «دختر عزادار» در چشم مردم کمک کردند. ملکه ویکتوریا بعد از مرگ پرنس آلبرت، هرگز لباس عزاداری را از تن درنیاورد. این نمایشگاه در تناسب با موضوعش، بسیار ساده برگزار شده ولی در عین حال کمی طنز تلخ در مورد «بانوان سوگوار و بیوه» همراه خود دارد.
لوازم جانبی مانند کلاه‌ها و چترهای آفتابی پر تزیین همراه با جواهرات سوگواری ویکتوریایی که معمولا همراه بازمانده متوفی بود نیز گوشه‌ای از این نمایشگاه را به خود اختصاص داده‌اند. با نگاهی به این نمایشگاه، تشابه بین مد و استایل گوت معاصر و استایل گوتیک لولیتا(دخترانی با لباس‌های سیاه) آشکار می‌شود. یکی از متخصصان مد می‌گوید: "من نظری شخصی دارم. به نظر من، ما نسلی هستیم که مرگ در آن بسیار دور به نظر می‌رسد. البته نه برای همه ما، و برای جوانانی که مرگ را در آغوش می‌کشند، قابلیتی هست که با آن می‌توانند در مورد مرگ و معنی آن خیال پردازی کنند و این شیوه لباس پوشیدن از آن نشأت می‌گیرد."

با این حال نمایشگاه «او با مرگ یکی می‌شود»، برای تمامی افراد با خیال پردازی‌های متفاوت جذاب خواهد بود.


 

پریا پورمند
 

برگرفته از
او با مرگ یکی می‌شود
لینک کوتاه

دیدگاه