درگذشت «دیوید رِدفِرن» عکاس مشهور موسیقی جاز

نویسنده:

۰۱:۱۳:۲۰

دیوید ردفرن، که دو سال پیش متوجه شد مبتلا به سرطان است در طی این دو سال همچنان به فعالیت خود ادامه داد. او در خانه خود در اوزه فرانسه در کنار همسرش درگذشت. ردفرن در دهه 1960 با ثبت تصاویری از جاز بریتانیایی به شهرت رسید و در طی 50 سال زندگی حرفه‌ایش از کار خود لذت برد. او در آن روزها برای برنامه‌های تلویزیونی چون «Ready Steady Go» و «Thank Your Lucky Stars» عکاسی می‌کرد و از گروه‌های موسیقی چون بیتلز و رولینگ استونز، همچنین مایلز دیویس و الا فیتزجرالد عکس می‌گرفت.

ردفرن همچنین در فستیوال‌های موسیقی جازی چون نیوپورت، آنتایبز و مونترو به عکاسی می‌پرداخت و در آن جا بود که او توانست عکس‌هایی از خوانندگان نوپایی که بعدها به شهرت رسیدند، چون باب دیلان و جیمی هندریکس ثبت کند. در طی دهه 1980، او عکاس رسمی فرانک سیناترا در تورهای جهانیش بود و او را همراهی می‌کرد.
اوایل سال جاری جایزه «جاز پارلمانی برای خدمت به موسیقی جاز» در خانه مجلس به این عکاس اهدا شد. او در سال 2007 جایزه «میلت میلتون» را برای «ممتاز بودن در عکاسی موسیقی جاز» دریافت کرده بود.

ردفرن با وجود بیماریش این تابستان در دو فستیوال جاز وین و «خوآن لا پین» شرکت کرد و از خواننده‌هایی چون چارلز بردلی و جاس استون به عکاسی پرداخت. در آن زمان او در وب سایتش برنامه‌هایش برای شرکت در یک سفر به نروژ در پاییز و حضور در فستیوال جاز لندن و نمایشگاهی در انگلیس را اعلام کرد اما با مرگش شرکت در این برنامه‌ها ناتمام ماند. او در این متن نوشته بود: " باور خود را نگه دارید و از هر روز خود حداکثر استفاده را ببرید و زندگی کنید، شما هرگز نمی‌دانید که فردا چه اتفاقی خواهد افتاد."

پریا پورمند

برگرفته از
دیوید رِدفِرن
لینک کوتاه

دیدگاه