مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در کودکان

نویسنده:

۱۲:۴۳:۵۶

در مورد زمان استفاده از مسواک برای کودک، با دندانپزشکتان مشورت کنید. برخی دندانپزشکان توصیه می‌کنند وقتی 4 دندان در یک ردیف درآمد مسواک زدن را آغاز کنید و برخی دیگر زمانی که کودک به سن 2 یا 3 سالگی رسید.

 

نکاتی برای مراقبت از دندان کودکان
  • یک مسواک کوچک بچه‌گانه با فرچۀ نرم انتخاب کنید. مسواک را چند دقیقه‌ قبل از مسواک زدن در آب گرم خیس کنید تا فرچه بیشتر نرم شود.
  • بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که فقط آب معمولی برای کودکان 2 ساله کافی است. به این دلیل که کودکان خمیردندان را قورت می‌دهند و قورت دادن بیش از اندازۀ خمیردندان منجر به تغییر رنگ دندان در دندان‌های دائمی می‌شود. برای استفاده از مسواک، با دندانپزشک مشورت کنید. روی برچسب شرکت تولیدکننده را نیز بخوانید. برخی خمیردندان‌ها در کودکان زیر 6 سال توصیه نمی‌شوند. اگر خواستید از خمیردندان استفاده کنید به اندازۀ یک نخودفرنگی از خمیردندان فلوراید را روی فرچۀ مسواک بگذارید.
  • روزی دو بار، دندان کودک خود را مسواک بزنید؛ صبح و شب قبل از خواب. مسواک زدن باید دو دقیقه طول بکشد که مدت زمان خوبی از آن باید بر روی دندان‌های آسیاب متمرکز شود. اینجا همان جایی است که اولین کرم‌خوردگی‌ها ظاهر می‌شوند.
  • هر 3 تا 4 ماه یک بار مسواک را عوض کنید. اگر ساییدگی و فرسودگی دیدید، زودتر از زمان نام برده، باید مسواک جدیدی تهیه کنید. مسواک را با دیگران سهیم نشوید.
  • از همان زمانی که دو دندان کودک قابل لمس بودند، روزی یک بار استفاده از نخ دندان را آغاز کنید.
  • در مورد نیاز به فلوراید در کودک خود، با دندانپزشک مشورت کنید. اگر آب شرب منزل فلوریده نیست، مکمل فلوراید یا فلورایددرمانی مورد نیاز خواهد بود.
  • در مورد سیلانت‌های دندان نیز از پزشک بپرسید. سیلانت موانع محافظ پلاستیکی و نازکی هستند که روی سطح جوندۀ دندان‌های عقب را پر می‌کنند تا از پوسیدگی دندان پیشگیری کنند.

چه زمانی باید کودکان خودشان به تنهایی مسواک و نخ دندان بزنند؟
بیشتر کودکان برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان تا سن 6 یا 7 سالگی همکاری نمی‌کنند. تا این زمان، یادتان باشد که بهترین راه برای آموزش روش مسواک زدن دندان‌ها مشاهدۀ یک نمونه است. بگذارید فرزندتان مسواک زدن شما را تماشا کند تا اهمیت بهداشت و سلامت خوب دهان و دندان را یاد بگیرد.

چقدر فلوراید برای کودک من بی‌خطر است؟
فلوراید برای کودکان بی‌خطر است. فلوراید یک مادۀ معدنی است که دندان‌ها را در برابر تشکیل کرم‌خوردگی محافظت و تقویت می‌کند. وقتی استفاده از آن در اوایل زندگی کودک شروع شود برای رشد دندان‌های او یک محافظ فوق‌العاده خواهد بود. از طریق تماس با سازمان آب محل زندگی خود، اطلاع حاصل کنید که آیا آب شرب منزل فلوراید دارد. اگر آب شرب فلوراید ندارد، از دندانپزشک بخواهید به کودک شما مکمل فلوراید بدهد.

آیا فیلترهای آب خانگی فلوراید را از بین می‌برند؟
فیلترهای آب در انواع و اقسام مختلفی هستند. برخی از آنها فلوراید را از بین می‌برند. با شرکت تولیدکنندۀ فیلتری که خریدید تماس بگیرید یا در آزمایشگاه مخصوص آب را مورد آزمایش قرار دهید.

آیا مهم است که کودک من چه نوع خمیردندانی استفاده می‌کند؟
بسیاری از خمیردندان‌های کودکان طعم‌دار هستند تا مزۀ خوشایندی داشته باشند و کودک را به مسواک زدن تشویق کنند. همانی را که مورد علاقۀ فرزندتان است انتخاب کنید. علاوه بر این، به دنبال خمیردندانی باشید که روی آن مهر تأیید انجمن دندانپرشکی امریکا باشد. این مهر بر این امر دلالت دارد که خمیردندان از نظر انجمن دندانپزشکی امریکا بی‌خطر و مؤثر است. در نهایت، برچسب تولیدکننده بر روی محصول را بخوانید. برخی خمیردندان‌ها برای استفادۀ کودکان در سنین خاصی توصیه نمی‌شوند.

آیا کودک من می‌تواند از دهان‌شویه استفاده کند؟
عموماً دهان‌شویه‌ها برای کودکان زیر 6 سال که نمی‌توانند تف کنند و دهان خود را بشویند توصیه نمی‌شود. مهم است بدانید که دهان‌شویه جایگزین مسواک نیست و همین‌طور شستن دندان‌ها بعد از غذا با آب به پاک کردن اجزای بزرگ غذا که بین دندان‌ها مانده‌اند کمک می‌کند.

از چه زمانی کودک من باید به دندانپزشک مراجعه کند؟
معمولاً توصیه می‌شود که کودکان در سن یک سالی یا 6 ماه پس از سر زدن دندان‌هایشان به دندانپزشک مراجعه کنند. با این کار، دندانپزشک دندان را برای مشاهدۀ ناهنجاری بررسی می‌کند و با پدر و مادر در مورد روش‌های صحیح مسواک زدن و رژیم غذایی مناسب مشورت می‌کند.
دندان‌های کودک در زمان‌های مختلفی سر می‌زند.
 
سعیده اکبری

برگرفته از
مسواک زدن
لینک کوتاه

دیدگاه