حمله متقابل شیائومی: هوگو بارا مدعی است آیفون ۶ بسیار خوب است، زیرا قابلیت‌هایش را از HTC کش رفته!

نویسنده:

۰۱:۰۸:۳۶

به نظر می‌رسد این حرکت هوگو، دفاعی از شرکت متبوعش در برابر اتهامات کپی کاری شرم‌آور محصولاتشان (سخت‌افزار و نرم‌افزار و حتی تبلیغات آنلاین) از نسخه‌های اپلی آنها است. بارا می‌گوید «آیفون ۶ از زبان طراحی بسیار نزدیک به HTC بهره می‌برد». بعلاوه، وی معتقد است بخش quick setting سیستم‌عامل آی‌او‌اس ایده‌برداری از قابلیت مشابهی در اندروید است.
 
در حالی که به نظر می‌رسد جنگ «کی از کی کپی کرده» در دنیای موبایل‌ها هیچگاه پایان نخواهد یافت، و هر دو گروه ادعاهای قانونی دارند، اما این حقیقت باقی است که برخی محصولات شیائومی بسیار شبیه نمونه‌های تولیدی اپل هستند. هنگامی درباره تبلت Mi Pad شیائومی می‌گویید «از زبان طراحی بسیار شبیه به اپل بهره می‌برد» در واقع بخشی از واقعیت را کتمان کرده‌اید.
 
و حالا به شکل جالبی هوگو بارا اینچنین درباره آیفون ۶ صحبت می‌کند: «زیباترین تلفنی که تا کنون ساخته شده» و البته اضافه می‌کند که اپل «قبله طراحی جهان است». شاید این جملات مشخص کنند که چرا شیائومی در محصولاتش از اپل الهام می‌گیرد.
 
معاون شیائومی می‌گوید: «طراحان ما از محصولات عالی با طراحی عالی الهام می‌گیرند که تا کنون تولید شده‌اند.» و در خصوص شکایات حقوقی بالقوه، بارا می‌گوید در خصوص دعاوی قضایی پتنتی نگرانی ندارد. و اینکه برنامه عرضه جهانی محصولات این شرکت با چنین حملات بالقوه‌ای تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
 
شیائومی به تازگی وارد بازار هند شده است و بارا می‌گوید شرکتش در آنجا بسیار موفق بوده است. وی می‌افزاید در جدیدترین رکورد فروش، شیائومی موفق شد ۱۰۰ هزار اسمارت فون را تنها در ۴.۲ ثانیه به فروش برساند. مقصد سفر بعدی شیائومی بازار برزیل و مکزیک است.
 
هوگو بارا پس از آنکه گوگل را در آگوست ۲۰۱۳ ترک کرد، به چین رفته و به شیائومی پیوست. این مهاجرت تنها چند ماه پس از این رخ داد که گوگل اندی رابین را از ریاست بخش اندروید کنار گذاشت و رهبری بخش سیستم‌عامل موبایل خود را به ساندار پیچای سپرد. البته هیچگاه داستانهای و شایعات رمانتیک درباره این سفر متوقف نشدند. مثلا اینکه می‌گویند بارا با یکی از کارمندان گوگل رابطه نزدیک و دوستانه‌ای داشته است. اما این کارمند بعدها رابطه رمانتیکی را با سرگئی برین، از موسسان گوگل آغاز کرده است.
 
به تازگی لین بین، مدیرعامل شیائومی هم از جانی آیو دعوت کرده بود قبل از نقد محصولات این شرکت، یک بار آنها را امتحان کند. این پس از آن بود که استاد طراحی آیفون شرکتهای گوناگون را به کپی برداری از اپل متهم کرد و گفت  این کار سرقت است.
 
 
عباس واحدی
 

 

برگرفته از
شیائومی
لینک کوتاه

دیدگاه