وکیل پیشین سازمان امنیتی ملی آمریکا: اگر اپل و گوگل موبایل‌های‌شان را امن‌تر کنند، شاید سرنوشتی همچون بلک‌بری داشته باشند.

نویسنده:

۰۶:۳۲:۳۷


و اکنون گاردین در خبری آورده که استوارت باکر مدیر اسبق واحد حقوقی سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) معتقد است اپل و گوگل نباید اطلاعات اسمارت فونهای‌شان را رمزنگاری کنند. زیرا سرانجامی همچون بلک بری پیدا خواهند کرد.
 
باکر می‌گوید: «بلک‌بری زمانی یکی از پیشگامان همین مدل تجاری است که گوگل و اپل دنبال می‌کنند. که البته سرانجام خوبی برای بلک‌بری به همراه نداشت.» وی توضیح می‌دهد بلک‌بری با این کار مشتریان دولتی بالقوه فراوانی همچون روسیه و چین را از دست داد. زیرا تلفنهایی تولید کرد که بسیار سخت هک می‌شدند. «آنها تواناییهای خود در فروش را محدود کردند.اغلب تمایل داریم که فکر کنیم با پایان یافتن جنگ سایبری در آمریکا، این داستان برای همیشه تمام می‌شود. اما این ساده‌ترین بخش نبرد است.»
 
البته این ادعا را می‌توان بسیار مضحک خواند. قابلیت‌های برتر امنیتی بلک‌بری همیشه یکی از عواملی است که در دوران سخت این شرکت، توانست جلوی غرق شدن آن را بگیرد. از سویی رهبران ارشد جهان همچون باراک اوباما، آنجلا مرکل و دیوید کامرون همگی از ابزارهای بلک‌بری استفاده می‌کنند. زیرا  هیچ دستگاه دیگری قادر نیست نیازهای امنیتی حکومت‌های‌شان را برآورده سازد.
 
از این گذشته، مشکل اصلی بلک‌بری را نمی‌توان موانعی همچون رمزنگاری بر شمرد. زیرا بزرگترین سد راه اسمارت‌فون‌های این شرکت، عدم توجه به خلق اکوسیستم عظیم اپلیکیشن و حمایت صحیح از این اکوسیستم است. همچنین بلک بری این موضوع را دست‌کم گرفت که شرکتها تا چه حد آمادگی دارند تا به کارمندان‌شان اجازه به همراه آوردن ابزارهای شخصی در محیط کار را بدهند.
 
بلک‌بری با مشکلات فراوانی برای رسیدن به تعادل روبرو است. اما احتمالا رمزنگاری یکی از آنها نیست.
 

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
امنیت
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “وکیل پیشین سازمان امنیتی ملی آمریکا: اگر اپل و گوگل موبایل‌های‌شان را امن‌تر کنند، شاید سرنوشتی همچون بلک‌بری داشته باشند.”
  1. دلایل کاهش محبوبیت بلکبری البته به نظر من : 1- بالا بودن قیمت تمام شده سخت افزارها نسبت به رقبا 2- پائین بودن قدرت سخت افزاری بکار برده شده نسبت به رقبا 3-مغرور بودن به گذشته طلائی خود 4- اقدام دیر هنگام نسبت به باز طراحی سیستم عامل خود 4- عدم وجود اپلیکیشن های رایگان و نیز کمبود خیلی زیاد اپلیکیشن ها که بسیار بسیار مهمه. بی شک وجود امنیت یک فاکتور مهم و مثبت برای بلکبری بوده و هست.