Knightscope K5: گارد امنیتی روباتهای خودکار + ویدیو

نویسنده:

۱۲:۲۲:۱۴

این استارت‌آپ تصمیم دارد یک «ماشین اطلاعاتی خودکار» تولید کند که در نقش نیروی گارد امنیتی روباتیک عمل خواهد کرد و با استفاده از سنسورهای داخلی به گشت‌زنی، کنترل و مراقبت از محیط می‌پردازد. این ربات که با ظاهر تخم‌مرغی خود یادآور دالک‌ها، دشمنان سنتی دکتر هو است، به جی‌پی‌اس و اسکنر لیزری مسافت‌یاب مجهز خواهد شد. با کمک الگوریتم‌های پیش‌بینی و تحلیلگر‌های اجتماعی سعی می‌کند تا محیط و افراد را شناسایی کرده و ارتباط منطقی میان آنها را حدس بزند.
 
علاوه بر این اطلاعات جمع‌آوری شده توسط هر روبات به صورت عمومی منتشر می‌شوند و پیش‌بینی‌ها در اختیار دیگر گروه‌ها قرار می‌گیرد. Knightscope شرکت سازنده این روبات قصد دارد علاوه بر فروش محصولاتش، آنها را به صورت ساعتی در اختیار مشتریان و شرکتهای امنیتی قرار دهد. احتمالا اجاره این روباتها کمتر از هزینه نیروی انسانی برای شرکتها تمام شود.
 
 

 

این روبات‌ها ۱.۵۲ متر طول دارند و خوشبختانه مسلح نیستند. در اولین مرحله تست این روباتها، اکنون ۵ دستگاه کی۵ در اطراف ساختمان مرکزی مایکروسافت مشغول گشت‌زنی هستند. از تجهیزات این روباتها می‌توان به ۴ دوربین در چهار سمت، تعدادی میکروفون، سنسورهای سنجش وضعیت هوا، جی‌پی‌اس و مسافت‌یابهای لیزری برای ناوبری اشاره کرد. اگر هم شما به یکی از این رباتها حمله کنید، K5 ضمن پخش صدای آژیر بلند و گوشخراشی، پیام کمک اضطراری برای مرکز کنترل خود ارسال خواهد نمود.
 
تصور اینکه زمانی این روباتهای خودکار به برخی ابزارهای تهاجمی و سلاح مجهز شوند، بسیار هراسناک است. تنها کافی است کنترل انسانی آنها قطع گردد یا به دست شبکه هوشمندی چون اسکای‌نت (سه گانه ترمیناتور) بیافتند تا دنیا را برای‌مان جهنم کنند. 
 


 

عباس واحدی
 
برگرفته از
Knightscope K5
لینک کوتاه

دیدگاه