روایت «انقلاب مخملی پراگ» به شیوه انیمشین

نویسنده:

۱۲:۵۰:۰۱

میروسلاو تریتنار سازنده عروسک‌های دستی و تاتانا مارکووا کارگردان فیلم‌های انیمیشن، با همکاری هم فیلم انیمیشن 30 دقیقه‌ای به نام «به بچه‌ها چه بگوییم؟»(What to Tell the Kids) ساخته اند تا داستان بچه‌های انقلاب آن زمان-که اکنون خود پدر و مادر شده‌اند- را بازگو کنند.

تریتنار می‌گوید: "والدین می‌خواهند به فرزندان خود دلیل اینکه چرا به اعتراضات پیوستند را بگویند، این نقطه عطفی برای ما بود که بچه‌های ما هرگز تجربه نکرده‌اند."

در این فیلم، والدین یک اسباب بازی را انتخاب می‌کنند و داستان خود را بر روی نقشه پراگ توضیح می‌دهند. سپس عروسک‌ها زنده می‌شوند و ادامه روایت آن‌ها را پی می‌گیرند.

در هفدهم نوامبر سال 1989، یک سخنرانی آتشین در دانشگاهی در پراگ، باعث شد تا هزاران دانشجو به سمت میدان «وِنسِسلاس» حرکت کنند و با تاریک شدن هوا، پلیس به آن‌ها یورش برد. دانشجویان به اعتراض خود ادامه دادند و در 29 دسامبر همان سال، اولین رییس جمهوری این کشور با انتخاباتی دموکراتیک بعد از دهه‌ها انتخاب شد.

تریتنار می‌گوید که امیدوار است این فیلم بچه‌ها را علاقمند کند تا در مورد تاریخ بیشتر مطالعه کنند: "اگر آن‌ها چیزی را دوست ندارند، باید سعی کنند که آن را تغییر دهند."
این فیلم، برای اولین بار در همان میدانی که پلیس 25 سال پیش به دانشجویان حمله کرد، به نمایش درخواهد آمد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
انقلاب مخملی
لینک کوتاه

دیدگاه