ده نکته اساسی برای انتخاب نور صحیح

نویسنده:

۰۹:۲۲:۰۰

در نهایت این نور است که تعیین می کند تصویر شما یک تصویر معمولی خواهد بود یا به تصویری خارق العاده بدل خواهد گشت. سیستم فاصله یابی نوری دوربین Canon شما گاهی اوقات می تواند در انتخاب نوع مناسب سردرگم شود اما با استفاده از چند تکنیک آسان و ساده می توانید عکس هایی خیالی و هیجان انگیز ثبت کنید.


محل قرار گرفتن خورشید

اغلب افراد فرض می کنند که عکاسان می خواهند در حالتی که خورشید در پشت سر آن ها قرار گرفته باشد به عکاسی بپردازند تا نور روی سوژه آن ها بیافتد. این کار قوی ترین رنگ ها را تولید می کند اما در مواقعی هم درست عکس این کار است که می تواند چنین نتایجی به بار آورد، پس از عکاسی در مقابل نور آفتاب ،که با عنوان عکاسی contrejour هم شناخته می شود نهراسید.


با عکاسی در برابر تابش نور ، ممکن است سیستم فاصله یابی نوری Canon ، با توجه به ناحیه روشن موجود در قاب دچار سردرگمی شود . این سیستم این بخش را در نظر می گیرد و نور کل عکس را بیش از حد نیاز کاهش می دهد. نتیجه یک عکس تیره یا کم تر نوردهی شده است.

از عملکرد Exposure Compensation در دوربین های DSLR شرکت Canon برای عکاسی با تنظیمات نوردهی بهتر استفاده نمایید.


فاصله‌یابی ناحیه‌ای

برای فاصله یابی دقیق تر می توانید از گزینه های Partial یا Spot استفاده نمایید. با این تنظیمات دوربین Canon DSLR شما می تواند نور را از ناحیه ای در مرکز صحنه بخواند. استفاده از این حالات مخصوص در موقعیت هایی دشوار مانند وجود نورپس زمینه بسیار خوب است.

عکاسی در هنگامی که نور مایل به مناظر می تابد ، می تواند موجب خلق سایه هایی قوی در تصاویر شما گردد. این عمل می تواند روی سه بعدی بودن ساختمان ها یا بافت سطح روی زمین تاکید کند.ساعات طلایی

بیشتر عکاسان مناظر طبیعی کار در ساعات اولیه صبح یا ساعات اولیه شب را ترجیح می دهند. این لحظات اغلب با عناوینی چون ساعات طلایی یا ساعات جادویی شناخته می شوند. گرچه مجبورید برای استفاده از چنین لحظاتی زودتر از معمول از رختخواب بیرون بیایید اما نوع تابش نور در این ساعات واقعا ارزش این کار را خواهد داشت.

نور مخصوصا در صورت وجود لکه های ابر در آسمان می تواند به سرعت و در طی چند ثانیه تغییر کند. این عکس ها از Glostonbury Tor در محدوده زمانی حدود یک دقیقه ثبت شده اند. تاثیر تغییرات نوری روی نتیجه پایانی کاملا واضح و مشهود است.


تنظیمات تراز سفیدی

تمامی دوربین های DSLR شرکت Canon اجازه تغییر دادن تنظیمات تراز سفیدی را به شما می دهند و شما می توانید منبع نوری صحنه را توسط آن ها برای کسب نتایجی دقیق تر انتخاب نمایید(برای مثال Daylight یا Fluorescent ) . اگر با فرمت RAW مشغول به عکاسی هستید ، می توانید تراز سفیدی را در نرم افزارهای ویرایش تصاویر هم تنظیم کنید اما انجام این کار در دوربین بسیار سریع تر است.


لازم نیست همیشه از تراز سفیدی صحیح استفاده نمایید. گزینه Auto White Balance(AWB) در دوربین های SLR و استفاده از گزینه های پیش فرض در بسیاری از محیط ها انتخاب بسیار خوبی هستند اما سعی کنید که از تنظیمات مختلفی برای یک صحنه استفاده کنید تا حس مورد نظرتان را بتوانید منتقل نمایید.


نکاتی از حرفه‌ای‌ها – بن هال

نور می تواند یک صحنه را کاملا متحول کند ، پس خودتان را آماده کنید که در ساعات طلایی عازم عکاسی شوید. هنگامی که خورشید به افق نزدیک است ، با عکاسی مستقیم در برابر نور خورشید می توانید به تصاویر تان هیجان بیشتری دهید. البته باید مراقب نوردهی باشید و هیستوگرام را (با فشردن کلید Display در Canon 40D) همواره بررسی نمایید تا میزان جزئیات در نواحی روشن را حفظ کرده باشید. در هنگام قرار گیری خورشید در میان ابرها به دنبال نورهایی باشید که از میان ابرها به پایین می تابند و صحنه ای جالب خلق می کنند. برنامه ریزی یکی از عوامل کلیدی در عکاسی است ، بنابراین در مورد مکانی که قرار است در آن به عکاسی بپردازید تحقیق کنید و در صورت امکان نقاطی را هم که می خواهید در آن ها به عکاسی مشغول شوید برگزینید تا خودتان را برای ثبت عکس هایی جذاب کاملا آماده کرده باشید.


برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه