«رستاخیز حضرت مسیح» در خطر نابودی

نویسنده:

۱۱:۰۰:۴۵

«رستاخیز حضرت مسیح» که زمانی توسط یک نویسنده انگلیسی «با ارزش‌ترین تصویر جهان» خوانده شد، برای اولین بار توسط سربازی بریتانیایی که از دستورات خود برای بمباران شهر سرپیچی کرد، از خطر نابودی نجات یافت. اما حالا این نقاشی که در شهر «سانسِپولکرو» ایالت توسکانی ایتالیا قرار دارد، بار دیگر در معرض نابودی است.
وجود دوده و رطوبت در طی قرن‌ها، باعث شده تا این نقاشی دیواری ترک خورده، پوسته پوسته شود و تغییر رنگ بدهد.

به دلیل کمبود بودجه دولتی، بازسازان این اثر هنری مجبور شده‌اند تا از حمایت خصوصی نیز برای نجات آن استفاده کنند. «آلدو اوسِتی» یک تاجر ایتالیایی که در سوییس زندگی می‌کند، نیمی از این مبلغ 250000 دلاری را برای بازیابی دوساله این نقاشی تأمین خواهد کرد.

کمک‌های خصوصی برای کمک به حفظ آثار هنری امری معمول در کشورهاست، اما در ایتالیا این دولت است که حفظ آثار هنری و فرهنگی را وظیفه خود می‌داند. در شرایط بد اقتصادی کنونی، دولت ایتالیا با کمبود بودجه شدید برای حفظ میراث تاریخی این کشور مواجه است.

بازدیدکنندگان این اثر، می‌توانند پروسه بازسازی آن را از یک پلتفرم خاص تماشا و یا آن را از طریق یک اپلیکیشن موبایل، دنبال کنند.
دلا فرانچسکا «رستاخیز» را بین سال‌های 1450 تا 1465 خلق کرد. این نقاشی بر روی دیوار ساختمان شهرداری شهر که بعدا به موزه تبدیل شد کشیده شده و مسیح برخاسته را نشان می‌دهد که بر گوشه مقبره‌ای ایستاده است. بازسازی سه بعدی کامپیوتری جدیدی نشان داده که قرن‌ها گرد و خاک و دوده پرسپکتیو موجود در این نقاشی را از بین برده است.

در جنگ جهانی دوم، «تونی کلارک» افسر نیروی هوایی ارتش بریتانیا، از اجرای دستور مافوق خود برای بمباران این شهر سرباز زد، زیرا مقاله‌ای در مورد وجود این نقاشی زیبا در شهر سانسِپولکرو خوانده بود. مقامات این شهر برای قدردانی از او خیابانی را به نام او نامگذاری کردند.

پریا پورمند
 

برگرفته از
رستاخیز حضرت مسیح
لینک کوتاه

دیدگاه