مارک زوکربرگ: «فکر کردن به انتخاب لباس، انرژی مفید مغز را می‌گیرد!»

نویسنده:

۰۵:۲۰:۳۸

مارک زوکربرگ 30 ساله، در هنگام صحبت از فیلم «The Social Network» در مورد پوشیدن تی‌شرت خاکستری و شلوار جینش صحبت کرده و گفته بود از این که در این فیلم به این یک مورد اشاره درست شده، خوشحال است. اما او اخیراً برای اولین بار دلیل انتخاب این روش کاهلانه و یکدست در لباس پوشیدن را توضیح داده است.

زوکربرگ در جلسه پرسش و پاسخی در دفتر اصلی فیس بوک در کالیفرنیا گفت: "من چندین و چند پیراهن یک شکل درخانه دارم. این که چرا من یکدست لباس می‌پوشم یک پرسش ساده است، اما در مورد اینکه ما چگونه به مسئولیت خود در قبال جامعه فکر می‌کنیم پاسخ می‌دهد. من آدم خوش شانسی هستم که هر روز صبح بیدار می‌شود تا به بیش از یک میلیارد نفر خدمت کند و فکر می‌کنم اگر انرژیم را صرف چیزهای کم اهمیت و احمقانه کنم، کار خود را درست انجام نداده‌ام."

زوکربرگ که ثروتش در حدود 33 میلیارد دلار تخمین زده شده، می‌گوید که تصمیم گرفتن در مورد چیزهای کوچک و کم اهمیت-حتی این که برای خوردن صبحانه چه بپوشیم-شما را خسته می‌کند و انرژی شما را می‌گیرد.

به نظر می‌رسد که این ادعای او درست باشد. جمعی از محققان مطالعه‌ای را انجام داده‌اند تا رابطه تصمیم گرفتن، و اینکه چگونه بر کارآیی یک فرد تأثیر می‌گذارد را بررسی کنند. در این تحقیق از افرادی که برای خرید رفته بودند سوال‌هایی پرسیده شد و مشخص شد که آن‌ها هر چه بیشتر زمان خود را صرف تصمیم گرفتن کنند، در یک امتحان ساده ریاضی نتیجه بدتری می‌گیرند.
بری شوارتز، استاد روانشناسی می‌گوید: "عمل ساده فکر کردن به این که آیا گزینه A یا B را انتخاب کنید، شما را خسته می‌کند. پس اگر من چیزی به شما بدهم که آن هم نیازمند قاعده و قانون و تصمیم گیری است، شما قادر به انجام آن نخواهید بود."

افراد مشهور و مهم دیگری هم در لیست کسانی که از لباس‌های یک شکل استفاده می‌کنند تا انرژی خود را صرف گرفتن تصمیم‌های مهم‌تر کنند، دیده می‌شوند؛ مانند باراک اوباما که همیشه پیراهنی آبی و یا خاکستری بر تن دارد و یا آلبرت اینشتین که گفته می‌شد همیشه کت و شلواری خاکستری رنگ بر تن داشته است.

پریا پورمند

 

برگرفته از
انرژی مفید مغز
لینک کوتاه

دیدگاه