عکاسی حرفه‌ای از سوژه‌های متحرک

نویسنده:

۱۰:۵۱:۰۰


برای این کار حالت Tv را از صفحه مدرج موجود در بالای دوربین SLR تان انتخاب کنید. دلیل این کار را در ادامه خواهیم دید.

لرزه ها و تکان های دوربین می توانند ویرانگر تمامی امیدهای یک عکاس برای ثبت عکسی جالب از سوژه های در حرکت باشد.استفاده از سه پایه ها و کنترل های شاتر دوربین (cable release) می توانند در کنار تکنیک هایی کوچک اثر خوبی روی عکس ها داشته باشند وشما را برای ثبت عکس هایی برجسته تر و جالب توجه یاری کنند.


چه موقعی باید از سه پایه استفاده کنم

در سرعت های پایین شاتر استفاده از سه پایه ها برای جلوگیری از لرزش دوربین ضروری به نظر می رسد. خوب پس چه موقعی exposure آنقدر طولانی است که نیاز به استفاده از سه پایه احساس می شود؟ روشی که عموما استفاده می شود ، استفاده از سرعتی از شاتر است که از بیشترین فاصله کانونی لنز شما ناشی می شود. برای مثال ، اگر شما از لنز 70-200 میلی متری استفاده می کنید، در هنگام استفاده از سرعت های پایین تر از 1/200 ثانیه به سه پایه نیاز دارید.

آینه ای در جلوی سنسورها در دوربین های D-SLR کانن وجود دارد که نور را به منشور می تاباند و بنابراین شما می توانید تصویری را که قرار است دوربین ثبت کند در منظره یاب مشاهده کنید. هنگامی که عکسی را ثبت می کنید ، این آینه حرکت می کند و این نور را به جای منظره یاب به سنسورها می تاباند. این عمل می تواند باعث لرزه کوچکی شود که گاهی اوقات برای تکان خوردن دوربین کافی است. برای پرهیز از این لرزه باید در منوی دوربین تان این آینه را قفل کنید. (برای جزئیات بیشتر در این مورد به کتابچه راهنمای دوربین تان مراجعه نمایید.)

برای این که در سرعت های پایین شاتر ، دوربین را لمس نکنید می توانید از کنترل از راه دورهایی چون Canon RS-80N3 استفاده نمایید.این ابزار کوچک به دوربین شما متصل می شود و به شما اجازه می دهد بدون لمس دوربین به عکاسی بپردازید.

اگر شما به Cable release ها دسترسی ندارید ، می توانید از Self-timer خودِ دوربین برای این منظور استفاده کنید.اما دقت داشته باشید که در هنگامی عکاسی از سوژه های متحرکی چون امواج زمانبندی باید بسیار دقیق انجام گیرد.

 


نکاتی در مورد سرعت شاتر

اینکه سرعت شاتر دوربین تان را به چه میزانی تنظیم کنید ، کاملا به سرعت سوژه در حرکت شما بستگی دارد. در عکس های نمونه ای که از آبشار ثبت شده است ، 1/180 ثانیه برای بی حرکت جلوه دادن آب کافی است . استفاده از سرعت هایی کمتر از یک ثانیه افکت محوشدگی در آب ایجاد می کند و باعث می شود آب جلوه ای شیر مانند به خود بگیرد.

خوب …


بهتر…


از فیلترهای ND برای کاهش میزان نور عبوری از لنزهایتان استفاده کنید. این باعث می شود که بتوانید در نقاط روشن از سرعت های پایین شاتر نیز استفاده کنید.

صفحه مدرج دوربین تان را به حالت TV(تقدم شاتر) تنظیم نمایید که کنترل کاملی بر روی شاتر را برای شما فراهم خواهد کرد. بعد از انتخاب سرعت مورد نظرتان دوربین به طور خودکار میزان گشادگی دیافراگم را تنظیم خواهد نمود.


اگر فیلترهای ND در دسترس شما نیستند می توانید از فیلتر های پولاریزه نیز برای این منظور بهره بگیرید. علاوه بر کاهش انعکاس ها و بازتاب ها و افزایش اشباع رنگی ، آنها میزان نور ورودی به دوربین را نیز کاهش می دهند و می توانند بصورتی عالی بعنوان فیلترهای ND عمل کنند.

به زمانبندی نیز اهمیت دهید ، چراکه یکی دیگر از ضروریات این عکاسی و مخصوصا عکاسی در مورد امواج به شمار می رود. بنا به تجربیات ما عکاسی در هنگامی که موج ها عقب نشینی می کنند جلوه های زیباتری خلق می کند. خیلی بعید است که بتوانید در نخستین عکس ها به نتایج خوبی برسید ، پس سعی کنید که زیاد تمرین کنید و زمانبندی شاتر را نیز آزمایش کنید.


داشتن برنامه ای از پیش تعیین شده

شاید داشتن برنامه ثبت عکس های خارق العاده را تضمین نکند اما مسلما می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

اگر می خواهید در ساحل عکاسی کنید ، قبل از عازم کنار دریا شدن به زمان های جزر و مد توجه کنید.

هیچ چیز بدتر از اتلاف وقت و در نهایت خیس شدن نیست.

همچنین می توانید از اینترنت برای پیش بینی های هواشناسی و زمان های طلوع و غروب خورشید نیز کمک بگیرید. 


توصیه‌ای از حرفه‌ای ها – Andrew Kim

"من اغلب می گویم که عکاسی خوش اقبالی هستم اما ترجیح می دهم اینگونه تصور کنم که عکاسی هستم که تدارکات خوبی برای کارم مهیا می کنم و در زمان درست در مکان درست حاضر می شوم. با مطالعه نقشه ها ، زمانهای طلوع و غروب خورشید و جزر و مد شانس ثبت یک عکس استثنایی به مراتب افزایش پیدا می کند. برای من این چیزها تقریبا به قیمت زودتر بلند شدن از خوابم تمام می شود. بهترین ساعات روز ، ساعات اولیه آن پس از طلوع خورشید است . با برنامه ریزی مناسب می توانید وقت تان را برای بازدید از جاهای مختلف در ساعات متفاوت تنظیم کنید. البته هنوز هم باید اثر شرایط طبیعی چون طوفان ، هوای بارانی و هوای آفتابی را که کنترل آنها خارج از توان شماست در نظر بگیرید. اما برنامه ریزی خوب به معنی این است که در صورت مهیا بودن شرایط کارتان را عالی انجام خواهید داد.

همیشه به یاد داشته باشید پرندگان صبحگاهی بهترین تصاویر را پدید می آورند.


برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه