افراد عینکی برای تماشای این صفحه‌نمایش‌ها به عینک نیازی ندارند! + ویدیو

نویسنده:

۱۲:۰۱:۰۶


محققان Massachusetts Institute of Technology و University of California فناوری جدیدی را برای ساخت صفحه‌نمایش ارائه کرده‌اند. این صفحه‌نمایش تصویر را با استفاده از یک سری الگوریتم، غیرعادی نشان می‌دهد. این الگوریتم‌ها پیش‌بینی می‌کنند که کاربر بدون عینک این تصاویر را چگونه می‌بیند. سپس کاربر تصویر را درست و واضح و بدون نیاز به عینک می‌بیند.

Camera Culture Lab از MIT از مدت‌ها پیش بر روی ناسازبینی مشاهدات انسان از گوشی‌های همراه کار می‌کرده است؛ نابهنجاری شکست نور در چشم که به تار شدن تصویر تشکیل‌شده بر روی شبکیه منجر می‌شود، ناسازبینی نامیده می‌شود.

یکی از محققان می‌گوید: «ما فکر کردیم تصحیح این مشاهدات احتمالاً مفید است. در نتیجه سعی کردیم این تصاویر را تصحیح کنیم و موفق شدیم».
بیش از 30 میلیون نفر در آمریکا از لنزهای چشمی استفاده می‌کنند و میلیون‌ها نفر عینکی هستند؛ زیرا چشمشان ضعیف است.

آیا این فناوری می‌تواند تغییری در این زمینه ایجاد کرده و یک راه‌حل غیرتهاجمی و مناسب باشد؟ چنین فناوری می‌تواند بر روی هر گونه دستگاه الکترونیکی مانند صفحه‌نمایش‌های GPS یا کتاب‌خوان‌ها مورداستفاده قرار گیرد.
 
افرادی که دوربین و مسن هستند، زمانی که لپ‌تاپ‌ها یا گوشی‌های خود را روشن می‌کنند، از این فناوری بهره خواهند برد.

نحوه عملکرد این فناوری
در فناوری سه‌بعدی هر چشم یک تصویر دوبعدی متفاوت می‌بیند که باعث ایجاد تصویر سه‌بعدی می‌شود.
 فناوری صفحه‌نمایش تصحیح دید، فناوری سه‌بعدی را یک قدم جلوتر برده و صفحه‌نمایش‌های سه‌بعدی چند تصویر ایجاد می‌کند. این صفحه‌نمایش‌ها تصاویر مختلف و زیادی دارند که امکان حرکت آزادانه و بدون عینک را در مقابل صفحه‌نمایش برای کاربر فراهم می‌آورد. این تصاویر در فاصله کانونی درست میان چشم‌ها و صفحه‌نمایش قرار دارند، در نتیجه به عینک‌ و لنز چشمی نیازی نیست.
صفحه‌نمایش تصحیح دید تصاویر مختلفی با تفاوت اندک برای بخش‌های مختلف مردمک چشم نشان می‌دهد. تصاویر برای بخش‌های بالا، وسط، چپ، راست و پایین هر مردمک چشم نمایش داده می‌شوند. این فناوری حرکات مردمک را ردیابی می‌کند، همان کاری که دوربین جلوی گوشی‌های همراه انجام می‌دهند.

در این مرحله، الگوریتم‌ها آغاز به کار می‌کنند. ردیابی حرکت چشم‌ها در دوربین‌ها به این صفحه‌نمایش جدید کمک می‌کند تا تصویری مناسب با بخش‌های مختلف چشم بسازد. این امر باعث می‌شود صفحه‌نمایشی داشته باشیم که برای چشم‌های ضعیف و بدون عینک واضح است.

یکی از معایب مهم این فناوری، عدم بهبود دید کاربر و عدم جایگزینی عینک به طور کلی است. این فناوری تنها مشاهده تصویر موجود بر روی صفحه‌نمایش را بهتر می‌کند.
یکی از محققان این گروه می‌گوید: «این فناوری جایگزین لنزها و عینک‌ها نمی‌شود؛ اما باعث می‌شود حداقل به هنگام استفاده از صفحه‌نمایش، آن‌ها را استفاده نکنید».
این محققان سعی دارند این فناوری را در بازار ارائه دهند. تولیدکنندگان کامپیوتر، دستگاه‌های همراه و تلویزیون می‌توانند از این فناوری استفاده کرده و صفحه‌نمایش‌های جدیدی را ارائه دهند که برای افراد عینکی مناسب است.

هزینه این فناوری یکی دیگر از مزایای آن محسوب می‌شود؛ زیرا برای نصب نمونه فعلی بر روی هر صفحه‌نمایش کمتر از یک دلار هزینه می‌شود. در آینده این فناوری بر روی دستگاه‌های مختلف ارائه خواهد شد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این فناوری، ویدئوی زیر را تماشا کنید.
 


پریا اقدامی
 

 
برگرفته از
صفحه‌نمایش
لینک کوتاه