جریمه سنگین بورس آلمان به خاطر نقض تحریم ایران

نویسنده:

۰۷:۱۱:۵۰دولت آمریکا در ماه ژانویه سال‌جاری از شرکت کلراستریم اینترنشنال به‌خاطر نقض مقررات تحریم جمهوری اسلامی ایران ٣٤٠ میلیون دلار جریمه مطالبه کرد. اما اکنون در چارچوب توافق حاصله با اداره کنترل صادرات، میزان این جریمه به ١٦٩ میلیون دلار کاهش یافته است.

آمریکا شرکت کلراستریم را متهم کرده بود که در سال ٢٠٠٨ میلادی حساب‌های ایران را بسته، اما موجودی آن‌ها را در اختیار دولت ایران قرار داده است. این کار، برخلاف مقرراتی بود که آمریکا در زمینه تحریم ایران تصویب کرده است.

فشار شدید به بورس آلمان

برای کاهش جریمه کلراستریم ماه‌ها مذاکره شد. اکنون باید بورس آلمان موافقت خود را با پرداخت ١٦٩ میلیون دلار اعلام کند. خبرگزاری آلمان می‌نویسد که این موافقت به‌احتمال زیاد اعلام خواهد شد. به‌نظر کارشناسان، پرداخت این جریمه سبب می‌شود که بورس آلمان به‌سختی بتواند تراز مثبت خود را حفظ کند.

ایالات متحده آمریکا در مورد معاملات تجاری و مالی شرکت‌ها و موسسات غربی با ایران بسیار سخت‌گیری می‌کند. بانک بریتانیائی HSBC در ماه دسامبر سال ٢٠١٢ مجبور شد به‌خاطر پول‌شوئی، یک‌میلیارد و ٩٠٠ میلیون دلار جریمه بپردازد. دویچه‌بانک نیز اکنون در آمریکا زیر ذره‌بین رفته است.

نقش کلراستریم در بازارهای مالی جهان

هفته گذشته نیز یک پرونده دیگر شرکت کلراستریم در آمریکا بسته شد. این پرونده مربوط به پرداخت غرامت به وابستگان قربانیان حمله سال ١٩٨٣ به یک پایگاه آمریکائی در لبنان بود. این غرامت باید از محل دارائی‌های مسدود شده ایران پرداخت می‌شد. خبرگزاری آلمان که این خبر را منتشر کرده، در مورد مجازات شرکت کلراستریم چیزی ننوشته است.

روز سه‌شنبه (٢٩ اکتبر) ارزش سهام شرکت کلراستریم در بورس آلمان دو درصد کاهش یافت. شرکت کلراستریم اینترنشنال در سال ٢٠٠٠ میلادی از طریق ادغام شرکت سهامی کلرینگ آلمان و شرکت سدل اینترنشنال لوکزامبورگ تشکیل شد. این شرکت مسئولیت اداره بازارهای مالی جهانی و اوراق بهادار داخلی آلمان و لوکزامبورگ را به‌عهده دارد. مالکیت کامل کلراستریم متعلق به شرکت سهامی بورس آلمان است.

منبع: DW.DE

برگرفته از
تحریم ایران
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه