هر آنچه باید در مورد فیلترها بدانید

نویسنده:

۱۲:۵۲:۳۳

می توان تصاویر مناظر طبیعی معمولی را بدون استفاده از فتوشاپ هم بهبود داد. فیلتر ها روشی مناسب را در هنگام ثبت تصاویر و بدون اینکه حتی به ویرایش های ثانویه عکس ها در کامپیوتر فکر کنید در اختیار شما قرار می دهند .فیلترها به ندرت قیمت بالایی دارند. در اینجا نحوه استفاده از فیلترهای خنثی ساز مدرج یا فیلترهای ND را برای اینکه به تاثیرگذاری کامل آن ها دست یابید به شما نشان خواهیم داد.


فیلترهای مدرج ND

عکاسان مناظر طبیعی می توانند مشکلات موجود در نوردهی مناظر را تایید کنند. ممکن است تنظیمات صحیحی برای نوردهی پیش زمینه انجام داده باشید و با آسمان هایی روبرو شوید که بیش از حد نوردهی شده اند و یا با آسمان هایی تیره تر و پیش زمینه ای روبرو باشید که به اندازه کافی نوردهی نشده است. استفاده از فیلرهای ND در این مواقع بسیار مفید واقع می شود.

فیلترهای مدرج ND به شما کمک می کنند که بتوانید جزئیات آسمان های روشن را در عین نوردهی درست پیش زمینه حفظ نمایید. آنها از تیره تا شفاف کاملا مدرج شده اند.آنها چهار گوش هستند و روی لنز شما قرار می گیرند . می توانید آن ها را بچرخانید و یا به بالا و پایین حرکت دهید تا نقطه های انتقالی در امتداد خط افق قرار بگیرد.


به دلیل اینکه فیلترهای ND میزان نوری را که به سنسور DSLR شما می رسد را کاهش می دهند روی نوردهی شما هم تاثیر می گذارند.اغلب تفاوت روشنایی بین پیش زمینه و آسمان حدود دو تا چهار واحد افزایشی است که باعث می شود استفاده از فیلترهای ND به امری رایج تبدیل شود. با این روش می توانید مقداری را انتخاب کنید که هم پیش زمینه و هم پس زمینه در آن به خوبی نوردهی می شوند.

فیلترهای ND در صرفه جویی در زمان هم به شما کمک می کنند و با استفاده از آن ها دیگر نیازی به ترکیب دو عکس-یک عکس از پیش زمینه و یک عکس از اسمان- در فتوشاپ نخواهید داشت.

می توانید فیلترهای ND نرم یا سخت خریداری نمایید. این واژه ها به تراکم و غلظت آن ها مانند 0.3 ، 0.6 یا 0.9 اشاره نمی کند، بلکه به نحوه تغییر روشنایی از تدریجی(فیلترهای نرم) یا سریع(فیلترهای سخت) اشاره دارد.


روی کلید Next کلیک کنید تا در صفحه بعد مطالب بیشتری راجع به فیلترها بخوانید.


از لنزتان محافظت نمایید

یکی از بهترین روش های محافظت و افزودن به عمر لنزهای با ارزش تان استفاده دائمی از فیلترهای محافظ برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لنز دوربین است.

فیلترهای UV و Skylight 1A برای استفاده به این عنوان بهترین انتخاب به شمار می آیند چراکه ارزان هستند (قیمت آن ها از 15 یورو شروع می شود) ، شفاف هستند (پس میزان نور ورودی به سنسور DSLR را کاهش نمی‌دهند ) و علاوه بر این عکس ها را بهبود می دهند – کار اصلی آن ها کاهش مه و بخار است.


فیلترهای جلوه های ویژه

فیلترهای مدرج رنگی می توانند برای بهتر شدن عکس های مناظر طبیعی به کار گرفته شوند. می توانید برای این منظور از فیلترهای Cokin یا Lee استفاده کنید.

از فیلترهای نارنجی ، قرمز و یا زرد مدرج برای ایجاد جلوه هایی زیبا در آسمان در غروب های معمولی استفاده کنید.

از فیلترهای آبی مدرج برای رنگی تر کردن آسمان در زمان هایی که بی روح به نظر می رسد ، بهره بگیرید.

در مورد استفاده همزمان از فیلترها باید دقت به خرج دهید. ممکن است با تصاویری روبرو شوید که گوشه های تیره تری نسبت به سایر قسمت های تصویر دارند.


بدون استفاده از فیلتر آبی مدرج

 

 

با استفاده از فیلتر آبی مدرج


روی Next کلیک کنید تا به مطالب بیشتری در مورد فیلترها دست یابید.


پولاریزه های حلقوی

پولاریزه های حلقوی برای تقویت رنگ ها و افزایش درخشندگی اسمان های آبی و بهبود جزئیات در نواحی سفید ابرها در همان زمان مفید واقع می شوند.

برای استفاده هر چه بهتر از پولاریزه ها باید آنها را بچرخانید. چرخاندن فیلتر موجب خواهد شد که مقدار بیشتر یا کمتری از نورهای متضاد به سنسور دوربین برسد. از پولاریزه های خطی منسوخ استفاده نکنید چراکه با سیستم های فوکوس خودکار و فاصله یابی دوربین EOS شما تداخل پیدا می کنند.

پولاریزه ها می توانند بازتاب ها همانند انعکاس های نور در رودخانه ها یا دریاچه ها را هم کاهش دهند و سطوح آب را شفاف تر کنند. البته امکان تقویت بازتاب ها بوسیله پولاریزه ها هم وجود دارد و می توانید از آن ها برای کاهش شفافیت آب هم استفاده نمایید.


به عبارت دیگر ، می توان با استفاده از آن ها از عناصر موجود در زیر آب رهایی پیدا کرد. پولاریزه ها در این جا ارزش بیشتری پیدا می کنند ، می توانید آسمان و اشباع رنگی آنها را با استفاده از نرم افزار هم افزایش دهید . ما با استفاده از آن ها سنگ های موجود را در عکس پنهان کرده ایم.


نکاتی از حرفه ای – جئوف سیمپسون

در مورد عکاسی از مناظر طبیعی ، نور حرف اول را می زند. جهت و کیفیت نور می تواند حتی معمولی ترین مناظر را به یک شاهکار طبیعی بدل کند. همانند سایر عکاس ها ما هم باید با این موضوع کنار بیاییم. بدون تردید تابش نور از جلو و یا عقب ویژگی های خاص خود را دارد ،من اغلب از تابش مایل نور استفاده می کنم که روی بافت و شکل سایه ها و نواحی روشن تاکید می کند . تابش مایل نور در طلوع و غروب خورشید ها بهترین وضعیت را ارائه می دهد که باعث می شود سایه ها برجسته باشند و یک جلوه ای سه بعدی به تصویر نهایی می دهند.


برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه