کارت گرافیک کامپیوتر با قدرت ۱۱/۵ ترافلاپس با قیمتی کمتر از ۵۰۰ پوند

نویسنده:

۱۱:۰۲:۳۷


روز گذشته AMD قیمت قدرتمندترین GPU دو چیپ دنیا را کاهش داد. اکنون کارت گرافیک Radeon R9 295×2 نسخه تولیدی MSI تنها ۴۹۰ پوند (۷۶۸ دلار) قیمت دارد.
 
این کارت اولین بار در آوریل گذشته با قیمت ۱۲۰۰ دلار وارد بازار شد. یک محصول فوق‌العاده جذاب که به شکل موثری دو کارت رادئون R9 290Xs را به شکل موازی در هم ادغام کرده و با اجرا روی یک بورد، آن را تبدیل به یک کارت گرافیک غول‌آسا کرده است. البته چیپ Hawaii مورد استفاده، مصرف انرژی بسیار بالایی دارد و گرمای فراوانی تولید می‌کند. لذا AMD آن را به یک سیستم پیشرفته خنک‌کننده مایع مجهز کرده که شامل رادیاتور و فن است. اینگونه دمای تولیدی به ۷۵ درجه سانتیگراد محدود می شود. این مقدار بسیار بهتر از گرمای ۹۵ درجه‌ای تولیدی توسط سخت‌افزار مرجع 290X است.
 
به زبان ساده، نتیجه نهایی این فناوری، کارکردی انفجارگونه است. اگر به دنبال اجرای  هر بازی در رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل هستید، R9 295×2 می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. این کارت گرافیک همچنین یکی از معدود گزینه‌های بازار است که از پس پخش بازیها با کیفیت 4K و سرعت فریم بالا بر می‌آید. البته تنها چند بازی چالش‌برانگیز در بازار وجود دارد که چنین کیفیتی را عرضه کند.
 
Battlefield 4 یکی از بازی‌هایی است که می‌توانید آن را روی نمایشگرهای 4K با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه اجرا کنید. البته این کار مستلزم کاهش برخی از تنظیمات کیفیتی بازی است. ولی Crysis 3 بسیار عالی از پس کیفیت 4K و سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه بر می‌آید.
 
در حالی که AMD به دنبال گسترش سلطه خود بر بازار کارت‌های گرافیک رده پایین و میان رده است، اندکی از بازی در زمین رده‌بالاها می‌هراسد. جایی که انویدیا با GTX980 و GTX970 توانسته توجه فراوانی را به خود جلب کند. پیش از آنکه انویدیا با این کارتهای گرافیک یورش خود را آغاز کند، رادئون قیمت R9 295×2 را به ۷۰۰ پوند کاهش داده بود. اما پس از پیشی گرفتن دو رقیب انویدیایی در برخی آزمونهای کارایی و تولید گرمای کمتر به همراه مصرف انرژی پایینتر،  به نظر می‌رسید که کارت گرافیک پیشتاز AMD اندکی گران‌قیمت است. لذا برای باقی ماندن در میدان رقابت، در کنار نمایش جدیدترین بازیها با بالاترین سرعت فریم روی نمایشگرهای 4K، قیمت را هم دوباره کاهش داده است.
 
قرار است فروشندگان عمده چون اورکلاکرز، اسکن، پی‌سی اسپشیالیست، ان‌اکس‌پاور و وی‌باکس کارت گرافیک R9 295×2 را با قیمتی کمتر از ۵۰۰ پوند راهی بازار کنند. و ای‌بایر اکنون MSI R9 295×2 را با قیمت ۴۹۰ پوند می‌فروشد.
 

عباس واحدی
 
 

برگرفته از
کارت گرافیک
لینک کوتاه

دیدگاه