«کفش: لذت و درد»

نویسنده:

۰۲:۱۰:۴۶


در این نمایشگاه که بیش از 200 جفت کفش در آن به نمایش گذاشته خواهند شد، نه تنها کفش‌های تاریخی متعلق به مصر باستان و قرن شانزدهم، بلکه طراحی‌های معاصر متعلق به دهه 70 و برجسته ترین طراحان زمان ما از جمله کریستین لوبوتین، مانولو بلانیک، جیمی چو، پرادا و سوفیا وبستر هم به نمایش گذاشته می‌شوند.
این نمایشگاه که در تابستان سال 2015 بازگشایی می‌شود، تاریخ کفش را در سراسر جهان از 2000 سال پیش تا کنون را در بر می‌گیرد و بر «جنبه دردآور بر پا داشتن کفش، و همچنین لذت و وسواسی که پوشیدن آن‌ها به وجود می‌آورد» تمرکز خواهد کرد.

با وجود بعضی از کفش‌های کمیاب در این نمایشگاه که پاشنه‌های به شدت اغراق آمیز و بلندی دارند و پوشیدن آن‌ها بسیار عذاب آور و حتی خطرناک است، عنوان «لذت و درد» بسیار درخور چنین نمایشگاهی به نظر می‌رسد. «کفش: لذت و درد» چگونگی پیدایش و تحول کفش‌ها و رابطه بین کفش و مقام اجتماعی را در طول تاریخ بررسی می‌کند.

برخی از کفش‌های موجود در این نمایشگاه، کفش‌هایی هستند که توسط افراد مشهوری چون ملکه ویکتوریا، پرنسس دایانا، مریلین مونرو، سارا جسیکا پارکر و دافنی گینس پوشیده شده‌اند. «لذت و درد» سه تم مختلف را در بر می‌گیرد: «دگرگونی» که کفش‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای را بررسی می‌کند؛ «مقام» که نشان می‌دهد چگونه پوشیدن کفش نشان دهنده سبک زندگی ممتاز بوده است و «اغوا» که مربوط به کفش‌های پاشنه بلند است.

این گالری علاوه بر نمایش کفش‌های افراطی، مصرف و تولید کفش را با نمونه‌هایی قرن هجدهمی از «انبار کفش ارزان قیمت» مورد مطالعه قرار می‌دهد و به آینده طراحی این کالای ضروری هم نیم نگاهی می‌اندازد.
 


کفش‌های پرنده‌ای طراحی «کارولین گراوز» ساخته شده از پر، ابریشم و چرم


چاپین‌های متعلق به سال 1600 میلادی، ونیز، ایتالیا


کفش مردانه چرمی طلاکوبی شده، انگلیس، 1925میلادی


سوفیا وبستر، مجموعه بهار/تابستان 2013


آندریا چاوز، 2011


«پادوکا» کفش‌های عروسی هندی، 1800 میلادی، طلا و نقره کار شده بر روی چوب


نُوا، طراحی هنرمند معمار زاها حدید


کفش‌های باله ساخته شده برای ویکتوریا پیج، 1948


یک لنگه صندل چرم و پاپیروس متعلق به مصر باستان


کفش عصر متعلق به برند کریستین دیور، 1958میلادی

 

پریا پورمند

 

برگرفته از
لذت و درد
لینک کوتاه

دیدگاه