پرده‌برداری از نسخه اولیه «مونالیزا»

نویسنده:

۰۴:۵۲:۰۲


پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که لئوناردو داوینچی کار بر روی این تابلوی «مونالیزای اولیه» را در سال 1503، ده سال پیش از خلق مونالیزای اصلی آغاز کرده، اما آن را ناتمام گذاشته است.

این تابلو در سال 1778 توسط یک نجیب‌زاده انگلیسی خریداری شد اما در سال 1913 بود که «هیو بلِیکر» یک کارشناس هنری، این پرتره را کشف کرد. او این اثر هنری را به استودیو خود در آیزوُرت که در جنوب غربی لندن قرار دارد آورد تا آن را ترمیم کند.

تابلوی «مونالیزای اولیه» زنی جوان‌تر را نشسته در مقابل پرده‌ای متفاوت نسبت به تابلوی اصلی مونالیزا نشان می‌دهد. این تابلو قبل از این‌که تحت یک کنسرسیوم بین المللی  در سال 2008 قرار گیرد، برای مدت زیادی دست به دست چرخیده است.

«مونالیزای اولیه» برای اولین بار در سال 2012 توسط «بنیاد مونالیزا» به جهان و رسانه‌ها معرفی شد. این بنیاد 35 سال را مشغول بررسی و آزمایش این اثر هنری بوده و در سال 2013 مطالعات بیشتری را مربوط به این تابلو منتشر کرد و بیشتر کارشناسان آثار داوینچی را به این باور رساند که این تابلو حقیقتا یکی از آثار لئوناردو داوینچی، این نقاش و دانشمند ایتالیایی استثنایی دوره رنسانس است.

تابلوی «مونالیزا» تا تاریخ 11 فوریه سال آینده میلادی در خانه هنر سنگاپور برای بازدید عموم به نمایش گذاشته می‌شود و انتظار می‌رود که مقصد بعدی آن برای نمایش، گالری‌های عمومی اروپا باشد.

پریا پورمند

 

برگرفته از
مونالیزا
لینک کوتاه

دیدگاه