گوگل دودل و ۱۴۸مین سالگرد تولد «واسیلی کاندینسکی»

نویسنده:

۰۵:۱۴:۴۹

واسیلی کاندینسکی هنرمند روس که به عنوان یکی از نقاشان اولیه سبک انتزاعی شناخته می‎شود، از رنگ برای بیان احساس استفاده کرده و معمولا نقاشی کردن را به خلق یک قطعه موسیقی تشبیه می‌کرد.

او در سال 1966 در موسکو متولد شد و برای 5 دهه به خلق آثار هنری پرداخت. در این سال‌ها او تحت تأثیر بسیاری از جنبش‌های هنری قرار گرفت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امپرسیونیسم، فوویسم، پوینتیلیسم، معماری باهاوس و اکسپرسونیسم انتزاعی اشاره کرد.

کاندینسکی حرفه هنری خود را در سن 30 سالگی آغاز کرد؛ او قبل از آن در پی خواسته خانواده‌اس به تحصیل در رشته حقوق و اقتصاد در دانشگاه پرداخته بود. او در دانشگاه «دورپات» در مقام استادی مشغول کار شد اما این موقعیت مناسب شغلی را رها کرد تا به تحصیل در مدرسه هنری مونیخ بپردازد. کاندینسکی در سال‌های بعد، دلیل خود برای ترک رشته حقوق را دیدن تابلوی «پشته‌کاه» مونه و شنیدن قطعه «Lohengrin» اثر ریچارد واگنر ذکر کرد.

بعد از شروع جنگ جهانی دوم، کاندینسکی به موسکو بازگشت اما از نظریه‌های دولتی که روسیه کمونیستی برای خلق هنر داشت ناخشنود بود و در سال 1921 بار دیگر به آلمان بازگشت. او از سال 1922 تا سال 1933 که نازی‌ها مدرسه هنر و معماری باهاوس را تعطیل کردند، در این مدرسه در مقام استادی مشغول به کار شد. در یورش نازی‌ها به مدرسه هنری باهاوس، پنجاه و هفت تابلوی او توقیف و ضبط شد و سپس در نمایشگاهی دولتی که «هنر فاسد» نام داشت در سال 1937 به نمایش گذاشته شدند. تمامی این تابلوها بعد از نمایش، نابود گشتند.

بعد از این اتفاق کاندینسکی به فرانسه نقل مکان کرد و برای باقی عمرش در این کشور باقی ماند و تعدادی از مشهورترین آثارش را خلق نمود. کاندینسکی تئوریسین هنری فعالی نیز بود و کتاب خود «معنویت در هنر» را در سال 1912 منتشر کرد. او در این کتاب نظریه خود در مورد این که رنگ چگونه می‌تواند حسی عمیق و مرکزی را در وجود بیننده‌اش به وجود بیاورد را مطرح می‌کند.
امروزه آثار هنری او در حراج‌های هنری با مبالغی معادل میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسند. تابلوی «ترکیب بندی شماره 8» او با قیمتی معادل 23 میلیون دلار در حراج کریستی سال 2012 به فروش رسید.

پریا پورمند
 

برگرفته از
واسیلی کاندینسکی
لینک کوتاه

دیدگاه