چگونه بر روی دستگاه‌های همراه فرزندان خود کنترل داشته باشید؟

نویسنده:

۰۴:۲۲:۰۲

شاید می‌خواهید به عنوان جایزه کارنامه، هدیه‌ای برای فرزند خود تهیه کنید و این هدیه یک گوشی هوشمند یا یک تبلت است. با این که این هدیه مطمئناً فرزند شما را بسیار هیجان‌زده می‌کند؛ اما ممکن است شما را ناراحت کند؛ بنابراین باید راهی برای کنترل بر روی دستگاه فرزندان خود داشته باشید.

تقریباً تمام دستگاه‌های همراه، گزینه‌ای برای کنترل والدین دارند. در ادامه شما را با چند روش آشنا می‌کنیم که می‌توانید بر روی دستگاه‌های همراه مختلف تنظیم کرده و خیال خود را راحت کنید.
 

اپل
اگر شما به اندازه‌ای بخشنده بودید که یک دستگاه اپل به فرزند خود هدیه کنید، بهتر است کنترل والدین را روی دستگاه موردنظر اجرا نمایید.
ابتدا به قسمت Settings بروید و گزینه General را انتخاب کنید. سپس به قسمت Restriction بروید. شما در این قسمت باید یک رمز 4 رقمی بسازید یا اگر این رمز را قبلاً ساخته‌اید، آن را وارد کنید. حتماً این رمز را در جایی یادداشت کنید؛ زیرا اگر رمز را فراموش کنید، باید دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
در این قسمت شما می‌توانید محدودیت‌های خاصی را برای دسترسی به اپلیکیشن‌های روی دستگاه مانند دوربین یا مرورگر وب، فیلتر کردن محتواها بر اساس نوع محتوا یا رده‌بندی سنی، جلوگیری از تغییر تنظیمات حساب توسط کودکان و بسیاری کارهای دیگر را ایجاد نمایید. برای این کار کافی است دکمه روبروی هر دستگاه را به سمت راست یا چپ حرکت دهید.
شما می‌توانید از دانلود بازی، فیلم و اپلیکیشن‌های دیگر از iTunes Store جلوگیری کنید یا دانلودها را محدود نمایید.

اگر چند دستگاه اپل در خانه دارید، می‌توانید از ویژگی جدید iOS 8، Family Sharing استفاده کنید تا دستگاه‌های سایر اعضای خانواده را تحت کنترل بگیرید. برای این کار روی آیفون یا آیپد خود به Settings بروید و iCloud را باز کنید. سپس گزینه Set up Family Sharing را انتخاب کرده و Get Started را بزنید. شما باید بر روی یک سری تصویر ضربه بزنید تا تأیید کنید که شما سازمان‌گر خانواده هستید و اطلاعات اعتباری درست روی یک فایل در iTunes Store است.
برای افزودن حسابی که می‌خواهید تحت کنترل بگیرید، گزینه Add Family Member را انتخاب کرده و وارد آدرس ایمیل iCloud وی شوید. سپس Next را بزنید. شاید از شما خواسته شود که وارد Apple ID خود شوید.

دستگاه موردنظر یک درخواست دریافت خواهد کرد که باید برای ورود به Family Sharing آن را قبول کند.
اگر در بخش تنظیمات iCloud به گزینه Family بروید و گزینه Parent/Guardian را انتخاب کنید، می‌توانید تمام چیزهایی را که فرزندانتان از iTunes دانلود می‌کنند، نظارت کنید. زمانی که فرزند شما قصد خرید چیزی را داشته باشد، یک هشدار روی آیفون دریافت می‌کنید که می‌توانید موافقت یا مخالفت خود را با آن اعلام کنید.

 
اندروید
آیا می‌خواهید روی دستگاه اندرویدی فرزند خود، کنترل داشته باشید؟ برای این کار یا باید از اپلیکیشن‌های مختص دستگاه موردنظر استفاده کنید یا اپلیکیشنی بدین منظور دانلود نمایید.
با این حال اندروید 5.0 به شما اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌ها را بر اساس رده‌بندی سنی محدود کرده و برای خریدها به رمز نیاز داشته باشید. ابتدا Google Play را اجرا کنید. سپس در گوشه سمت چپ بالا، روی سه خط افقی بروید و گزینه Settings را انتخاب کنید. در این بخش روی گزینه User controls بروید و گزینه Content Filtering را انتخاب کنید. سپس سطح رده‌بندی سنی موردنظر خود را تنظیم نمایید.
یک‌بار که این کار را انجام دهید، می‌توانید یک PIN چهار رقمی ایجاد کرده یا مجدداً انتخاب کنید. این PIN به هنگام تغییر تنظیمات موردنیاز خواهد بود.
 
سامسونگ گلکسی
خبر خوب این است که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های جدید سامسونگ یک حالت Kids Mode دارند که دسترسی کودکان به اپلیکیشن‌ها و ویژگی‌های دیگر را محدود می‌کند. خبر بد این است که باید یک سری مراحل را برای نصب و فعال‌سازی این حالت پشت سر بگذارید.

ویژگی Kids Mode در گلکسی S4 و S5، نوت 3 و 4 و تبلت‌های Tab 4 و Tab S ارائه شده است. با این حال، نحوه دسترسی به این ویژگی متفاوت است. در بیشتر تبلت‌ها، این حالت را در صفحه اصلی یا گروه Galaxy Essentials پیدا خواهید کرد. تنها کافی است به دنبال آیکون Kids Mode باشید که یک تمساح کارتونی است.

در گلکسی S5 راه‌اندازی این حالت کمی پیچیده‌تر است. شما باید انگشت خود را در یک قسمت خالی از صفحه تلفن نگه‌دارید و بعد Widgets را انتخاب کنید. سپس به دنبال آیکون Kids Mode بگردید. زمانی که این آیکون را پیدا کردید، انگشت خود را روی آن نگه‌دارید و آن را بکشید و به صفحه اصلی گوشی انتقال دهید. روی آیکون ضربه بزنید تا دانلود و نصب شود. سپس دوباره این اپلیکیشن را اجرا کنید، یک رمز چهار رقمی برای قفل‌کردن و باز کردن قفل حالت کودکان انتخاب نمایید. سپس برای هر فرزند خود، تنظیماتی را ایجاد نمایید.
زمانی که در حالت Kids Mode هستید، کودکان می‌توانند به تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های مناسب سن خود دسترسی داشته و نقاشی کنند، صدای خود را ضبط کنند، عکس بگیرند و غیره. همچنین شما می‌توانید اپلیکیشن‌های زیادی را از Samsung Kids Store دانلود کنید.

یک صفحه کنترل والدین به شما نشان می‌دهد که فرزند شما از چه اپلیکیشن‌هایی استفاده کرده و به شما اجازه می‌دهد تا محدودیت زمانی برای فرزندانتان ایجاد نمایید. شما می‌توانید ویدئوها و محتواهای موردنظر خود را دانلود کرده و با فرزندانتان به اشتراک بگذارید.
 

گوشی ویندوزی
گوشی‌های ویندوزی نیز دارای گزینه کنترل والدین هستند.
از صفحه اصلی گوشی ویندوز به Settings بروید و Kids Corner را انتخاب کنید. دکمه Next را بزنید و بازی‌ها، آهنگ‌ها، عکس‌ها یا اپلیکیشن‌های موردنظر خود را انتخاب کنید. در صفحه بعدی شما می‌توانید یک رمز نیز انتخاب کنید. سپس دکمه Finish را بزنید. برای افزودن اپلیکیشن‌های دیگر به فهرست خود، کافی است به صفحه اپلیکیشن‌ها بروید. انگشت خود را روی اپلیکیشنی که می‌خواهید، نگهدارید و گزینه add to kid’s corner را انتخاب کنید.
برای دسترسی به Kids Corner کافی است انگشت خود را در صفحه اصلی ابتدا به سمت چپ و سپس به بالا بکشید. تا زمانی که دکمه power را فشار ندهید که صفحه خاموش شود یا دستگاه را خاموش کنید، گوشی در این حالت باقی می‌ماند. زمانی که گوشی را روشن می‌کنید، باید رمزی که انتخاب کرده‌اید وارد کنید تا به صفحه عادی ویندوز موبایل بروید.

حالت Kids Corner این قابلیت را ندارد که بتوانید مدت‌زمان استفاده از یک اپلیکیشن را محدود یا خرید اپلیکیشن را برای فرزندان خود ممنوع کنید. برای جلوگیری از خرید اپلیکیشن باید اپلیکیشن Microsoft Store را اجرا کرده و در گوشه سمت راست پایین، بر روی سه‌نقطه بروید. در این بخش دکمه PIN را انتخاب کنید و نوار روبروی Wallet را روشن کنید. سپس PIN موردنظر خود را وارد کرده و دکمه Done را انتخاب کنید. سپس تیک کنار Use Wallet PIN to protect music, app, and in-app purchases را بگذارید.
 


 
برگرفته از
کنترل گوشی‌
لینک کوتاه

دیدگاه