راه‌یابی گنجینه‌های به یغما رفته مصری به حراج‌های عمومی

نویسنده:

۱۱:۵۰:۰۲

بعد از وقوع انقلاب مصر در 25 ژانویه سال 2011 که اعتراضات مردمی در آن به حکومت 30 ساله حسنی مبارک رییس جمهوری مصر پایان داد، وضعیت نا به‌سامان امنیتی و نظامی این کشور باعث به یغما بردن گنجینه‌های بسیاری توسط غارتگران و قاچاقچیان عتیقه‌جات شد و بسیاری از این گنجینه‌های بی همتا به خارج مصر منتقل شدند.

اما به نظر می‌رسد که وسعت گنجینه‌های به غارت رفته بسیار بیش از آن چه قبلا تصور می‌شد، بوده است. وزیر آثار باستانی مصر روز یکشنبه اعلام کرد که این وزارت‌خانه توانسته با موفقیت از حراج 10 اثر باستانی مصری در حراجی در استرالیا جلوگیری کند. اگر این آثار توانسته‌اند راه خود را به حراجی عمومی در استرالیا پیدا کنند، بدون شک تا به حال بسیاری از آن‌ها در مجموعه‌هایی خصوصی در غرب و خاورمیانه جای گرفته‌اند.

در پاسخ به این کشف، یکی از مسئولین بخش آثار بازیابی شده مصر گفت: "مقامات استرالیایی با ما همکاری کامل داشتند و این آثار را ضبط کرده و آن‌ها را به مصر بازخواهند فرستاد." او همچنین تأیید کرد که این آثار باستانی در پی فقدان امنیتی که در پی انقلاب سال 2011 مصر به وجود آمد، به غارت رفته‍‌اند.

دولت مصر در طی 4 سال گذشته، حدود 1600 اثر باستانی را بازیافته است. به گفته مقامات مصری، پیدا کردن آثار ثبت شده که در موزه‌ها و انبارها قرار گرفته بودند آسان است، اما پیدا کردن هزاران اثری که ثبت نشده‌اند، مانند گشتن دنبال سوزنی در انبار کاه است و حتی نمی‌توان از وجود آن‌ها مطمئن بود.

 

برگرفته از
گنجینه‌های به یغما رفته مصر
لینک کوتاه