ارتباط عکس‌های سلفی با شخصیت افراد

نویسنده:

۱۲:۱۰:۰۰

طبق تحقیقی که اخیراً در دانشگاه Ohio State صورت گرفته، مردهایی که عکس‌های بیشتری از خود به صورت آنلاین ارسال کرده‌اند، میزان بالایی از خودشیفتگی و جامعه‌ستیزی داشتند.

محققان از 800 مرد بین سنین 18 الی 40 خواستند تا یک پرسشنامه آنلاین را پر کنند. این پرسشنامه در مورد عادت‌های ارسال آنلاین عکس در شبکه‌های اجتماعی بود. این پرسشنامه سؤالاتی از این قبیل در برداشت: چند وقت یک‌بار عکس خود را در شبکه اجتماعی پست می‌کنند و آیا قبل از ارسال عکس خود، آن را ویرایش می‌کنند یا خیر؟ شرکت‌کنندگان در تحقیق، یک پرسشنامه استاندارد را پر کردند که میزان رفتارهای جامعه‌ستیز و خودشیفتگی در مورد ظاهرشان را ارزیابی می‌کرد.

محققان دریافتند ارسال عکس‌های بیشتر با جامعه‌ستیزی و خودشیفتگی ارتباط مستقیم دارد. با این حال، ویرایش عکس‌ها تنها با خودشیفتگی ارتباط داشت و نه جامعه‌ستیزی. خودشیفتگی میزان عکس‌های اغراق‌آمیز افراد از خود را مدنظر قرار می‌دهد و جامعه‌ستیزی با عدم وجود همدردی و رفتار هوسی ارتباط دارد.

یکی از محققان در این رابطه گفت: «این رابطه منطقی به نظر می‌رسد؛ زیرا جامعه‌ستیزی از طریق رفتارهای هوسی به وجود می‌آید. افراد جامعه‌ستیز از خود عکس می‌گیرند و آن را بلافاصله در شبکه اجتماعی پست می‌کنند. آن‌ها به این شبکه‌ها می‌روند تا خودشان را ببینند. این افراد زمان خود را صرف ویرایش عکس نمی‌کنند».

نتایج این تحقیق بدین معنی نیست که افرادی که عکس سلفی ارسال می‌کنند، واقعاً خودشیفته یا جامعه‌ستیز هستند. بلکه این نتایج بدین معنی است که این افراد نسبت به دیگران رفتارهای جامعه‌ستیز بیشتری دارند. با این حال، هنوز در محدوده رفتارهای طبیعی قرار می‌گیرند.

تحقیقات قبلی نشان داده بودند که استفاده بیش‌ازاندازه از فیس‌بوک با خودشیفتگی و عزت‌نفس کمتر ارتباط دارد. طبق یک تحقیق دیگر، گذراندن بیشتر اوقات در فیس‌بوک به معنای تعداد دوستان واقعی بیشتر نیست و این به معنای شخصیتی خودشیفته است.
این تحقیق دانشگاه Ohio State نشان داد که ویرایش عکس‌ها نیز با میزان بالای خودشیفتگی ارتباط دارد.

با توجه به افزایش میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی، همه افراد به ظاهر خود اهمیت می‌دهند. این بدین معنی است که ممکن است مردها نیز همانند زن‌ها دچار خودشیفتگی شوند.
نتایج این تحقیق در نشریه Personality and Individual Differences منتشر شده است.

 

برگرفته از
عکس سلفی
لینک کوتاه

دیدگاه