کشف بقایای ۵ تن در مقبره متعلق به دوران اسکندر کبیر

نویسنده:

۰۱:۱۹:۱۷

وزارت فرهنگ یونان در اعلامیه‌ای گفت: "بقایای استخوان‌های حداقل پنج تن که چهار تن از آن‌ها به خاک سپرده شده و یکی دیگر سوزانده شده بود، شناسایی شده است. این پنج تن شامل یک زن، دو مرد میانسال و یک نوزاد هستند." بنابر این گزارش، جنسیت فرد پنجم مشخص نیست.

به گفته مسئولین، احتمالا در زمان مرگ زن بالای 60 سال، و دو مرد دیگر بین 35 تا 45 سال سن داشته‌اند. هیچ جزییات دیگری در مورد نوزاد و فرد پنجم منتشر نشده است.
اکتشاف و حفاری مقبره «آمفیپولیس» که بزرگ‌ترین مقبره کشف شده در یونان است و در شمال یونان قرار گرفته، در تابستان امسال تیترساز رسانه‌ها شد و شک و شبهه در مورد این که یکی از نزدیکان اسکندر ممکن است در این مقبره دفن شده باشد را برانگیخت.

در ابتدای کشف این مقبره وزارت فرهنگ یونان باور داشت که تنها یک اسکلت در این مقبره دفن شده است، اما روز دوشنبه اعلام کرد که مجموعه 550 استخوان در این مقبره پیدا شده که 157 عدد از آن‌‌ها متعلق به بدن‌های افراد مختف هستند. استخوان‌های دیگر شناسایی شده متعلق به حیوانات و از جمله یک اسب است. در این مقبره که 500 متر مساحت دارد و در تپه‌ای 30 متری حفر شده، مجسمه‌های ابولهول مانند و کاریاتید(ستون‌ها و پیکره‌هایی به شکل یک زن ایستاده)، موزاییک‌کاری‌های پیچیده و سکه‌هایی که صورت اسکندر بر روی آن‌ها حکاکی شده کشف شد. قبل از انتشار این اعلامیه، تصور می‌شد که این مقبره ممکن است مقبره همسر شرقی اسکندر کبیر رکسانا، مادر او اولیمپیاس و یا یکی از ژنرال‌هایش باشد.

 مکان این مقبره در زمان‌های قدیم شناخته شده بوده و باور می‌رود که در پی غلبه امپراطوری رم بر پادشاهی مقدونی در قرن دوم پیش از میلاد، بارها مورد غارت قرار گرفته باشد. آثار باستانی کمی در این مقبره کشف شده، و وزارت فرهنگ یونان نیز در بیانه روز دوشنبه اعلام کرد که حتی خود گوری که درون مقبره است، قبلا مورد جستجو قرار گرفته است: "با توجه به وضعیتی که استخوان‌های کشف شده در مقبره داشته‌اند، مشخص است که قبلا کسی آن‌ها را گشته است."

 

برگرفته از
کشف
لینک کوتاه