دیوید اویلُوو: «فیلم‌های مانند سِلما برای وضعیت دنیای امروز لازم هستند»

نویسنده:

۰۶:۳۵:۵۷

دیوید اویلوو، ستاره فیلم «سلما» که در این  فیلم نقش دکتر مارتین لوتر کینگ را بازی می‌کند، در مصاحبه‌ای اعتراضات حقوق مدنی دهه شصت آمریکا و حوادث اخیر در این کشور را در پی قتل دو جوان سیاهپوست مایکل براون و اریک گارنر توسط پلیس آمریکا، مشابه دانست و گفت: "ما دوباره در میان اعتراضاتی مانند سال‌های دهه 60 هستیم. نا آرامی و تردیدهای زیادی در دنیا وجود دارد و وسوسه عصبانی شدن و بیرون ریختن و اعتراض بسیار زیاد است، اما این وسوسه هیچ سودی به حال کسی ندارد." اویلوو این سخنان در مصاحبه‌ای با «لاندِن لایو» در فرش قرمز اکران اروپایی سلما عنوان کرد. او اضافه می‌کند: "من فکر می‌کنم کاری که لوتر کینگ در آن‌ سال‌ها انجام داد، حتی امروزه هم بسیار مهم است و به حرکت مردم معنا می‌بخشد."

سلما فیلمی که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار امسال شده است، داستان راهپیمایی تاریخی سال 1965 از سلما تا مونتگومری را که توسط مارتین لوتر کینگ جونیور برنامه ریزی شده بود، به تصویر می‌کشد. این فیلم توسط «آوا دی‌وِرنی» کارگردانی شده است.

این اولین باری نیست که اویلوو حوادث نژادپرستانه در سلما را با حوادث امروز آمریکا مقایسه می‌کند. او در ماه دسامبر نیز در مصاحبه‌ای با سی.بی.اس نیوز گفت که "حوادث سلما و فرگوسن کاملا مشابه یکدیگر هستند."

مرگ دو نوجوان سیاهپوست آمریکایی، مایکل براون در فرگوسن ایالت میسوری و اریک گارنر در نیویورک به اعتراضات گسترده‌ای در سراسر آمریکا منجر شد و حساسیت‌های نژاد پرستانه را برانگیخت.
با این حال دیوید اویلوو نسبت به اعتراضات مثبت فکر می‌کند و می‌گوید:"دنیا در حال ناآرامی است، اما من فکر می‌کنم که همه ما سیاه و سفید، پیر و جوان، می‌توانیم در کنار هم با هدفی واحد متحد باشیم و در دنیا تغییری مثبت ایجاد کنیم."
 

برگرفته از
دیوید اویلُوو
لینک کوتاه

دیدگاه