چگونه ظروف پلاستیکی کم‌کم شما را می‌کشند؟

نویسنده:

۰۹:۰۳:۳۸

برای افرادی که با مطالب سلامتی زیاد آشنا نیستند، یک‌بار دیگر این ماده را توضیح می‌دهیم. بیسفنول ای که به اختصار BPA نامیده می‌شود، یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از محصولات مختلف، به ویژه در حوزه صنایع غذایی و آشامیدنی به کار می‌رود. این ماده بیش‌ازاندازه به کار می‌رود و علی‌رغم شواهدی که نشان می‌دهند این ماده برای سلامتی مضر است، هنوز در زندگی روزمره از آن استفاده می‌شود. احتمالاً یکی از رایج‌ترین کاربردهای این ماده برای تولید نوعی پلاستیک به نام پلی‌کربنات است. این پلاستیک به عنوان آستر قوطی‌های آلومینیومی و استیل به کار می‌رود. در نتیجه بیشتر قوطی‌های تن ماهی‌، انواع سوپ، نوشیدنی‌های مختلف، سبزی‌ها و میوه‌‌هایی که می‌خرید با BPA پوشیده شده‌اند. این ماده به منظور پیشگیری از زنگ زدن قوطی و انتقال مزه فلز به غذا یا نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته فراموش نمی‌کنیم که پلی‌کربنات در تولید بطری‌های آب‌های معدنی نیز به کار می‌رود. اگرچه پلاستیک‌های دیگری نیز مانند PET برای تولید بطری‌های آب‌معدنی استفاده می‌شوند.
برخی تحقیقات نشان دادند که BPA باعث تحریک میگرن شده، در ترشح هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند و حتی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. با این حال، تحقیقات جدید خطر دیگری را نیز نشان دادند که در صورت قرار گرفتن در معرض BPA به وجود می‌آید.

محققان یک گروه ۶۰ نفره را مورد بررسی قرار دادند. به افراد شرکت‌کننده یک نوشیدنی شیر سویا داده شد. افراد به صورت تصادفی یا دو بطری شیشه‌ای از این نوشیدنی دریافت کردند یا دو قوطی کنسروی یا از هر کدام یکی دریافت کردند.
سپس محققان پس از دو ساعت از نوشیدن شیر سویا، این افراد را مورد آزمایش قرار دادند. در بدن افرادی که دو قوطی کنسروی شیر نوشیده بودند، سطح BPA، ۱۶۰۰ درصد بیشتر از افرادی بود که از بطری‌های شیشه‌ای استفاده کرده بودند. این گروه تحقیقاتی که از دانشگاه Seoul National University کره بودند، متوجه شدند افرادی که از قوطی‌های پوشیده از BPA استفاده کرده بودند، فشارخونشان ۵ درجه افزایش پیدا کرده است.

BPA طی ۷۰ سال گذشته همواره مورد استفاده قرار گرفته است. در نتیجه نمی‌توان استفاده از آن را کلاً قطع کرد. برخی آمار نشان می‌دهند که ۹۸ درصد جمعیت جهان، میزان قابل‌توجهی BPA در خون یا بافت بدنشان دارند. خودداری از مصرف غذاهای قوطی‌های پوشیده از BPA، آغاز خوبی محسوب می‌شود.
به دلیل فشار گروه‌های مصرف‌کننده، استفاده از BPA در شیشه‌های شیر نوزادان و فنجان‌های کوچک کودکان ممنوع شده است؛ اما به نظر نمی‌رسد که سازمان غذا و داروی آمریکا قصد حذف این ماده از چیزهای دیگر را داشته باشد. این سازمان هنوز معتقد است که دلیلی برای حذف BPA وجود ندارد.

اگر شما هم از بطری‌های ۵ گالنی آب‌معدنی استفاده می‌کنید، از بطری‌های بهره‌ ببرید که بدون BPA ساخته شده‌اند. همچنین قوطی‌های کنسروی را از زندگی خود بیرون کنید. همان‌طور که گفتیم نمی‌توان این ماده را کلاً استفاده نکرد؛ اما مطمئناً می‌توانید در جاهایی که ممکن است استفاده از آن را محدود کنید.
 

برگرفته از
ظروف پلاستیکی
لینک کوتاه