ثبت عکس‌های زیبا از اشیای بی جان

نویسنده:

۰۸:۵۳:۰۱

با استفاده از جعبه ی نوری یا Light Box و چند تکنیک ساده می توانید تصاویری زیبا در خانه ثبت کنید.مهم ترین نکته ای که باید در چنین عکاسی ای رعایت کنید ، نورپردازی صحیح است . هنگامی که شما در فضایی بسته قرار گرفته اید که پر از اشیای نامرتبط است باید از تمام ابزارها و امکانات لازم مانند حالت دستی دوربین DSLR تان برای بهتر جلوه دادن عکس ، استفاده کنید.

1- استفاده از جعبه های نوری

یک جعبه نوری یا Light Box از پلاستیک یا شیشه ای مات ساخته شده است و به طور معمول برای مشاهده اسلایدها به کار گرفته می شود(می توانید انواع زیادی از آنها را در eBay مشاهده کنید). با قرار دادن جعبه روی آن توانستیم پس زمینه ای سفید بوجود آوریم و از آن بعنوان منبع نوری استفاده کنیم. نور از میان سطح نیمه شفاف جلد جعبه می تابید و جلوه ای منحصر بفرد ایجاد می کرد.

2- اندیشیدن در مورد نورپردازی

ما از فلاشی حلقوی استفاده کردیم تا بتوانیم تمامی فراز و فرودهای جعبه را با آن نوردهی کنیم. همان طور که از اسم آن پیداست ، فلاش حلقوی نوعی فلاش مدور است که در انتهای لنز قرار می گیرد. اغلب از این لنز برای ثبت عکس های پزشکی استفاده می شود اما در این مورد عکاسی هم استفاده از آن ها بسیار خوب است. اگر فلاش حلقوی در اختیار ندارید می توانید از فلاش های معمول ، فلاش سرخود دوربین یا چراغ های مطالعه دارای سرگردان برای این منظور استفاده کنید.

3- استفاده از پایه

استفاده از یک میز یا پایه مخصوص برای این مدل عکاسی بسیار عالی است اما به دلیل قیمت بالای این لوازم ممکن است که عکس تان در برابر هزینه ای که پرداخته اید ، ارزش چندانی نداشته باشد. گرچه بسیاری از سه پایه به شما اجازه حذف پایه مرکزی و معکوس کردن آنها را می دهند و باعث می شوند که دوربین به شکلی آویزان بین دو پایه دیگر قرار گیرد. در هنگامی که دوربین را در این حالت قرار می دهید باید از استحکام پایه مرکزی اطمینان حاصل کنید. پس پیش از رها کردن دکه دوربین مطمئن شوید که دوربین به زمین نخواهد افتاد.


4- عکاسی در حالت دستی

ما از حالت دستی دوربین DSLR برای کنترل دقیق گشودگی دیافراگم و سرعت شاتر استفاده کردیم. فلاش حلقوی هم به حالت دستی تنظیم شده بود و نوری ثابت با یک چهارم قدرت خود تولید می کرد. به دلیل تسلط پس زمینه روشن سفید رنگ ، هیستوگرام کمی به راست تمایل پیدا می کند اما نمی توان آنرا بعنوان مشکل تلقی نمود.

5- به حداکثر رساندن عمق میدان

در محیط کنترل شده مانند این ، هیچ عذری برای ثبت عکس های تار پذیرفته نیست . با ثابت کردن دوربین و استفاده از یک سه پایه می توان از گشودگی های پایین دیافراگم به منظور ایجاد حداکثر عمق میدان استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید در زمان نوردهی(60 ثانیه) هیچ حرکتی رخ نخواهد داد ، از عملکرد Mirror Lock-up دوربین تان استفاده کنید. همچنین می توانید از کنترل از راه دورهای شاتر یا Cable release ها هم استفاده کنید.

6- ایمن کردن سوژه

ما از نوار چسب برای نگهداشتن جعبه در جای خودش استفاده کردیم. استفاده از چسب های Blu-tack هم در این مورد کار را به خوبی انجام می داد اما آنها از پشت بدنه نیمه شفاف جعبه قابل مشاهده بودند. استفاده از نوارچسب های شیشه ای بهترین نتیجه را در پی داشت.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه