آیپد مینی به سبک نوکیا

نویسنده:

۱۲:۵۴:۲۱


زمانی که خبردار شدیم شرکت نوکیا قرار است تبلت‌های جدیدی را در ماه نوامبر به فروش برساند، این موضوع برای ما کمی شوکه کننده بود. مسئله‌ای که تعجب‌آور نبود، این بود که طراحی تبلت Nokia N1 تقلیدی از طراحی اپل بود.

 این تبلت در حال حاضر تنها در چین ارائه می‌شود، اما نوکیا نمونه‌ای از این تبلت را که نسخه متفاوتی از اندروید دارد، در Mobile World Congress به نمایش گذاشته است. احتمالاً شرکت نوکیا قصد دارد N1 را در بازارهای جهانی دیگر نیز عرضه کند. این اولین بار است که ما این تبلت را از نزدیک مشاهده می‌کنیم و اگر شما از طرفداران آیپد مینی هستید، به احتمال زیاد این تبلت را می‌پسندید که البته به جای iOS، سیستم‌عامل اندروید را به مشتریان ارائه داده است.

سیستم‌عامل N1، اندروید نسخه ۵٫۰ است؛ اما این یک نسخه سفارشی اولیه است که برای Z Launcher نوکیا ارائه شده است. Z Launcher یک رابط کاربری با دو ویژگی متفاوت است. اولین ویژگی این است که اپلیکیشن‌های صفحه خانه این تبلت، بر اساس اینکه چه زمان‌هایی از چه اپلیکیشن‌هایی استفاده می‌کنید، مرتب می‌شوند؛ بنابراین، اگر شما صبح‌ها را بیشتر صرف چک کردن ایمیل‌ها و خواندن اخبار می‌کنید، اپلیکیشن‌های مختص ایمیل و اخبار، خودبه‌خود به صفحه خانه تبلت می‌آیند. اگر شما شب‌ها در حال تماشای Netflix هستید، زمانی که شما بعد از صرف شام دستگاه خود را روشن می‌کنید، این اپلیکیشن در صفحه شما ظاهر می‌شود. لانچر اپلیکیشن دیگری شبیه این، در بیشتر نسخه‌های اندروید وجود ندارد؛ اما بقیه اپلیکیشن‌ها تنها با یک حرکت دست روی صفحه، در صفحه دوم اندروید قرار دارند.

ویژگی دیگر Z launcher، خاصیت جستجوی دستخط ناخوانای آن است. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد برای پیدا کردن اپلیکیشن‌های موردنظر، بر روی صفحه خانه حروف و کلماتی را بنویسید. شما می‌توانید همه کلمه یا فقط یک حرف را برای جستجو بنویسید. به عنوان مثال با نوشتن کلمه n، اپلیکیشن‌هایی مانند Netflix یا Fruit Ninja و یا حتی شماره تماس افرادی که اسم یا فامیل آن‌ها با n شروع می‌شود، نمایش داده می‌شود. آیکون‌های دایره‌ای شکل، رنگ‌های ملایم و عدم سفارشی‌سازی، همه و همه این معنی را می‌دهد که نرم‌افزار N1 ترکیبی از اندروید ۵٫۰ و iOS است.

 البته سخت‌افزار N1 نیز بسیار معروف است. بدنه آلومینیومی این دستگاه باعث می‌شود زمانی که تبلت را در دست می‌گیریم، احساس کنیم که آیپد مینی در دستمان است. دوربین آن مانند آیپد مینی در گوشه پشت دستگاه قرار دارد و به همان اندازه آیپد، یک گودی در اطراف صفحه‌نمایش ۷٫۵ اینچی وجود دارد. تنها تفاوت این تبلت با آیپد، عدم وجود لبه‌های پخ و دکمه خانه است. اگر این تفاوت را در نظر نگیرید و قبلاً از آیپد مینی استفاده کرده باشید، احتمالاً می‌توانید تصور کنید که N1 چه احساسی به شما می‌دهد.

 این مسئله لزوماً چیز بدی نیست. N1 بسیار محکم است؛ اما این استحکام با وزنی سبک و راحتی همراه است. اگر N1 راه خود را به شمال آمریکا باز کند و قیمت آن حدود ۲۴۹ دلار باقی بماند، یک جایگزین بسیار عالی برای آیپد مینی خواهد بود که قیمت بالایی دارد.


 

 
برگرفته از
Nokia N1
لینک کوتاه

دیدگاه

1 دیدگاه برای “آیپد مینی به سبک نوکیا”