یک رابط ۷۹ دلاری جایگزین تمام پورتها در مک‌بوک جدید

نویسنده:

۰۹:۵۱:۱۲

 
شب گذشته در کنار محصول پرهیاهوی اپل‌واچ، تیم کوک یک محصول انقلابی را رونمایی کرد و البته دوباره به سراغ مینیمالیسم در نامگذاری رفت. پس از آنکه استیو جابز در سال ۲۰۰۸ اولین مک‌بوک ایر را رونمایی کرد، نام تمامی نسلهای بعدی لپ‌تاپهای فوق نازک اپل به کلمه Air ختم می‌شد. اما شب گذشته با محصولی روبرو شدیم که حتی از مک‌بوک ایر ۱۱ اینچی ۲۰۱۴ نازکتر است. اما به سادگی فقط MacBook نام دارد. نامی که این شرکت برای اولین نسل  لپ‌تاپ‌های بدنی فلزی خود انتخاب نموده بود. 
 
اما مهمتر از این داستان، حذف تمامی پورتها و فدا کردن آنها برای رسیدن به ضخامت حداقلی است. همانطور که پیش از این گفته بودیم، این لپ‌تاپ  تنها از یک ورودی هدفون و یک پورت نازک USB Type C بهره مند است که تمامی وظایف شارژ، انتقال داده و انتقال تصویر را بر عهده خواهد داشت. اما چگونه از این پورت باید استفاده کرد؟
 
برای رسیدن به این هدف مطمئنا باید به سراغ کابلها و دانگلهای (رابط) متعدد و جدید رفت. اما اپل سعی کرده همه چیز را تا حد ممکن ساده کند.  اکنون با توجه به رویکرد شما در استفاده از صدا و تصویر، دو دانگل متفاوت را می‌توانید برای تامین پورتهای لازم خریداری کنید. هر دو دانگل یک پورت USB 3.0 استاندارد، یک پورت USB نوع C و بسته به کاربردتان یک پورت HDMI یا VGA را در اختیارتان می‌گذارند. و البته که چنین محصولی ممکن است گران به نظر برسد. موضوعی که در خصوص ابزارهای جانبی اپل چندان عجیب نیست. 
 
اما نکته جالب درباره USB Type C این است که یک استاندارد کاملا باز است. لذا اپل این بار نمی‌تواند اجبارا شما را محدود به ابزارهای جانبی خود سازد.  پس مطمئنا به زودی شاهد عرضه مجموعه بزرگی از کابلها و رابطهای متنوع‌تر و ارزانتر توسط شرکتهای متفرقه خواهیم بود و تنها محدود به این ابزار ۷۹ دلاری نمی‌شویم.
 
به نظر می‌رسد که اپل بالاخره به این نتیجه رسیده که لباس و رفتار متفاوت با عرف چندان جالب نیست و به زودی شاهد استفاده از استاندارد یواس‌بی C در تمامی ابزار اپلی باشیم. لذا دیگر نیازی نیست هنگام مهمانی و مسافرت نگران به همراه داشتن کابل رابط و شارژر آیفون یا مکبوک‌تان باشید.
 
 

 
 

برگرفته از
USB-C VGA Adapter
لینک کوتاه

دیدگاه