[اعلامیه ایرانسل] شبکه نسل چهار تلفن همراه در ۱۷ شهر استان مازندران راه‌اندازی شد

نویسنده:

۰۲:۰۰:۰۸

تعداد شهرهای تحت پوشش LTE ایرانسل به ۳۸ شهر رسید

 
شبکه نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) در شهرهای ساری، رامسر، بابل، تنکابن، چالوس، نوشهر، محمودآباد، قائم شهر، کتالم و سادات شهر، نور، شیرود، امیرکلا، هچیرود، نمک آبرود، ایزد شهر، و خرم آباد صبح روز سهشنبه، 19 اسفند ماه سال ۹۳، طی مراسمی با حضور مدیران ارشد ایرانسل و جمعی از اصحاب رسانه در باشگاه برق ساری به صورت رسمی راهاندازی شد تا این شهر علاوه بر نسل سوم تلفن همراه، تحت پوشش فناوری LTE نیز قرار بگیرد. با راهاندازی این شبکه، مسافران نوروز ۹۴ میتوانند با آخرین فناوری ارتباطی همراه جهان در سفر خود به مازندران، آنلاین بمانند.
 
 
پس از اخذ پروانه رسمی ارتقای شبکه به نسلهای سوم و چهارم تلفن همراه و ارائه موفقیتآمیز خدمات 3G باند پهن همراه در بیش از 160 شهر و دهستان کشور و در تمامی استانهای ایران توسط ایرانسل، شبکه 4G/LTE بهعنوان آخرین نسل فناوری ارتباطی حال حاضر دنیا، برای نخستین بار در ایران و توسط ایرانسل در آخرین روز آبان ماه ۹۳ در مشهد مقدس راهاندازی شد و با توسعه شبکه، امروز، در 16 شهر استان مازندران به بهرهبرداری رسید.
 
ایرانسل در استان مازندران
مدیرعامل ایرانسل درباره وضعیت خدمات ایرانسل در استان مازندران گفت: درحال حاضر شهرهای جویبار، نکا، رودپی شمالی و رودپی جنوبی، بوشهر، نشتارود، عباس آباد، کلاردشت، نمک آبرود، ایزدشهر، محمودآباد، دشت سر، فریدون کنار، چالوس، ساری، بابلسر، نوشهر، آمل، کتالم و سادات شهر، رامسر، قائم شهر، تنکابن، نور و بابلتحت پوشش 3G ایرانسل و ساری، رامسر، بابل، تنکابن، چالوس، نوشهر، محمودآباد، قائم شهر، کتالم و سادات شهر، نور، شیرود، امیرکلا، هچیرود، نمک آبرود، ایزد شهر، و خرم آباد مازندران تحت پوشش 4G ایرانسل قرار دارند.
علیرضا قلمبر دزفولی تصریح کرد: 58 شهر، 1298 روستا و 1121 کیلومتر از جادهها و راههای اصلی و فرعی استان مازندران تحت پوشش خدمات ایرانسل است.
دزفولی پوشش جمعیتی شبکه ایرانسل در مازندران را ۹۹ درصد اعلام کرد و گفت ایرانسل 515 آنتن BTS در این استان دارد و میزان بهرهگیری از طرح جزیره هوشمند ایرانسل در این استان 90 درصد است. وی ادامه داد: درحال حاضر مرکز اختصاصی خدمات ایرانسل مازندران در شهر ساری دایر است.
 
دزفولی درباره ویژگیهای استان مازندران نیز گفت: این استان با 24هزار کیلومتر مساحت و همجواری با بزرگترین دریاچه جهان جمعیتی معادل 3.2 میلیون نفر، بیش از چهار درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است. همچنین استان مازندران با پذیرایی از بیش از 12 میلیون نفر گردشگر در سال، نخستین استان کشور در جذب گردشگر است.
وی افزود: مازندران بزرگترین قطب گردشگری کشور، قطب صنعت زراعت و نیز قطب صنعت شیلات کشور است.
دزفولی به شاخصهای فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مازندران با دارا بودن بیش از 2 میلیون و 300 هزار مشترک ایرانسل، 71 درصد ضریب نفوذ تلفن همراه، 50 درصد ضریب نفوذ تلفن ثابت، نزدیک به 500هزار کاربر اینترنت همراه، بیش از 2میلیون کاربر اینترنت پهن باند ثابت و بیش از 90 درصد ضریب نفوذ اینترنت، نخستین استان ایران از نظر ضریب نفوذ کاربر اینترنت و هفتمین استان از نظر تعداد کاربر اینترنت و اینترنت همراه است. همچنین با وجود اینکه ضریب نفوذ تلفن ثابت بالاتر از میانگین کشور است؛ اما این استان از نظر ضریب نفوذ تلفن همراه پایینتر از میانگین کشوری است.
 

 ویژگیهای شبکه نسل چهارم تلفن همراه 
با راهاندازی شبکه نسل چهارم ایرانسل، برای اولین بار در ایران، مشترکان تلفن همراه و کاربران خدمات باند پهن همراه کشور میتوانند اینترنتی با کیفیت جهانی را تجربه کرده و با استفاده از سیمکارتهای Usim به عنوان سیمکارتهای نسل جدید ایرانسل، خدمات 4G را جایگزین سایر روشهای دسترسی به اینترنت کنند.
نسل چهارم تلفن همراه تمام قابلیتهای مدرنترین گوشیهای موجود در بازار را پشتیبانی میکند و با استفاده از این خدمات امکان دریافت و مشاهده فایلهای ویدئویی با کیفیت HD، بازی به صورت آنلاین و بدون تاخیر زمانی، استفاده همزمان برای چند کاربر بدون کاهش کیفیت خدمات، استفاده از برنامههای کاربردی (اپلیکیشن) و محصولات و خدمات مبتنی بر اینترنت با سهولت و کیفیت فوقالعاده فراهم خواهد شد.
 

ایران همگام با تکنولوژی جهان
مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل با اشاره به راهاندازی شبکه 4G همگام با اپراتورهای برتر جهان به بررسی تاریخی بهرهبرداری از این شبکه اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۰۴ شرکت NTT DOCOMO ژاپن، LTE  را به عنوان یک استاندارد بینالمللی در حوزه ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد اما در سال ۲۰۰۷ بود که شرکت اریکسون سوئد و شرکت  NTT DOCOMO  ژاپن، به ترتیب سرعتهای ۱۴۴ مگابیت بر ثانیه و ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه با استفاده از LTE را مورد آزمایش قرار دادند و یک سال پس از این تاریخ بخش ارتباطات رادیویی ITU، ملزومات استاندارد سیستمهای نسل چهارم را تعریف کرد. در سال ۲۰۰۹ نیز شرکتهای نوکیازیمنس (NSN) و LG با مشارکت یکدیگر اولین آزمون کامل (End-to-End) عملکرد LTE را با موفقیت انجام دادند.
دزفولی ادامه داد: نخستین شبکه LTE در سال ۲۰۰۹ در استکهلم و اسلو راهاندازی شد و سپس در سال ۲۰۱۱ کره جنوبی صاحب چنین شبکهای شد. اکنون در سال ۲۰۱۴ ایران و در نخستین روزهای ماه سوم سال ۲۰۱۵ میلادی مازندران از شبکه LTE ایرانسل برخوردار شده است.
 

مزایای بهرهگیری از نسل چهارم اینترنت تلفن همراه
مدیرعامل ایرانسل گفت: LTE نسل چهارم فناوری شبکههای موبایل است و از مهمترین مزایای آن میتوان به پهنای باند بیشتر، امکان انتقال فایلهای حجیم و پرمحتواتر در مدت زمان کمتر، بهبود مدت زمان پاسخگویی شبکه و برقراری ارتباطات در لحظه (Real Time)، بهبود عملکرد شبکه و برقراری و حفظ ارتباط در حین حرکت سریع اشاره کرد.
وی همچنین به مزایای دیگر استفاده از 4G/LTE به روایت صاحبان کسب و کار در آمریکا اشاره کرده و ادامه داد: بهرهگیری از این نسل از اینترنت تلفن همراه منجر به اثراتی شده است که از آن جمله باید به مواردی چون افزایش بهرهوری، کاهش هزینهها، توسعه کسب و کارهای جدید، افزایش رضایت شغلی کارکنان و افزایش رضایت مشتریان اشاره کرد.
 

روند مصرف دیتای همراه
به گفته دزفولی، پیشبینی میشود روند مصرف دیتای همراه در مناطق مختلف در آفریقا و خاورمیانه ۹.۴ درصد، در آمریکای شمالی ۱۸.۶ درصد، در آسیای شرقی ۴۲.۴ درصد، در اروپای مرکزی و شرقی ۱۰.۳ درصد، اروپای غربی ۱۲ درصد و در آمریکای لاتین ۷.۳ درصد باشد.
وی افزود: درحال حاضر ۳۳۱ شبکه LTE در ۱۱۲ کشور جهان و ۵۴۷ شبکه 3G در ۲۱۶ کشور جهان به صورت تجاری راهاندازی شده است و درصد مشترکان فعال باند پهن همراه از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ در کشورهای توسعهیافته ۸۳.۷ درصد، در کل جهان ۳۲ درصد و در کشورهای درحال توسعه ۲۱.۱ درصد است.
مدیرعامل ایرانسل، سرعت دانلود در شبکه نسل چهارم را بین ۱۰ تا ۴۰ مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود را بین یک تا ۱۵ مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی را بین ۵۰ تا ۱۵۰ میلیثانیه عنوان کرد.
 

رشد ۲۰۰ درصدی مصرف دیتا بعد از راهاندازی LTE
به گفته دزفولی مصرف ماهیانه دیتای شبکه ایرانسل در پایان بهمن ماه به بیش از ۵۰۰۰ ترابایت رسیده که این میزان مصرف در قیاس با دوره قبل از بهرهبرداری در شهرهای تحت پوشش اینترنت پهن باند بیش از ۲۰۰ درصد رشد یافته است.
وی درباره سرعت انتقال دیتا تصریح کرد: سرعت انتقال داده در شبکه اینترنت 3G ایرانسل در حال حاضر به طور متوسط ۱۰ برابر شبکه  نسل ۲.۷۵ (EDGE) و سرعت انتقال داده در شبکه اینترنت 4G ایرانسل درحال حاضر به طور متوسط ۱۲ برابر شبکه 3G و ۱۲۰ برابر نسل ۲.۷۵ است.
مدیرعامل ایرانسل درباره سهم مازندران از میزان مصرف دیتا نیز گفت: میزان مصرف ماهانه دیتا در استان مازندران در پایان بهمن ماه به بیش از 110 ترابایت رسیده است. این میزان مصرف نیز در قیاس با دوره قبل از بهرهبرداری 3G و 4G  ایرانسل در مازندران بیش از 100 درصد رشد یافته است.
 

 شهرهای تحت پوشش نسلهای سوم و چهارم ایرانسل 
به گفته مدیرعامل ایرانسل، بیش از 160 شــهر و دهستان در کل کشور تحــت پوشش نسل سوم تلفن همراه هستند که آبادان، آستارا، اراک، اردبیل، ارومیه، اسدآباد، اصفهان، اندیشه، اهواز، ایلام، بابل، بجنورد، بندر انزلی، بندرعباس، بوکان، بوشهر، بهارستان، بیرجند، تبریز، تهران، درگهان، دستگرد، دوگنبدان، دولت آباد، جلفا، خرم آباد، خوی، رشت، ری، زاهدان، زنجان، ساوه، سرعین، سقز، سمنان، سنندج، سهند، شاهین شهر، شهرکرد، شیبان، شیراز، طرقبه، طوس، فسا، قائم شهر، قروه، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، لاهیجان، لنگرود، مرودشت، مشهد، میامی، میاندوآب، همدان، یاسوج، یزد، امیرکلا، محمودآباد، نور، آستانه اشرفیه، رودبار قصران، درود، شهربابک، میانه، ایزد شهر، تنکابن، رویان، رامسر، کیش، قشم، جویبار، نکا، رودپی شمالی و رودپی جنوبی، بوشهر، نشتارود، عباس آباد، کلاردشت، نمک آبرود، ایزدشهر، محمودآباد، دشت سر، فریدون کنار، چالوس، ساری، بابلسر، نوشهر، آمل، کتالم و سادات شهر، رامسر، قائم شهر، تنکابن، نور و بابل، شهر جدید صدرا و… از جمله آنها هستند و ۸۰ درصد از مشترکان دیتا در این منــاطق تحت پوشش قرار گرفتهاند.
وی، شهرهای تحت پوشش نسل چهارم را نیز ارومیه، بابل، تبریز، تهران، قزوین، قم، کرج، مشهد مقدس، اهواز، آبادان، دزفول، همدان، شیراز، بندرعباس، کیش، قشم و ساری، رامسر، بابل، تنکابن، چالوس، نوشهر، محمودآباد، قائم شهر، کتالم و سادات شهر، نور، شیرود، امیرکلا، هچیرود، نمک آبرود، ایزد شهر، و خرم آباد عنوان کرد و گفت: تمام مراکز استان تا انتهای سال جاری تحت پوشش نسل چهارم قرار خواهند گفت و میزان پوشش شهرها تا پایان سال جاری ۷۰ درصد رشد خواهد کرد.
 

کاربردهای نسل چهارم اینترنت همراه
دزفولی، کاربردهای گسترده اینترنت همراه را آموزش، حمل و نقل، خدمات مبتنی بر مکان، سرگرمی و سلامت سرفصلهای این کاربردها هستند که هر کدام زیرشاخههای مختلفی چون بازیهای آموزشی مبتنی بر واقعیت مجازی، آموزش تعاملی پیشرفته با استفاده از واقعیت مجازی، هوشمندسازی جادهها و کنترل ترافیک، کنترل و پایش وسایل نقلیه به صورت لحظهای (Real-Time)، آگهیهای چندرسانهای با کیفیت بالا و باتوجه به موقعیت کاربر، خدمات واقعیت افزوده مبتنی بر مکان، مشاهده و شنیدن محتوای چندرسانهای با کیفیت بالا به طور همزمان روی تلفن همراه، تبلت و سایر وسایل الکترونیکی، استفاده از خدمات پزشکی از راه دور، ایجاد پرونده سلامت الکترونیک برای تمامی شهروندان عنوان کرد.
وی با بیان این کارکردها گفت: روند رو به رشد استفاده از تلفنهای هوشمند، توسعه پهنباند همراه را بیش از پیش ضروری کرده است، بطوریکه تا زمان ارایه این گزارش ۳۳۲ شبکه LTE در بیش از ۱۱۳ کشور جهان به صورت تجاری راهاندازی شده است.
دزفولی درباره پیشبینی روند رشد جهانی دیتا همراه در جهان نیز گفت: رشد تجمعی مصرف دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و آفریقا تا سال ۲۰۱۸، هفتاد درصد خواهد بود و ۱۰ میلیون دستگاه از وسایل الکترونیکی که تا سال ۲۰۱۸ با استفاده از فناوریهای همراه با یکدیگر در ارتباط خواهند بود و با این روند ترافیک دیتای همراه در جهان ازسال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ یازده برابر رشد خواهد داشت و برآورد میزان ترافیک ماهانه دیتای همراه در سال ۲۰۱۸ نیز به ۱۵ اگزابایت افزایش خواهد یافت.
 

تاثیرات بهرهگیری از نسل چهارم اینترنت همراه
مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، نقش نسل چهارم اینترنت تلفن همراه را در اقتصاد، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، فرهنگ، اقتصاد فرهنگی، و شبکه ملی اطلاعات مهم ارزیابی کرد و درباره تاثیرات اقتصادی آن گفت: هر ۱۰ درصد افزایش ضریب نفوذ پهنباند منجر به ۳۸/۱ درصد رشد در تولید ناخالص ملی میشود و به ازای هر یک درصد افزایش ضریب نفوذ پهن باند نرخ اشتغال ۲/۰ درصد، و نرخ بهرهوری در تولید ۱۳/۰ درصد افزایش خواهد یافت.
به گفته دزفولی، به ازای هر ۱۰ میلیارد دلار سرمایهگذاری برای توسعه پهنباند ۸/۱ میلیون شغل در طول ۱۰ سال ایجاد میشود و این روند در کشوری مثل آمریکا ۳۰۰ میلیارد دلار صرفه اقتصادی ناشی از گسترش ضریب نفوذ اینترنت پهن باند در سال ۲۰۰۷ (۲۲ درصد از کل صرفه اقتصادی) را به دنبال دارد.
وی افزود: با استفاده از اینترنت پهن باند شش درصد افزایش در صادرات شرکتهای تولیدی، و ۱۰ درصد افزایش در فروش شرکتهای خدماتی ایجاد خواهد شد.
دزفولی اظهار داشت: نسل چهارم اینترنت همراه ایرانسل بر بهبود کارآیی شرکتها نیز تاثیر مثبت خواهد داشت و طبق اعلام اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) با استفاده از اینترنت پهنباند ۱۰ درصد افزایش در فروش شرکتهای خدماتی و شش درصد رشد صادرات شرکتهای تولیدی بوجود خواهد آمد.
مدیرعامل ایرانسل درباره روند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نیز گفت: اینترنت پهن باند بر تقاضای بازار، روند فناوری و حرکت در جهت تحقق اهداف چشمانداز ۲۰ساله تغییر ایجاد خواهد کرد.
به گفته وی، تغییرات رفتاری کاربران و تقاضای روزافزون برای استفاده از خدمات مبتنی بر داده، نیاز به سرعت و کیفیت بیشتر در انتقال دادهها و نیاز به دسترسی دائمی به خدمات دیتا منجر به تغییر تقاضای بازار خواهد شد.
وی همچنین مواردی چون از رده خارج شدن فناوریهای نسل دوم و وایمکس، توقف تولید تجهیزات و ارایه پشتیبانی از سوی تامینکنندگان و رشد و تکامل فناوریهای پهن باند همراه (نسل ۳ و ۴) را به عنوان راهکار پایدار دسترسی یکپارچه به خدمات دیتا و توسعه شبکه ملی اطلاعات را از مواردی دانست که باید تاثیر روند فناوری بر جریان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور قلمداد کرد.
 

پهنباند و تحقق چشمانداز ۲۰ ساله
دزفولی با اشاره به روند توسعه پهنای باند در جریان تحقق چشمانداز بیست ساله کشور، نهادینهسازی برای توسعه و تولید علم و تحقیقات، افزایش سهم تولید ناخالص ملی در تولیدات علمی، توسعه و تقویت جنبش نرمافزاری و تاکید بیشتر بر رویکردهای نوآورانه و تحقق رشد اقتصادی سریع، ثابت و پیوسته را از جمله مزایای توسعه باندپهن عنوان کرد. به گفته وی، کارآفرینی مفید و کاهش نرخ بیکاری، تعامل جهانی فعال در تمامی بخشها و مشارکت موثر در اقتصاد جهانی، حمایت از کارآفرینی، فعالیتهای نوآورانه و توسعه قابلیتهای فنی و تحقیقاتی، تکیه بر مزیتهای رقابتی و ایجاد مزیتهای جدید، تقویت بخشهای خصوصی و تعاونی به عنوان محرکهای اصلی رشد اقتصادی، ارتقای قابلیتها و توان بخش تعاونی و تسهیل دسترسی آن به منابع، اطلاعات و فناوری، و بهبود ارتباطات و توسعه، برقراری پیوندهای فنی، اقتصادی و مالی میان موسسات تعاونی، برآورده ساختن نیازها و خواستههای جوانان و فراهم ساختن بستر لازم برای مشارکت فعال آنها در فعالیتهای اجتماعی و مدیریت نخبگان از دیگر دلایل توسعه پهنباند به شمار میرود.
دزفولی همچنین با اشاره به تاثیر بهرهگیری از این تکنولوژی بر اقتصاد مقاومتی گفت: باتوجه به اطلاعات ارائه شده و براساس تجارب بینالمللی، بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی با توسعه شبکه پهن باند محقق خواهد شد چراکه این تکنولوژی بر کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخصهای کلان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیتهای داخلی، رویکرد جهادی ، مردم محوری، امنیت اقلام راهبردی و اساسی، فساد ستیزی و دانش محوری تأثیرگذار است.
 

امکان اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی با فناوری نسل چهارم
دزفولی با اشاره به تاثیر اینترنت پهنباند بر فرهنگ نیز گفت: با استفاده از این خدمت امکان اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی به اقصی نقاط دنیا با افزایش دسترسی و سهولت نرمافزاری و سختافزاری برای تولید و توزیع محتوای فرهنگی و مذهبی، الگوی سبک زندگی اسلامی و ایرانی توسط علما، متخصصی و آحاد مردم فراهم و ارتقای فرهنگی جامعه از طریق افزایش میزان نشر و توزیع و همچنین سهولت دسترسی مقرون به صرفه به کتاب، انواع فیلم و محتواهای ویدئویی در حوزههای علمی، مذهبی، فرهنگی، سبک زندگی، انواع نواها و آواهای ملی، محلی، مذهبی و آثار هنری ممکن میشود.
وی افزود: همچنین با بسط امکان توزیع گسترده پیامدهای ناشی از فرهنگ نامطلوب، توسعه آموزش در راستای رفع بدآموزیهای فرهنگی و قانونگریزی در بستر انتقال پهن باند با استفاده از عکس، متن و ویدیو از توسعه فرهنگ نامطلوب جلوگیری میشود و با فراهم آوردن دسترسی به اینترنت پهن باند برای تمامی اقشار جامعه فارغ از موقعیت جغرافیایی و زمان در حوزههای آموزش، بهداشت و درمان و امنیت پایدار، زمینههای توسعه عدالت اجتماعی محقق میشود.
دزفولی همچنین در ادامه گفت: این تکنولوژی میتواند بستری مناسب در جهت تحقق دولت الکترونیک و همراه در راستای تحقق مفهوم اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی «شهروند الکترونیک» نیز باشد.
 

مقرون به صرفهترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات
به گفته دزفولی، فراگیرترین و مقرون به صرفهترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات به وسیله شبکه اینترنت پهن باند ایرانسل فراهم میشود.
وی درباره رشد در میزان درآمد بخشهای مختلف اکوسیستم پهنباند همراه گفت: درحال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیارد برنامه کاربردی در سال در سطح دنیا دانلود میشود و اقتصاد برنامههای کاربردی بیش از ۱۰ میلیارد یورو در سال تنها در اروپا درآمد ایجاد میکند و در سال ۲۰۱۳، نزدیک به ۱.۸ میلیون شغل تنها در بخش تولید محتوا و برنامههای کاربردی در جهان ایجاد شده است.
دزفولی افزود: افزایش نزدیک به ۱۸۱ درصدی درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامههای کاربردی به عنوان فعالان عرصه فرهنگ تا سال ۲۰۲۰ و افزایش ۲۲ درصدی سهم درآمد تولیدکنندگان محتوا و برنامههای کاربردی از کل درآمد ایجاد شده در اکوسیستم پهن باند همراه تا سال ۲۰۲۰ از دیگر ویژگیهای آن است.

برگرفته از
ایرانسل
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “[اعلامیه ایرانسل] شبکه نسل چهار تلفن همراه در ۱۷ شهر استان مازندران راه‌اندازی شد”
  1. مرسی ایرانسل که مازندران تحت پوشش4gقراردادی از 37شهر تحت پوشش فورجی17تا فقط مازندران یعنی بیشتر ازتهران… سرعت 3جی چالوس فعلا سرعتش عالیه مرسی ایرانسل امیدوارم بقیه استانها هم تحت پوشش قرار بده تا جوان ها زجر نکشن مازندران پایتخت جهان