دو توریست آمریکایی به جرم صدمه زدن به کولوسئوم بازداشت شدند

نویسنده:

۱۱:۴۱:۵۲

این دو زن توریست که یکی 21 و دیگری 25 سال سن دارند، اول نام‌های خود را با سکه بر روی دیوار سنگی حکاکی کرده و سپس با آن عکس سلفی گرفته‌اند. اگر جرم آن‌ها ثابت شود با جریمه سنگینی مواجه خواهند شد. در شش ماه گذشته، این دومین بار است که یک توریست برای صدمه زدن به این بنا دستگیر می‌شود. در نوامبر سال گذشته نیز، توریستی روسی به پرداخت جریمه 20000 یورویی(21749 دلار) و حبس تعلیقی محکوم شد.

سالانه 6 میلیون توریست از مجموعه کولوسئوم بازدید می‌کنند و اکثر آن‌ها بسیار با ملاحضه هستند، اما گاهی اوقات و با وجود تابلوهای هشداردهنده متعدد به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی که هرگونه صدمه زدن به این محوطه تاریخی را اکیدا ممونع اعلام می‌کنند، برخی از مردم دست به این کار می‌زنند.

سخنگویی از سازمان نظارت ویژه آثار باستانی شهر رم به گاردین می‌گوید که بازدیدکنندگان نگاهی متفاوت به کولوسئوم نسبت به دیگر محوطه‌های تاریخی دارند: "دیدگاه مردم نسبت به این بنا متفاوت است. با موزه‌ها رفتاری چون کلیساها می‌شود، مکان‌هایی مقدس که در آن‌ها اشیای باارزشی وجود دارد؛ اما در نظر مردم کولوسئوم بنایی نیمه کاره و ناقص است که قرن‌ها قبل موردغارت قرار گرفته است."

بسیاری این عمل را محکوم کرده و خواستار اشد مجازات برای چنین رفتاری شده‌اند. به عقیده مردم و مسئولان، این بنا یکی از میراث فرهنگی جهان است و باید از آن محافظت شود. با این حال برخی نیز معتقدند که با وجود تعداد زیاد بازدیدکنندگانی که روزانه از این بنا بازدید می‌کنند، نمی‌توان جلوی تعداد کمی از بازدیدکنندگان خطاکار را گرفت. کمبود بودجه‌های اخیر نیز باعث سخت‌تر شدن محافظت از این بنا شده است.

کولوسئوم یک تماشاخانه بیضی‌وار در مرکز رم در ایتالیاست و این آمفی‌تئاتر بزرگترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است. این بنا هم اکنون در حال ترمیم است و هزینه مرمت آن 25 میلیون یورو(34 میلیون دلار) برآورد شده است.
 

برگرفته از
کولوسئوم
لینک کوتاه

دیدگاه