تخریب آثار باستانی بی همتا در اسپانیا

نویسنده:

۰۱:۱۳:۵۰

در این عمل خرابکارانه، کاشیکاری رُمی با ارزش بی پایان و ستونی از یک خانه رمی به همراه یک مقبره اسلامی به شدت آسیب دیده‌ و خرابکاران بقایای انسانی این مقبره در سراسر محوطه پخش کرده‌اند.

«ریکاردو گیل تورسانو» شهردار اسیها به رسانه‎ها گفت: "دوربین‌های امنیتی از ورود شخصی قبل از ساعت 1 بامداد روز سه شنبه فیلم‌برداری کرده‌اند و پلیس هم اکنون به دنبال این مظنون احتمالی است. به نظر می‌رسد که قصد این شخص فقط صدمه زدن به آثار باستانی بوده و او چیزی را ندزدیده است."

به گفته «سرجیو گارسیا دیلِس» یکی از باستان شناسان این محوطه، کاشیکاری با ارزش رمی چنان آسیب دیده که ترمیم دوباره آن ممکن نیست. این قطعه باستانی که تصویر مرد میانسال و کودکی در مرکز آن نقش بسته، یکی از نمونه‌های بی همتا در نوع خود است. این باستان شناس توضیح می‌دهد: "تا جایی که ما اطلاع داریم، تنها 4 عدد از این کاشیکاری در جهان موجود است، یکی در لوکزامبورگ، دو عدد در ایتالیا و یک عدد هم در این شهر."

رافائل بنیتز، فعالی در گسترش صنعت توریسم می‌گوید: "به عقیده من این خرابکاری نیست، ترور میراث باستانی است. این عمل دست کمی از آنچه که داعش در سوریه و عراق انجام می‌دهد ندارد و یک عمل مجرمانه است. کسی که این عمل را انجام داده می‌دانسته چه می‌کند و کجا باید برود زیرا مستقیما سراغ آثار خاص رفته و مهم‌ترین قسمت یک کاشیکاری 16 متر مربعی را خراب کرده است."

«پلازا دِ آرماس دِل آلکازار» که با مساحت 4000 متر مربع در مرکز شهر اسیها قرار دارد و اکتشاف آن هنوز تمام نشده، تنها سه هفته پیش برای بازدید عموم بازگشایی شد اما حالا با وجود تحقیقات در جریان، مسئولان تصمیم به بستن دوباره آن تا اطلاع ثانوی گرفته‌اند. این محوطه باستانی، شامل بقایایی تاریخی از قرن هشتم قبل از میلاد تا قرن هجدهم میلادی است.

 

برگرفته از
تخریب
لینک کوتاه

دیدگاه