هنرمند مسلمان، صندلی چوبی پاپ فرانسیس را می‌سازد

نویسنده:

۱۱:۳۸:۳۴

هنرمند مجسمه ساز مسلمانی وظیفه حکاکی صندلی چوبی که پاپ فرانسیس در ملاقاتش از کشور بوسنی در ماه ژوئن استفاده می‌کند را بر عهده گرفته است. این حرکت به عنوان نشانه‌ای از اتحاد اقلیت‌های مختلف مذهبی در این کشور محدوده بالکان شمرده خواهد شد.

ادین هایدِروواک از طرف کلیسای کاتولیک انتخاب شده تا حکاکی‎‌های صندلی چوب گردویی که پاپ در طول مراسم عمومی موعظه بر آن می‌نشیند را انجام دهد. این مراسم در سارایوو پایتخت بوسنی برگزار می‌شود.

هایدروواک که در کارگاهی در شهر کوچک زاویدوویکی در شمال بوسنی کار می‌کند، به اف.ای.پی گفت: "این که از میان کاندیدهای بسیار و تعدادی از شناخته شده‌ترین مجسمه سازان برای انجام این کار انتخاب شده‌ام، به من شادی بزرگی بخشیده است." کار بر روی این اثر بسیار پرجزییات این هفته آغاز شده، اما کلیسا از این هنرمند 33 ساله درخواست کرده تا هیچ مرحله از کارش را به رسانه‌ها نشان ندهد.

هایدروواک که در زمینه اشیا و زینت آلات مذهبی تخصص دارد، می‌گوید به محض این که خبر ملاقات پاپ را در روز ششم ژوئن شنیده، به پدرش سلیم(که او نیز یک مجسمه ساز است) مراجعه کرده و از او خواسته تا با پدر روحالی محلیشان راجع به ساخت صندلی چوبی صحبت کند. پدر روحانی نیز به سرعت ظرفیت خیرخواهانه این عمل و تأثیر آن در کشوری که در سال‌های 1992 تا 1995 دچار جنگ شد و در آن مسلمانان، کروات‌ها و صرب‌ها درگیر جنگی خونین شدند را دریافته است. او می‌گوید: "ساخت این صندلی در شهر زاویدوویکی تأثیر بسیار مثبتی دارد زیرا مسلمانان و کاتولیک‌های کروات را با هم متحد می‌کند؛ با این که ما دیگر جدا نیستیم، اما هنوز تنش‌های بین ما وجود دارد."

هنگامی که پاپ فرانسیس خبر سفر خود به بوسنی را در ماه فوریه اعلام کرد، گفت که امید دارد تا سفر او یکرنگی، برادری و صلح را در این کشور پررنگ‌تر کند.

 

برگرفته از
حکاکی
لینک کوتاه

دیدگاه