ون گوگ را حس کنیم: نمایشگاهی مخصوص افراد کم بینا

نویسنده:

۰۷:۴۸:۳۷

«ون گوگ را حس کنیم» تور تعاملی است که در آن کارگاهی با تکیه بر حواس مختلف نیز برگزار می‌شود. این تور مخصوص کسانی که از نظر بینایی ناتوان هستند برنامه ریزی شده تا هنر ون گوگ را برای آن‌ها هم قابل دیدن کند و حتی برای افراد با بینایی معمولی هم مناسب است.

5 بار در سال، راهنمایان مخصوص آموزش دیده بازدیدکننده‌ها را در موزه هدایت کرده و در مورد نقاشی‌ها و داستان زندگی ون گوگ توضیح می‌دهند. در قدمی بعدی کارگاهی برگزار می‌شود که در آن با استفاده از نقشه‌های ساده و مدلی از اتاق خواب ون گوگ داستان زندگی او بیان می‌شود. حواس دیگر چون بویایی نیز با بوی گل‌هایی چون یاس در جنوب فرانسه تحریک شده و قطعه‌هایی از نامه‌های ون گوگ نیز برای بازدیدکنندگان بازخوانی می‌شود.

اما تمرکز اصلی این کارگاه، بر روی نسخه‌های کپی شده 3 بعدی آثار ون گوگ است و این آثار در خود موزه تولید شده‌اند. ون گوگ برای سبک و تکنیک نقاشی خود که در آن از تاش‌های قلم سخت و رنگ‌های برجسته استفاده شده شهرت دارد و این نمونه‌ها به نابینایان و کم بینایان این فرصت را می‌دهد تا آثار را بر زیر انگشتان خود حس کرده و آن‌ها را با استفاده از حس لامسه ببینند. لمس کردن این آثار حتی برای افراد با بینایی سالم نیز می‌تواند جالب باشد.

هدف موزه ون گوگ از اجرای این پروژه، در دسترس گذاشتن داستان زندگی و آثار ون گوگ برای تمامی افراد است و این پروژه، قدم بزرگی در راستای تحقق بخشیدن به این هدف محسوب می‌شود. لمس کردن آثار ون گوگ می‌تواند تجربه‌ای بسیار متفاوت و بی همتا برای افراد کم بینا و نابینا باشد و دریچه‌ای نو را بر روی آن‌ها بگشاید.

 

برگرفته از
ون گوگ
لینک کوتاه

دیدگاه