تخریب کامل محوطه باستانی نمرود توسط گروه داعش

نویسنده:

۱۲:۴۲:۱۲

این ویدیو که تاریخی ندارد، نشان می‌دهد که این محوطه تاریخی که در شمال عراق در ساحل رود دجله و 30 کیلومتری شهر موصل قرار دارد، کاملا با خاک یکسان شده است. تخریب این محوطه بیش از یک ماه پیش گزارش شد اما از میزان آسیب وارد آمده اطلاعی در دست نبود.

یکی از جنگجویان گروه داعش در این ویدیو می‌گوید: "ما هرگاه و در هر مکانی که بتوانیم آثار و نشانه‌های بت پرستی را از بین ببریم و یکتاپرستی را رواج دهیم، این کار خواهیم کرد."

در این ویدیو جنگجویان داعش در حالی که مشغول حمل بشکه‌های حاوی مواد منفجره هستند دیده می‌شوند؛ آن‌ها مواد انفجاری را در اتاقی که پر از لوحه‌های سنگ گچ که با حکاکی‌های زیبایی از خدایان آشوری تزیین شده‌اند جا سازی می‌کنند و در ادامه ویدیو، انفجاری بزرگ و ابری از دود و گرد و خاک دیده می‌شود. این گروه عقیده دارد که مجسمه‌ها نماد بت پرستی و کفر هستند و باید تخریب شوند؛ اما به گفته بسیاری از متخصصان آثار باستانی، گروه داعش دست در قاچاق آثار تاریخی دارد و تنها آثاری که قابل فروش و یا حمل نیستند را از بین می‌برد.

ویرانه‌های شهر نمرود که در قرن 13 پیش از میلاد مسیح بنا شد، یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی کشور عراق بود که از آن به عنوان مهد تمدن یاد می‌شود. این شهر که در لیست محوطه‌های آثار فرهنگی و باستانی یونسکو قرار دارد در سال 1820 کشف شد و توسط کاشفان غربی و مقامات برای دهه ها مورد غارت و چپاول قرار گرفته است.

انتشار این خبر بسیاری از طرفداران و متخصصان آثار هنری و باستانی را سوگوار کرده و آن‌ها این عمل را با تخریب بوداهای بامیان توسط طالبان یکسان دانسته‌اند.

 
برگرفته از
تخریب محوطه باستانی نمرود
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “تخریب کامل محوطه باستانی نمرود توسط گروه داعش”