فیلم‌های مشهوری که بر اساس مقالات روزنامه‌ها ساخته شده‌اند – قسمت اول

نویسنده:

۱۰:۰۱:۲۲

سریع و خشن – ۲۰۰۱ (The Fast And The Furious)
اولین فیلم از این مجموعه که حالا ۷ فیلم در آن وجود دارد، بر اساس مقاله‌ای در مجله وایب از «کنت لیرافائل» ساخته شده بود. این مقاله که "مسابقه‌دهنده X" نام داشت در ماه مه ۱۹۹۸ منتشر شد و در مورد مسابقات غیرقانونی خیابانی در اواخر دهه ۹۰ بود. این فیلم در جهان فروشی معادل ۲۰۷ میلیون دلار داشت.
باشگاه خریداران دالاس – ۲۰۱۳ (Dallas Buyers Club)
متیو مک کاناهی در این فیلم، در نقش ران وودروف یک بیمار مبتلا به ویروس ایدز را بازی می‌کند که بعد از این‌که در تشخصی اولیه به او می‌گویند تنها ۳۰ روز برای زندگی فرصت دارد، قاچاق دارو برای خود و دیگر مبتلایان این بیماری را آغاز می‌کند. این فیم، بر اساس مقاله‌ای متعلق به سال ۱۹۹۲ به نام «زمان خریدن» در روزنامه دالاس مورنینگ نیوز نوشته بیل مینتالیو ساخته شده است. این فیلم در جهان فروشی معادل ۵۵ میلیون دلار داشت.
حلقه گران قیمت – ۲۰۱۳ (The Bling Ring)
مقاله «مضنونین، لوبوتین پوشیده بودند» الهام بخش فیلم حلقه گران قیمت با بازی اما واتسون بوده است. این مقاله برای اولین بار در مارس ۲۰۱۰ برروی سایت ونیتی فر منتشر شد و داستان گروهی از نوجوانان است که به خانه‌های سلبریتی‌ها در هالیوود دستبرد می‌زنند. این فیلم که فروش جهانی ۱۹ میلیون دلار داشت، توسط سوفیا کاپولا کارگردانی شده است.
درد و دستیابی – ۲۰۱۳ (PAIN AND GAIN)
این فیلم که در آن مارک والبرگ، دواین جانسون و آنتونی مکی بازی می‌کنند، بر اساس مجموعه‌ای مقاله متعلق به سال ۱۹۹۹ در میامی نیو تایمز نوشته پیت کالینز ساخته شده است. این مقاله راجع به گروه سازمان دهی شده متشکل از مجرمان و بدنسازان یک باشگاه محلی و آدم ربایی، قتل، شکنجه و زورگیری از قربانیان توسط آنان بود. این فیلم در جهان فروش ۹۶ میلیون دلاری داشت.
پیشخدمت – ۲۰۱۳ (The Butler)
این فیلم بر اساس مقاله‌ای که در روزنامه واشنگتن پست به نام «پیشخدمتی که در انتخابات خوب خدمت کرد» در سال ۲۰۰۸ و به قلم ویل هی‌گود منتشر شد، ساخته شده است و داستان زندگی یوجین آلن را روایت می‌کند. این فیلم با فروش ۱۷۶ میلیونی توسط لی دنیلز کارگردانی شده و فارست ویتاکر، آپرا وینفری، جان کوزاک، جین فوندا و لنی کرویتز در آن بازی می‌کنند.
آرگو – ۲۰۱۲ (Argo)
مقاله "چگونه سی.آی.اِی از یک حقه علمی-تخیلی برای نجات آمریکاییان از تهران استفاده کرد" نوشته جاشوآ برمن که در سال ۲۰۰۷ در وایرد منتشر گشت، توسط کریس تریو به فیلم‌نامه فیلم آرگو تبدیل شد. فیلم که بیش از ۲۳۲ میلیون دلار فروش داشت در مورد تونی مندز مأمور سی.آی.اِی است که خود را یک تهیه کننده هالیوودی معرفی می‌کند تا ۶ آمریکایی را از تهران خارج کند.
گانگستر آمریکایی – ۲۰۰۷ (American Gangster)
مقاله "بازگشت خودنما" نوشته مارک جیکوبسن در مجله نیویورک الهام بخش ساخت این فیلم گشت که در مورد زندگی مجرمانه فرانک لوکاس، فردی که بعد از جنگ ویتنام در هواپیماهای ارتش اقدام به قاچاق هرویین میکرد، است. این فیلم فروش ۲۶۶ میلیون دلاری داشت.
آزاد زندگی کن یا جان سخت باش – ۲۰۰۷ (Live Free or Die Hard)
چهارم فیلم مجموعه جان سخت بر اساس مقاله "وداع با اسلحه" جان کارلین ساخته شد. مقاله پیش بینی می‌کند که در آینده، جنگ سایبری نوع جدید تروریسم در جهان خواهد بود. این فیلم با بازی بروس ویلیس و جاستین لانگ، فروش جهانی ۳۸۳ میلیون دلاری داشت.

 

برگرفته از
فیلم‌های مشهور