حجم‌دهنده‌های لب: آیا مؤثر هستند؟

نویسنده:

۱۱:۲۴:۰۹

پاسخ این است که آنها موقتاً ظاهر لب‌های شما را تغییر می‌دهند اما نه به اندازۀ وقتی که پزشک به آنها فیلر یا پرکننده تزریق می‌کند.
تاشا ریکو باون، آرایشگر هالیوودی، میگوید: «آنها با لب‌های شما کاری می‌کنند که انگار زنبور نیششان زده است.»

حجم‌دهنده‌های لب چگونه عمل می‌کنند؟
حجم‌دهنده‌های سنتیِ لب، بی‌رنگ یا رنگی و به شکل‌های براق، مات، استیک، ژل یا پات، به طور موقتی آن را حجیم می‌کنند و گاهی هم موجب تحریک می‌شوند.
حجم‌دهنده‌های آرایشی حاوی دارچین، نعناع زنجبیل، گالتریا یا کاپسیکام (ترکیب تند موجود درفلفل تند) هستند. این ترکیبات جریان خون را به سمت لب‌ها هدایت می‌کند و منجر به تورم و قرمزی خفیف می‌شود.
دکتر پاتریشیا فاریس، متخصص پوست در دانشکدۀ پزشکی تولین، می‌گوید: «با این کار، شما می‌توانید به صورت موقتی چندساعتی لب‌های حجیم داشته باشید.»
همین مواد هستند که باعث سوزش و گزش هم می‌شوند. با اینکه برخی افراد احساس ناراحتی می‌کنند اما برخی دیگر به دلیل برجسته و حجیم شده لب خوششان هم می‌آید.
از آنجا که این سوزش، همراه با درخشندگی زیاد بسیاری از محصولات حجیم‌کننده، با قطرسنج نمی‌تواند اندازه‌گیری شود، ممکن است منجر به ایجاد توهم برآمدگی یا قلوه‌ای شدن نیز بشود.

بیش از حد مصرف نکنید
دکتر پل ام.فریدمن، متخصص پوست، می‌گوید: «به طور کل، من طرفدار هیچ گونه محصولی که منجر به تحریک پوست شود نیستم. اگر مقدار یا تعداد دفعات زیادی از حجم‌دهندۀ لب استفاده کنید، ممکن است منجر به خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن لب شوند.»
با وجود این، وی در ادامه گفت: «من عملاً هیچ مشکلی ندیدم و همسرم نیز از این محصول استفاده می‌کند. این مواد خشنودی کوتاه‌مدتی فراهم می‌کنند.»
براون گهگاه در مواقع خاص از حجم‌دهندۀ لب استفاده می‌کند و آن را زیر برق‌لب و رژ لب می‌زند. اگر یکی از مشتریان بخواهد پرترین لب را داشته باشد، او حجم‌دهندۀ لب را با کمی سایۀ چشم براق یا برجسته‌کننده که در وسط لب مالیده می‌شود ترکیب می‌کند.

حجم‌دهنده‌های درمانی
اگر برق‌لب‌های حجم‌دهنده به طور لحظه‌ای لب‌ها را برجسته‌کنند و حجم آن را افزایش دهند، نسل جدید حجم‌دهنده‌های لب نتایج بادوام‌تری را تضمین می‌کنند.
این محصولات دارویی که زمانی با حجم‌دهندۀ آرایشی فروخته می‌شدند و به صورت دومرحله‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفتند، حاوی ترکیباتی مانند پپتید‌ها، کلاژن دریایی و عوامل رشد انسان هستند. سازندگان ادعا می‌کنند این محصولات، که به صورت مرتب استفاده می‌شوند، لب‌های شما را تحریک می‌کنند تا کلاژن و الاستینِ حجم‌دهندۀ بیشتری تولید کند.
فاریس می‌گوید: «با این کار لب‌های شما شبیه آنجلینا جولی نمی‌شود. شما باید مادرزادی این شکلی به دنیا آمده باشید اما ممکن است کمی فواید درمانی داشته باشد.»
او می‌گوید: «حداقل بسیاری از حجم‌دهنده‌های شرطی‌کنندۀ لب حاوی موادی هستند که لب‌ها را مرطوب نگه می‌دارند. این آبرسانی به تنهایی می‌تواند خطوط و چروک‌ها را بهبود بخشد و لب‌ها را پرتر کند.»
علاوه بر این، ممکن است این مواد حاوی اسید هیالورونیک باشند و حجم لب را با جذب رطوبت بیشتر از محیط یا احتباس آبی که از پوست بیرون می‌آید افزایش دهند.»

تأثیر لایه‌برداری
گاهی اوقات آرایشگران لب‌ها را برای رژ لب زدن آماده می‌کنند و یک لیف مرطوب و گره‌دار را روی لب می‌مالند.
لایه‌بردارهای لب راهکار جدیدی برای این شیوۀ سنتی هستند. این لایه‌بردارها که یا خودشان به تنهایی به فروش می‌رسند یا به همراه حجم‌دهنده‌های درمانی یا آرایشی لب، ترکیبات ملایمی مانند شکر یا دانۀ خشخاش یا اسیدلایه‌برداری هستند که پوست خشک را جلا می‌دهند. این لایه‌برداری ملایم رنگ طبیعی لب‌ها را بیشتر می‌کند و سطحی صاف و عاری از چین و شکن فراهم می‌کند تا استعمال برق‌لب حجم‌دهنده توهم بیشتری از لب‌های جذاب و زیبا ایجاد کند.
فاریس می‌گوید: «حرف آخر اینکه حجم‌دهنده‌های لب ممکن است کمی لب‌های شما را برجسته کنند.»
فریدمن می‌گوید: «خانم‌ها باید در مورد چیزی که از چنین محصولاتی انتظار دارند کمی واقع‌بین باشند. به عبارت دیگر، این محصولات لب‌های شما را به همان اندازه حجیم نمی‌کند که تزریق 400 دلاری با فیلر یا پرکننده‌هایی مانند ژوودرم یا رستیلین برجسته می‌کند.»
فاریس پیشنهاد می‌کند که حجم‌دهنده‌ای را انتخاب کنید که SPF داشته باشد تا لب‌های شما نیز در برابر اشعۀ خورشید محافظت شود.
وی در ادامه افزود: «لب‌های ما همیشه در معرض محیط هستند اما ما معمولاً به محافظت از آنها فکر نمی‌کنیم.»
 

 

برگرفته از
حجم‌دهنده‌های لب
لینک کوتاه

دیدگاه