دستیار جَسپر جانز، به دزدی آثار هنری محکوم شد

نویسنده:

۰۹:۴۴:۴۱

جیمز مه‌یر اهل سالیزبری ایالت کانتیکات به عنوان دستیار جسپر جانز برای 25 سال کار می‌کرده و در طی 6 سال از سال‌های 2006 تا 2012، آثار او را از استودیواش دزدیده است. او اعتراف کرده که 22 اثر از جانز را دزدیده که همگی آن‌ها آثاری تمام نشده بودند و جانز آن‌ها را مناسب فروش نمی‌دانسته است. مه‌یر این آثار را به مبلغ 6.5 میلیون دلار به فروش رسانده و تمامی سود آن‌ها به جیب زده است.

شاکیان او را متهم کرده‌اند که او این آثار را با مدارک و اسناد جعلی فروخته است. بنابر گزارش‌ها، مه‌یر با پرداخت جریمه 4 میلیون دلاری موافقت کرده؛ او ممکن بود به جریمه 4 سال حبس در زندان هم محکوم شود. مه‌یر که خود هنرمندی ناموفق بود، ناگهان در سال 2007 به مردی پولدار تبدیل شد و به خانه جدید و گرانقیمتی نقل مکان کرده، ماشین و موتورهای جدید و حتی یک قایق بادبانی خرید. مه‌یر همچنین برای حمل و نقل بین ایالتی آثار دزدی گناهکار شناخته شده است.

جسپر جانز (زاده ۱۵ مه ۱۹۳۰) نقاش آمریکایی است که بیشتر با جنبش هنر عامه مرتبط دانسته می‌شود. از آثار شناخته شده او می‌توان به مجموعه تابلوهای پرچم آمریکا اشاره کرد.

جسپر جانز در آثارش از عناصر زندگی روزمره استفاده می‌کند. او در بیش از پنج دهه فعالیت هنری، آثار بسیاری را در فرم چاپ دستی خلق کرده است. اعداد، حروف، انواع قوطی‌ها و اشیائی که ذهن انسان با آن‌ها آشناست، در آثار جانز مشاهده می‌شوند. جانز تاکنون برنده چندین جایزه شده است. او نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری را در سال ۲۰۱۱ دریافت کرد.

 

برگرفته از
دزدی آثار هنری
لینک کوتاه