هنرمند خیابانی گوگل را به نقد می‌کشد

نویسنده:

۰۵:۵۱:۴۱

این نقاشی دیواری 125 متری توسط ام.تی.او(MTO) به عنوان قسمتی از فستیوال هنر خیابانی "مِموری اوربِین 2015» در شهر ایتالیایی گائتا خلق شده است. در این دیوارنگاره که عنوان آن «ما در گوگل اِرث زندگی می‌کنیم» است، نوشته شده: "گوگل ارور 404 – دیواره نگاره پیدا نشد" .( Google Error 404 – Mural Not Found)

این دیوارنگاره همراه مقاله روزنامه‌ طنزی که روی بیلبوردی در نزدیکی آن نصب شده همراهی می‌شود که تاریخ آن متعلق به 22 مه سال 2020 است و این عناوین در آن به چشم می‌خورد: "کامپیوتر نه می‌گوید" و "اولین پرونده سانسور هنری توسط شرکت گوگل".

این اثر به عنوان نقدی بر برنامه گوگل مبنی بر طبقه بندی و ثبت آثار هنری خیابانی سراسر جهان خلق شده است؛ طرحی که این شرکت سال گذشته اجرای آن را اعلام کرد. این هنرمند چنین طرحی را به چالش کشیده و می‌گوید که ذات و جذبه هنر خیابانی در ناپایداری و از بین رفتنی بودنش است و باید حفظ شود. او می‌پرسد: "اخیرا چند دیوارنگاره را از نزدیک دیده‌اید؟"

این هنرمند امید دارد تا جرقه توجهی را نسبت به موضوع سانسور هنر خیابانی در جهان روشن کند و طرز تفکری را که هنر خیابانی را خرابکاری می‌داند، تغییر دهد. به عنوان مثال، اخیرا لوییس کاستانیدا شهردار لیما در کشور پرو دستور داده تا تمامی آثار گرافیتی در شهر را به نفع حذب سیاسی‌اش با رنگ زرد بپوشانند.

در شهر دیترویت، سیاستمداران در حال معرفی قانونی جدید هستند که بر طبق آن، صاحبان ملکی که موفق به پوشاندن و از بین بردن این آثار از روی ساختمان‌هایشان نشده‌اند، جریمه خواهند شد. شهر دیترویت به عنوان یکی از پرگرافیتی‌ترین شهرها شهرت پیدا کرده است.


 
برگرفته از
هنرمند خیابانی
لینک کوتاه

دیدگاه