ارائه اپلیکیشن‌های iOS و اندروید در ویندوز ۱۰

نویسنده:

۰۳:۴۳:۴۷

در حالی که شرکت مایکروسافت به بررسی شبیه‌سازی اپلیکیشن‌های اندروید مشغول بود، به یک راه‌حل یا بهتر است بگوییم به مجموعه‌ای از راه‌حل‌های متفاوت دست یافت که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد کد‌‌ موجود‌ را وارد ویندوز ۱۰ کنند.

توسعه‌دهندگان iOS و اندروید قادر خواهند بود تا بازی و اپلیکیشن‌های خود را به طور مستقیم به جمع اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز انتقال دهند. مایکروسافت با به‌کارگیری دو مجموعه جدید توسعه نرم‌افزار این قابلیت را ارائه خواهد کرد. مایکروسافت به توسعه‌دهندگان اندروید اجازه می‌دهد با استفاده از کد‌های برنامه‌نویسی جاوا و C++ و توسعه‌دهندگان iOS با استفاده از کد C در ویندوز ۱۰ اپلیکیشن بسازند. Terry Myerson در گفتگو با سایت Verge در این رابطه گفت: «ما می‌خواهیم توسعه‌دهندگان، کد و مهارت‌های فعلی خود را برای ساخت اپلیکیشن‌های ویندوز موجود در فروشگاه به کار بگیرند و این اپلیکیشن‌ها را گسترش دهند».

این ایده، ساده‌ است؛ ارائه اپلیکیشن‌ها در ویندوز ۱۰ بدون نیاز به بازسازی کامل آن‌ها برای ویندوز. در حالی که این کار ساده به نظر می‌رسد، روند واقعی کمی پیچیده‌تر از گذاشتن چند دکمه برای گرد‌آوری مجدد اپلیکیشن‌ها خواهد‌ بود. Myerson با اشاره به کاری که مایکروسافت بر روی اندروید انجام می‌دهد، افزود: «در ابتدا این شبیه به آنچه آمازون ارائه می‌دهد، خواهد بود. اگر آن‌ها از API گوگل استفاده می‌کنند … ما جایگزین‌های مایکروسافت را برای آن API‌ها ساختیم.» برنامه مایکروسافت برای توسعه‌دهندگان، استفاده از کد‌هایشان در ویندوز بدون تغییرات زیاد است. در نهایت توسعه‌دهندگان می‌توانند از قابلیت‌های ویندوز مانند Cortana، Xbox Live، Holograms، Live Tiles و غیره استفاده کنند. مایکروسافت در حال آزمایش ابزارهای جدید خود با برخی از توسعه‌دهندگان کلیدی مانند King، سازنده بازی Candy Crush Saga است تا این بازی‌ها را به ویندوز بیاورد. بازی candy crush saga که امروزه بر روی دستگاه‌های همراه ویندوزی قرار دارد با استفاده از ابزار‌های مایکروسافت بدون تغییرات بزرگ از ios به نسخه ویندوز نیز برگردانده شده است.

Myerson می‌پذیرد که در طول برنامه‌ریزی مایکروسافت برای آوردن اپلیکیشن‌های iOS و اندروید به ویندوز، هرگز آوردن اپلیکیشن‌های هر دو سیستم‌عامل مدنظر نبوده است. Myerson می‌گوید: «در ابتدا ما به این موضوع فکر کردیم که تنها iOS را وارد ویندوز کنیم؛ اما زمانی که به ویندوز فکر می‌کنیم، در واقع به هر چیزی که در این سیاره وجود دارد، فکر می‌کنیم. کشورهایی وجود دارند که در آن‌ها هنوز دستگاه‌های iOS در دسترس نیست». حمایت از توسعه‌دهندگان اندروید و iOS این اجازه را می‌دهد تا مایکروسافت هر کسی که در حال حاضر در حال توسعه اپلیکیشن برای پلتفرم‌های دستگاه‌های همراه است را به کار گیرد. حتی اگر بسیاری از شرکت‌ها هنوز هم در ابتدا iOS را هدف قرار می‌دهند و بعد اپلیکیشن‌هایشان را در همان زمان و یا مدت کوتاهی پس از آن وارد بازار اندروید می‌کنند. با حمایت از توسعه‌دهندگان iOS، مایکروسافت می‌خواهد نفر سوم در روند انتقال اپلیکیشن باشد و این وضعیت بهتر از آنچه که امروز با آن مواجه می‌شویم، است.

مایکروسافت در کنار SDK های iOS و اندروید، راه‌ها را برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دسکتاپ ویندوز نیز باز کرده تا به بازار اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز وارد شوند. مایکروسافت یک راه برای وب‌سایت‌ها ایجاد کرده تا در درون یک اپلیکیشن جهانی ویندوز اجرا شوند و از خدمات سیستمی مانند نوتیفیکیشن‌ها و پرداخت درون اپلیکیشن استفاده ‌کنند. این کار به صاحبان وب‌سایت اجازه می‌دهد تا به راحتی اپلیکیشن‌های وب را بدون تلاش بسیار، ایجاد و آن‌ها را در فروشگاه ویندوز قرار دهند. بیشتر مواقع این بهترین راه برای یک برنامه بومی محسوب نمی‌شود؛ اما برای وب‌سایت‌های ساده یک راه جدید برای ایجاد یک اپلیکیشن ارائه می‌دهد و توسعه‌دهندگان نیاز ندارند که زبان‌های کد جدید یاد بگیرند. همچنین مایکروسافت به دنبال توسعه‌دهندگانی برای اپلیکیشن‌های فعلی دسکتاپ برای ویندوز ۱۰ است. این توسعه‌دهندگان می‌توانند از.NET و Win32 استفاده کنند و اپلیکیشن خود را به جمع اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز انتقال دهند. Myerson می‌گوید: «هر ماه شانزده میلیون اپلیکیشن .NET و Win32 در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ استفاده می‌شود». پس واضح است که مایکروسافت باید این اپلیکیشن‌ها را نیز وارد ویندوز ۱۰ کند.
مایکروسافت با استفاده از برخی کارهای HyperV خود، این اپلیکیشن‌های دسکتاپ موجود بر روی ویندوز ۱۰ را مجازی‌سازی می‌کند. Adobe یک مورد آزمایشی خاص است که مایکروسافت از نزدیک با این شرکت همکاری کرده تا اپلیکیشن‌های این شرکت را برای ویندوز ۱۰ آماده کند. Adobe Photoshop Elements به زودی به عنوان یک اپلیکیشن جهانی به فروشگاه ویندوز می‌آید و از فناوری مجازی‌سازی استفاده کرده است. عملکرد یک عنصر کلیدی برای بسیاری از اپلیکیشن‌های دسکتاپ است. پس باید ببینیم آیا مایکروسافت توانسته یک تجربه روان از اپلیکیشن با فناوری مجازی‌سازی به دست آورد یا خیر.

در مجموع، مایکروسافت به این چهار SDK جدید به عنوان یک پل ارتباطی برای به دست آوردن توسعه‌دهندگان علاقه‌مند به ویندوز ۱۰ اشاره می‌کند. این موضوع برای شرکت مایکروسافت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا دوباره نظر توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده و ثابت ‌کند ویندوز هنوز هم با جهانی که تحت سلطه اندروید و iOS است، ارتباط دارد. طبق گفته Myerson، هدف این است که طی ۲ الی ۳ سال آینده ویندوز ۱۰ بر روی یک میلیارد دستگاه وجود داشته باشد. این یک هدف بزرگ است و شرکت باید برای رسیدن به این هدف توسعه‌دهندگان و اپلیکیشن‌ها را مورد حمایت قرار دهد.

این SDK‌ها سؤالاتی را در میان جامعه توسعه مرکزی مایکروسافت به وجود می‌آورند، به ویژه افرادی که در طراحی Metro-style شرکت مایکروسافت و ویژگی‌های منحصربه‌فرد اپلیکیشن‌های ویندوز در گذشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند. نتیجه نهایی برای مصرف‌کنندگان ارائه اپلیکیشن‌‌های بیشتر است که البته امیدوارم این‌طور باشد؛ اما برای توسعه‌دهندگان این سؤال وجود دارد که آیا اپلیکیشن‌های فعلی iOS و اندروید به راحتی به ویندوز راه می‌یابد یا باید این اپلیکیشن‌ها را برای استفاده از ویژگی‌های ویندوز گسترش دهند یا حتی از تعدادی عناصر طراحی استفاده کنند. Myerson می‌گوید: «ما می‌خواهیم پلتفرم ویندوز را ساختاربندی کنیم، پس این موضوع به معنای همه یا هیچ نیست. این زیباست که شما از همه چیز با هم استفاده کنید، اما نیازی به شروع این کار نیست».

شرکت مایکروسافت هنوز ترکیب اپلیکیشن‌هایی که انتقال داده شده‌اند را دارد و این می‌تواند در فروشگاه اپلیکیشن این شرکت مانند آمازون نتیجه بدهد یا حتی تبدیل به پلت فرمی شود که توسعه‌دهندگان هنوز علاقه‌مند به انتقال اپلیکیشن‌های خود به آن نیستند. این فقط شروع کار است و اپلیکیشن‌های جهانی ویندوز، با این که امیدوارکننده‌ به نظر می‌رسند؛ اما هنوز هم با آینده سخت و نامطمئنی مواجه هستند.

 

برگرفته از
Windows 10
لینک کوتاه

دیدگاه